Wieża POMOT Pęgów zwycięża I ligę!

Organizator turnieju Marian Sadzikowski oraz zwycięska drużyna z Pęgowa (od lewej: GM V.Plat, IM A.Hnydiuk, WGM J.Majdan, D.Wcisło, P.Kowalczyk, IM P.Nguyen oraz szef klubu P.Lichwa). Źródło fotografii: strona organizatora

W dniach 2-10 września 2017 rozgrywane były Drużynowe Mistrzostwa Polski (I liga) w Poroninie. Poziom drużyn był dość zróżnicowany – od średniego rankingu ponad 2400 do średniego rankingu poniżej 2200, dlatego już na starcie można było stwierdzić, które drużyny powalczą o awans do ekstraligi, a które będą musiały walczyć o utrzymanie.

Bardzo długo równorzędną walkę o awans prowadziły drużyny z Pęgowa, Międzyborowa, Wiszni Małej oraz Żnina. Dla zwycięskiej drużyny Wieża POMOT Pęgów (która debiutowała w I lidze!) kluczowa była 7 i 8 runda, w której udało się pokonać najpierw Wisznię Małą (4-2), a następnie zespół z Międzyborowa (4.5-1.5).

Ostatecznie Pęgów zdobył 15 punktów meczowych (7 zwycięstw, 1 remis, 1 porażka), co pozwoliło zająć samodzielne pierwsze miejsce, zaś o drugim miejscu, również promowanym awansem do ekstraligi zadecydowała punktacja pomocnicza.

LKS Wrzos Międzyborów po roku przerwy powraca do ekstraligi.

Niestety na tegorocznej edycji 1 ligi mieliśmy bardzo dużo walkowerów. Drużyna WKS Kopernik II wystąpiła w składzie 4 osobowym (oddając 2 punkty w każdym meczu), Rotmistrz Grudziądz oddał cztery walkowery, a Drakon Lublin dwa. W mojej ocenie jest to bardzo negatywne ze sportowego punktu widzenia i na imprezie tej rangi nie powinno mieć miejsca.

Paweł Kowalczyk oraz arcymistrzyni Joanna Majdan – kapitan drużyny. Źródło fotografii: Łódzka Akademia Szachowa

Głównym motorem napędowym zwycięskiej drużyny był Paweł Kowalczyk, który wygrał wszystkie partie! (W roku ubiegłym zrobił również fenomalny wynik 8/9)

Do 2 ligi spadają natomiast drużyny WKS Kopernik II, YMCA Warszawa oraz Rotmistrz Grudziądz. Wartym odnotowania jest fakt, że to Grudziądz może pochwalić się najlepszą pierwszą szachownicą – siedemnastoletni Michał Karpus zdobył 5.5/9 na dystansie 4 arcymistrzów, 3 mistrzów międzynarodowych oraz 2 mistrzów FIDE.

Szczegółowe wyniki: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/tdr_4848/results.html?l=pl&tb=202_

O Piotr Nguyen 163 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*