Kwalifikacje do Turnieju Kandydatów 2022

Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) ogłosiła kryteria kwalifikujące zawodników do udziału w Turnieju Kandydatów 2022. Z całej światowej czołówki tylko ośmiu zawodników będzie mogło cieszyć się z udziału w tym najwyższej rangi turnieju. Jak zostaną wybrani?

Przegrany meczu o Mistrzostwo Świata

Zgodnie z tradycją, jedno z miejsc przysługiwać będzie Ianowi Nepomniachtchiemu lub Magnusowi Carlsenowi. Wicemistrz świata, którego poznamy w grudniu 2021 roku, będzie mógł wywalczyć sobie ponowny awans do królewskiego tronu.

Pierwszy post Nepomniachtchiego na Instagramie, 2014 rok

Teimour Radjabov

Azerski arcymistrz ma zaproszenie imienne na Turniej Kandydatów. Powodem tej decyzji FIDE jest to, że Radjabov w 2020 roku zrezygnował z przysługującego mu miejsca w Turnieju Kandydatów z powodu obawy przed koronawirusem. Wtedy jego miejsce zajął Maxime Vachier-Lagrave (ostatecznie Francuz zajął 2 miejsce).

Tata Steel Masters 2019 Giri ogląda partię Radjabov - Carlsen
Tata Steel Masters 2019: Giri ogląda partię Radjabov – Carlsen | Źródło: https://twitter.com/tatasteelchess

Przydzielenie Radjabovowi „dzikiej karty” potwierdziło wcześniejsze deklaracje Arkady’ego Dvorkovicha z wywiadów, np. na Pucharze Narodów w maju 2020 (od 43:50 do 44:20) czy w późniejszych rozmowach z rosyjskimi dziennikarzami. Mimo tego, że Radjabov wygrał Puchar Świata 2019 i uczciwie dostał się do Turnieju Kandydatów 2020, decyzja o przyznaniu mu miejsca w cyklu kandydackim 2022 określana jest mianem „kontrowersyjnej”. Oddajmy głos Magnusowi Carlsenowi:

Obviously the situation we have now is not ideal, but I think giving Radjabov the wild card for 2022 – that I would find just ridiculous. You could make the case that he should actually play in this one now that it’s been postponed and the situation is different. I don’t feel that way, I don’t know the law, I don’t know what is supposed to happen there, but to me it doesn’t feel justified that he should play even if it resumes, but I would understand it. But 2022… no!

Oczywiście, że sytuacja jaką mamy, nie jest idealna, lecz myślę, że dawanie Radjabovowi dzikiej karty na 2022 rok… uważam to za po prostu niedorzeczne. Można by było tak zrobić [dać mu dziką kartę – przyp.], jeśli turniej byłby przełożony, ale sytuacja jest inna. Nie czuję tego. Nie znam prawa, nie wiem co powinno się stać w tym temacie. Dla mnie wydaje się to nieuzasadnione, żeby grał nawet po przerwie [były głosy, że po przerwaniu po pierwszym kole Kandydatów 2020, należy przywrócić w jakiś sposób Radjabova do gry, np. poprzez restart turnieju z 9 zawodnikami – przyp.], ale zrozumiałbym to. Ale w 2022… nie! [tłumaczenie własne]

W zdecydowanie innym tonie wypowiadał się czternasty mistrz świata Vladimir Kramnik:

It seems to me that the decision with Radjabov is quite obvious – he has to get a wild card for the next Candidates Tournament.

Wydaje mnie się, że decyzja „co z Radjabovem” jest dość oczywista – musi on dostać dziką kartę na kolejny Turniej Kandydatów. [tłumaczenie własne]

Po stronie Radjabova stawali również między innymi Sergey Karjakin i azerscy arcymistrzowie na czele z Shakhriyarem Mamedyarovem, którzy domagali się sprawiedliwości dla „Radji”.
A Wy co sądzicie o całej tej sytuacji?

Eliminacje

Pozostałych sześć miejsc jest do wywalczenia przez pozostałych arcymistrzów. W każdej ścieżce eliminacji: Grand Prix, Grand Swiss oraz w Pucharze Świata, awans dostanie czołowy duet zawodników.

Puchar Świata zostanie rozegrany na przełomie lipca i sierpnia 2021 roku w Sochi. Jeśli w finale zagraliby Carlsen, „Nepo” i/lub „Radja”, to awansuje pierwszy zawodnik, który dotąd nie zdobył kwalifikacji (ale nie dalej niż 4 miejsce. W innym przypadku miejsce trafia do najlepszego niezakwalifikowanego z Grand Swiss).

Grand Swiss odbędzie się Isle of Man. w 2018 roku Radosław Wojtaszek wygrał tam Isle of Man Masters/ fot. Maria Emelianova/Chess.com.

Jesienią, a dokładnie na przełomie października i listopada, na Isle of Man planowany jest najsilniejszy turniej systemem szwajcarskim w dziejach! Zagrać ma 114 znakomitych zawodników. Jeśli na czołowych lokatach znaleźliby się zawodnicy, którzy już wywalczyli zaproszenia na Turniej Kandydatów 2022, to miejsca trafią do najlepszych z niezakwalifikowanych.

Wiosną 2022 roku poznamy ostatnią parę, która dołączy do grona Kandydatów. Między lutym a kwietniem rozegrany zostanie cykl Grand Prix FIDE. Ważną informacją jest to, że nie będą mogli zagrać w nim zawodnicy już zakwalifikowani do Turnieju Kandydatów. W przeciwieństwie do ostatniego Turnieju Kandydatów, nie można zakwalifikować się dzięki rankingowi.

Wcześniej FIDE ogłosiło sposób kwalifikacji do Turnieju Kandydatek 2022: https://infoszach.pl/2021/05/22/turniej-kandydatek-2022/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*