Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych 2020

Oficjalna grafika z www.europechess.org

W dniach 18-20 grudnia 2020 odbędą się Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych. Do niemal samego końca organizatorzy wierzyli, że uda się zorganizować je w tradycyjnej formie w Katowicach, ale powody bezpieczeństwa zmusiły ich do przeprowadzenia ich w formie online. 

Swój udział zadeklarowało wielu zawodników, w tym: Jan-Krzysztof Duda, David Navara, Radosław Wojtaszek, Mateusz Bartel czy Daniel Sadzikowski, lecz listy zapisów jeszcze nie są zamknięte. Zagrać mogą wszyscy zawodnicy 2300+ Elo, którzy zapiszą się do 17 grudnia pod tym linkiem. Organizatorzy mogą jednak przydzielić dziką kartę zawodnikowi z niższym rankingiem.

Format

W piątek 18 grudnia rozegrane będą eliminacje w formie jedenastorundowego turnieju szwajcarskiego tempem 3’+2″, z którego najlepszych 16 graczy awansuje do kolejnego etapu. Nastąpi wtedy faza play-offów, każda runda na dystansie 4 partii. W przypadku remisu w meczu, zawodnicy zagrają Armageddon (5 minut dla białych, 4 dla czarnych, bez dodatku czasu, przy remisie w partii awansuje zawodnik grający czarnymi). Play-off potrwają 2 dni – w sobotę pierwsza runda i ćwierćfinały, w niedzielę zaś półfinały i finał. Pula nagród wynosi 12 000 euro, są przewidziane nagrody specjalne dla najlepszych juniorów i juniorek oraz kobiet, a także bezpośrednie kwalifikacje do ME 2021. Pełny komunikat i więcej szczegółów na stronie Europejskiej Unii Szachowej.

Transmisja

Z dumą chcemy ogłosić, że będziemy prowadzić oficjalną polską transmisję na naszym kanale www.twitch.tv/infoszach. Szczegółowa rozpiska: 18 grudnia od 18.00 do 22.00, 19 grudnia od 20.00 do 22.30 i 20 grudnia od 20.00 do 22.30. Zapraszamy wszystkich, by wraz z nami stworzyli w tych dniach wyjątkową strefę kibica!

Link do transmisji z desek jest na stronie chessbomb.com/arena/2020-european-online-blitz-chess-championship

W Spodku organizowane są m.in. Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w szachach. /fot. spodekkatowice.pl

Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych gościły w katowickim Spodku już w 2017 roku i zawody były tak dobrze zorganizowane, że przydzielono do Katowic organizację tego turnieju również w latach 2020 i 2021. Jest to złamanie nieoficjalnej reguły, o której mówił wiceprezydent FIDE Łukasz Turlej: „To ewenement, gdyż zazwyczaj prawo organizacji imprez przyznaje się tylko jednorazowo i najczęściej są to stolice państw. Współpraca z prezydentem Katowic [Marcinem Krupą – dop.] była jednak na tyle dobra, że zdecydowano się powtórzyć tę imprezę.

Katowice są bardzo mocnym ośrodkiem szachowym w Polsce. Od lat organizowane tam są wydarzenia rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, a drużyna Wasko Hetman GKS Katowice w ciągu ostatnich 14 lat aż 9-krotnie zostawała drużynowym mistrzem Polski. Z tegorocznej Ekstraligi prowadziliśmy relację także na naszych łamach, więc jeśli ktoś ją ominął, to zapraszamy do przeczytania: https://infoszach.pl/ekstraliga2020

[Aktualizacje]

16.12.2020 Dzikie karty

Kilka „dzikich kart”, które umożliwiają udział zawodnikom posiadającym niższe FIDE niż 2300, jest do zdobycia!  Już jutro, dzień przed ME 2020 online odbędą się dwa turnieje eliminacyjne:

UWAGA! Zapisy do turnieju najwcześniej godzinę przed rozpoczęciem. Żeby dołączyć do turniejów, trzeba być zapisanym do klubu Śląskiego Związku Szachowego:   https://www.chess.com/club/silesian-chess-federations-club

1. Turniej: 17.12.2020 – godz. 16.00 https://www.chess.com/live#t=1924547

2. Turniej 17.12.2020 – godz. 20.30 https://www.chess.com/live#t=1924548

18.12.2020 Lista startowa

Na liście startowej znajdziemy graczy z 40 federacji, w tym 134 arcymistrzów i 100 mistrzów międzynarodowych! Startuje 64 polskich🇵🇱 zawodników, w tym wielu utalentowanych juniorów i juniorek. Listę startową otwierają Jan-Krzysztof Duda z Radosławem Wojtaszkiem i Davidem Navarą. Z ekipy Infoszach zagrają WFM Michalina Rudzińska i Emilia Dyląg. Wszystkim zawodnikom życzymy powodzenia!

Pełna lista: http://chess-results.com/tnr543742.aspx

1 Komentarz

  1. Dobrze, że nie było nikogo ze ścisłej czołówki, bo organizatorzy zdecydowanie nie stanęli na wysokości zadania. Żenada, żeby turniej online mógł być tak wybitnie źle poprowadzony. Współczuję komentatorom infoszach, że musieli świecić oczami za nie swoje przewinienia. 1/3 zawodników nie zagrała nawet pierwszej partii, drugie tyle opuszcza przynajmniej jedną z rund. Podczas początkowych rund nie wiadomo było kto gra z kim, a opóźnienia powodowały zmianę pozycji o kilkanaście posunięć. Studio TVP aoglądalne, infoszach dowiadujący się od zawodników jak się ma sytuacja, bo mimo, że są oficjalnym partnerem, to organizatorzy nie zapewniają im żadnych informacji bezpośrednim kanałem. To co się wydarzyło to jawna antypromocja szachów zniechęcająca kibiców do interesowania się tą grą. Żenada niestety, i niestety pod patronatem TVP i Ministerstwa Sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*