Srebrny medal Krzyżanowskiego w Pucharze Świata!

Poza szachami klasycznymi, Polska ma też swoich reprezentantów grających w szachy korespondencyjne. W niedawno zakończonym 21. Pucharze Świata SIM Wojciech Krzyżanowski zajął drugie miejsce i tym samym zakwalifikował się do Turnieju Kandydatów! 

Zapytałem Pana Wojciecha czy chciałby opowiedzieć jak wyglądały zmagania w Pucharze Świata i, ku mojej radości, zgodził się. Zanim jednak przejdziemy do jego udanego startu, musimy dowiedzieć się czym są szachy korespondencyjne. Oddaję głos Panu Krzyżanowskiemu:


Czym są szachy korespondencyjne?

Szachy korespondencyjne to zupełnie inny rodzaj szachów niż szachy bezpośrednie – pojedynki rozgrywa się na odległość, kiedyś wysyłając posunięcia pocztą, potem e-mailem, a obecnie wykorzystując dedykowany serwer www.iccf.com.

Pocztówka do gry korespondencyjnej /en.wikipedia.org

Czasu na grę jest znacznie więcej niż na turnieju bezpośrednim i jest on liczony w dniach. Partie w turnieju rozgrywa się zwykle systemem kołowym równocześnie z wszystkimi przeciwnikami. Przy analizowaniu partii można wspomagać się silnikami szachowymi, dostępnymi bazami partii i fachową literaturą. Z tego powodu partie, rozgrywane zwłaszcza między lepszymi zawodnikami, stoją na bardzo wysokim poziomie, są niejednokrotnie bezbłędne i dlatego bardzo często kończą się niestety remisem. I to jest ten minus gry korespondencyjnej. Trzeba bardzo się natrudzić aby przechytrzyć przeciwnika. Uderzenia taktyczne są raczej rzadkim elementem gry, choć także się zdarzają. W większości wypadków użycie silników szachowych powoduje, że prawie nie ma podstawek a partie mają raczej charakter pojedynku strategicznego. Z drugiej strony także rozgrywki korespondencyjne nie są pozbawione elementów współzawodnictwa, walki o tytuły czy pozycję w rankingu.

Uniwersalność tej gry powoduje, że ze względu na bardzo wysoki poziom wielu partii korespondencyjnych są one chętnie przeglądane przez doświadczonych szachistów bezpośrednich, w tym także z czołówki światowej, podczas ich przygotowań do własnych partii, oceny wariantów debiutowych czy pogłębiania wiedzy o grze środkowej i końcówkach.

W szachy korespondencyjne można grać w każdym wieku – występując w różnych turniejach spotykam się zarówno z dość młodymi osobami (dwudziesto- czy trzydziestolatkami) jak i tymi w podeszłym wieku (nierzadko ponad 80 lat), choć przeważają osoby w wieku średnim.
Zaletą jest to, że nie trzeba wyjeżdżać poza dom by grać jeden bądź kilka turniejów, partie można analizować o każdej dogodnej porze, a i czasu na wykonanie ruchu jest bardzo dużo.
Oczywiście niektórym może brakować tej atmosfery turnieju bezpośredniego, osobistego kontaktu z przeciwnikami czy znacznie większych emocji przy graniu partii bezpośrednich.
Aktualnie w Polsce aktywnych na serwerze ICCF jest około 150 zawodników.

Federacja

ICCF to skrót oznaczający Międzynarodową Federację Szachów Korespondencyjnych czyli International Correspondence Chess Federation, która zrzesza wiele federacji krajowych z całego świata i jest jedyną uznawaną przez FIDE organizacją zrzeszającą szachistów korespondencyjnych. Federacja ma swój zarząd i różne komisje, a także własne przepisy i regulaminy. Corocznie odbywają się także kongresy, na których delegaci z krajów członkowskich dyskutują o wszelkich kwestiach związanych z grą korespondencyjną i głosują nad aktualizacjami/zmianami zapisów regulaminowych.
ICCF stworzyło system rozgrywek o indywidualne Mistrzostwo Świata – z wieloma etapami od klasy otwartej aż po finał („po drodze” są jeszcze klasa H, M, eliminacje Mistrzostw Świata, półfinały Mistrzostw Świata i turnieje kandydackie), organizuje cykliczne turnieje drużynowe (w tym Olimpiady czy Mistrzostwa Europy) oraz wiele innych turniejów, w których mogą grać szachiści o „różnym poziomie wtajemniczenia”.

Relacja z Pucharu Świata

Puchar Świata ICCF jest cyklicznym turniejem składającym się z 3 etapów: eliminacji (otwartych dla każdego uczestnika niezależnie od rankingu), półfinałów (awansuje 1-2 zawodników z eliminacji) i finału (awansują zwycięzcy grup półfinałowych oraz uczestnicy jednego z poprzednich finałów). Do tej pory rozegrano i zakończono 21 edycji, a obecnie trwają rozgrywki 22 Pucharu Świata w fazie półfinałowej.

Udział w finale 21 Pucharu (https://www.iccf.com/event?id=79880) uzyskałem po wygraniu swojej grupy półfinałowej (do której się dostałem bez eliminacji z tytułu bycia finalistą 19 Pucharu Świata). Moim celem w finale było zdobycie medalu, ale przede wszystkim liczyłem także na uzyskanie kwalifikacji do turnieju kandydackiego Mistrzostw Świata, co było zagwarantowane w przypadku uzyskania miejsca 1-2.

Turniej był bardzo wyrównany, o czym świadczy tylko 7 rezultatywnych partii z 78 rozegranych, ale za głównego faworyta do zwycięstwa od początku uważany był GM Gleichmann z Niemiec (który wygrał już w swojej karierze dwa inne finały Pucharu Świata). Niemiec zresztą, zgodnie z oczekiwaniami, ostatecznie wygrał turniej z 4 plusami na koncie.
Dlatego realnie myślałem o powalczeniu o drugie miejsce i to się udało z wynikiem plus 2. Moja partia ze zwycięzcą, grana przez mnie białym kolorem, była dość ciekawa, nawet z pewnymi szansami na wygraną, ale ostatecznie zakończyła się podziałem punktu. Mój partner po partii przyznał, że cały czas musiał walczyć o wyrównanie i remis uważa za sukces.

Wszystkie partie są dostępne do pobrania: https://www.iccf.com/GetEventPGN.aspx?id=79880


Jeszcze trochę liczb

Dwudziesty Pierwszy Puchar Świata w Szachy Korespondencyjne rozpoczął się od eliminacji dnia… 1 października 2015 roku! W eliminacjach wzięło udział 718 zawodników z 52 państw (grali do 9 listopada 2017). Z nich przeszliśmy do półfinałów w składzie 143 graczy na 11 serwerach i gry trwały od 30 czerwca 2017 aż do 18 kwietnia 2019. Etap finałowy z najlepszą trzynastką trwał od 30 czerwca 2019 i zakończył się kilka dni temu 16 lutego 2021. Sumaryczny czas trwania wyniósł więc 5 lat, 4 miesiące i 15 dni.

Wraz z całym zespołem Infoszach gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w Turnieju Kandydatów i innych zmaganiach. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*