300 gości w hotelu, czyli co tak naprawdę się stało w Jastrzębiej Górze?

Zdjęcie z interwencji policji w hotelu w Jastrzębiej Górze /fot. KPP Puck

Wczoraj przez Polskę przetoczyła się „wstrząsająca” wiadomość: 300 ludzi zostało przyłapanych przez policję w hotelu w gminie Władysławowo. Dodatkowo właściciel powiedział, że to szachiści. Zobaczmy jakie tytuły przygotowały duże serwisy informacyjne:

Tytuły z: onet.pl, natemat.pl, rmf24.pl, businessinsider.pl, bankier.pl, money.pl, dziennik.pl, dziennikbaltycki.pl, nczas.pl, trojmiasto.wyborcza.pl, regiony.tvp.pl

O co tak naprawdę poszło i dlaczego można zarzucać nierzetelność wyżej wymienionym dziennikarzom i wielu innym mediom?

Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów

Wiele z tych artykułów przedstawiało sprawę jakoby szachy były tylko wymówką sprytnego właściciela hotelu. Oddając głos Dziennikowi Bałtyckiemu, który jako jeden z pierwszych opublikował artykuł:

Szokujące odkrycie policjantów z Pucka i inspektorów z sanepidu podczas kontroli jednego z hoteli we Władysławowie. W turystycznym obiekcie było 300 gości, choć nie powinno. Policja zabezpieczyła dokumentację, swoje postępowanie przeprowadzi też sanepid w Pucku.

Ciekawa jest także pomyłka miasta zdarzenia.

Wersja prawdziwa: od 9 stycznia w Jastrzębiej Górze odbywają się Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów – chłopców i dziewcząt do lat 9 i 11. Zawody odbywają się w 4 grupach (z podziałem na wiek i płeć), a sumaryczna liczba wszystkich zawodników na listach startowych wynosi 135 młodych talentów. Mistrzostwa potrwają do 16 stycznia. Czy było to zaskoczenie dla służb? Nie! W tym samym miejscu wcześniej (od 2 do 9 stycznia) odbywał się analogiczny turniej dla starszej młodzieży – do lat 13, 15 i 17. Turnieje te zostały rozdzielone właśnie z uwagi na zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Pierwotnie zawody miały odbyć się w listopadzie, zostały jednak przeniesione ze względu na sytuację panującą w tamtym okresie. Pomimo wydanej zgody na przeprowadzenie Mistrzostw, to wielokrotnie na teren hotelu w czasie trwania zawodów wzywana była policja i sanepid na kontrolę.

W myśl opublikowanych rozporządzeń, można organizować zawody sportowe dla profesjonalnych sportowców oraz w ramach współzawodnictwa dzieci i młodzieży. Głos w tej sprawie zabrał na swoim blogu na Facebooku arcymistrz Radosław Jedynak – prezes Polskiego Związku Szachowego.

Pracujemy obecnie nad uzyskaniem oficjalnego oświadczenia od organizatora Mistrzostw.

Linki do turnieju

Poniżej lista linków do wszystkich grup Półfinałów Mistrzostw Polski Juniorów oraz zdjęcia dzięki życzliwości Roberta Krasiewicza – prezesa Mazowieckiego Związku Szachowego:

Jeśli chcecie wesprzeć naszą działalność, to możecie to zrobić na naszej zrzutce. Opisaliśmy tam wszystkie cele na jakie zostanie wydana zebrana kwota – jesteśmy portalem niekomercyjnym i utrzymujemy się tylko dzięki Waszej pomocy. Dziękujemy.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*