Miedź Legnica zaskakuje faworytów! || Runda 2, Ekstraliga 2020

Bartosz Soćko zwycięstwem nad Michałem Olszewskim uspokoił trudną sytuację meczową.

Jutrzejsza runda o godzinie 13.00 z powodu Olimpiady Szachowej Online. Mecz z Azerbejdżanem prawdopodobnie o 18.00 (ustalenia w toku).

Dzisiejsza runda przyniosła sporo niespodziewanych zwrotów akcji: Miedź Legnica była bliska do sprawienia niespodzianki i wygrania z Hetmanem Katowice, sytuacja w partii Leks-Kulon zmieniała się jak w kalejdoskopie, a Piotr Bobras zmusił do kapitulacji wicemistrza Polski Daniela Sadzikowskiego. Czy było coś więcej? Oczywiście, więc zapraszam do podsumowania rundy 2!

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 118496873_2876403052646402_8022878564073296206_n-1024x576.png
Informacja o Drużynowych Mistrzostwach Polski ukazała się w Kronice Sportowej TVP3 Kraków

KSz Stilon Gorzów 4 – 2 KSz Hetman Płock

Pierwszy pojedynek meczu był derbami Ukrainy: Kryvoruchko versus Golubka, z których z tarczą wyszedł zawodnik Stilonu. Na drugiej desce miał miejsce kolejny pojedynek pomiędzy dwoma dobrymi zagranicznymi zawodnikami. Wczoraj Bluebaum postawił ciężkie warunki Mateuszowi Bartlowi, który tak opisał ich pojedynek:

Wygrana 4-2 to dla nas znakomity rezultat, zwłaszcza, że w trakcie meczu – przez większość czasu – wydawało się, że możemy nawet go nie zremisować. Między innymi z uwagi na moją partię – po debiucie miałem niemal przegraną pozycję, z której uciekłem – jak to się zwykło mawiać – fuksem. Albo jak kto woli – skoczkiem.

Pultinevicius z kolei pokonał Marcina Dziubę – trenera polskiej kadry narodowej kobiet. Z związku z powyższym czekaliśmy na interesujący pojedynek pomiędzy Panami i… dostaliśmy go. Końcówka grana na tzw. kroplówce dostarczyła sporo emocji, jednak skończyło się remisem.

Mistrz Polski Kacper Piorun podjął zwycięzcę OPEN-u w Ustroniu Tomasza Warakomskiego. Po długich i wyrównanych bojach podpisali blankiety z podziałem punktu. Trzeci stolik: Mirosław Grabarczyk znany jest z bardzo solidnej gry – rzadko przegrywa, ale też rzadko wygrywa. Marcel Kanarek prowadzi obfitą karierę trenerską, współpracuje m.in. z juniorami Polonii Warszawa. Pojedynek między tymi Panami może trafić jednak do warszawskich uczniów, ponieważ pojawiło się ładne uderzenie taktyczne, które zadecydowało o wyniku partii:

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie kanarek-1024x683.jpg
Marcel Kanarek przebił obronę Mirosława Grabarczyka.

Igor Janik pokonał Piotra Sabuka cierpliwie realizując przewagę i przechodząc do wygranej skoczkówki, zaś Irina Bulmaga odbiła się po wczorajszej porażce i zdobyła punkt z Julią Antolak.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wrocław-racibórz-4.png

UKS 21 Podlesie 1 – 5 Wieża Pęgów

W ostatnim czasie możemy obserwować wiele partii na najwyższym polskim poziomie w obronie Nimzowistcha. Ten sam wybór podjęli Panowie Klekowski i Moranda, lecz nie było to nudne odklepanie teorii:

Dziuba po wczorajszej porażce wygrał, Barski 2 raz z rzędu przegrał. Kosakowski po triumfie dziś musiał zadowolić się remisem z Hnydiukiem, a na 4 i 5 desce czescy zawodnicy odnieśli zwycięstwa.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie śliwicka-1024x683.jpg
Alicja Śliwicka dołożyła dziś pół punkta do wyniku drużyny.

Joanna Majdan i Alicja Śliwicka miały okazję do rewanżu po ostatniej ich partii w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kobiet. Obie zawodniczki lubią wakacyjne klimaty – wtedy siłowały się w obronie francuskiej, dziś skoczyły na Sycylię, jednak i wtedy, i dziś padł remis.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wrocław-racibórz-3.png

Wasko HETMAN GKS Katowice 3,5 – 2,5 KSz Miedź Legnica

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie legnica-katowice-1024x683.jpg
Chociaż wynik nie oddaje tego w pełni, to Miedź Legnica była bardzo bliska sprawienia niespodzianki.

Na pierwszej desce wygrał Radosław Wojtaszek z Robertem Kempińskim. Chociaż pomiędzy graczami jest spora różnica rankingowa, można to uznać za osiągnięcie, bowiem GM Kempiński znany jest z tego, że bardzo rzadko przegrywa, a był to punkt na zwycięstwo w meczu.

Heberla nie wziął odwetu na Gajewskim za przegraną w meczu o 3 miejsce na IMP i partia skończyła się remisem. Najszybciej – ledwo po godzinie gry – zakończyła się partia Tadeasa Kriebela i Kamila Mitonia, trenera Jana-Krzysztofa Dudy. Zawodnicy po wyjściu z wariantu smoczego obrony sycylijskiej podpisali tzw. arcymistrzowski remis. Mógł on sporo kosztować zespół Hetmana Katowice, ponieważ w pewnym momencie stały pozycje remisowe na 1 i 3 desce (Bartosz Soćko ostatecznie pokonał Michała Olszewskiego), zaś na damskiej zanosiło się na porażkę. Na przedostatniej desce Piotr Bobras czarnymi zamatował w 31 posunięć Daniela Sadzikowskiego w obronie królewsko-indyjskiej, zaś Oliwia Kiołbasa podpisała remis z Moniką Soćko – w gońcówce z pionem mniej czarnym udało się wybronić.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wrocław-racibórz-2.png

LKS Wrzos Międzyborów 2,5 – 3,5 Klub Szachowy Dwie Wieże Kraków

Obie drużyny wczoraj uległy, dodatkowo obie stoją na podium, jeśli chodzi o najniższy średni ranking. Ten mecz może być ważny, jeśli chodzi o kwestię utrzymania się w Ekstralidze. Zadanie to ułatwił sobie krakowski klub. Na pierwszej desce padł szybki remis między Antoniewskim a Matuszewskim, na drugiej zwycięski wczoraj Leniart uległ białymi w miniaturze Cyborowskiemu. Na trzeciej szachownicy Piotr Nguyen pokazał, co oznacza utożsamianie się z klubem, gdyż dwiema wieżami zdominował Macieja Nurkiewicza:

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie nguyen-1024x683.jpg
Zwycięstwa P. Nguyena (na fot. z wczoraj), V. Zwardonia i D. Mikruta zapewniły dziś zwycięstwo gospodarzom.

Taką samą siłę w rozgrywaniu czterowieżówek ujawnił Vojtech Zwardoń pokonując Michała Bartla. Na ostatniej męskiej desce zwycięstwo padło łupem Dariusza Mikruta z którym mierzył się Radosław Śliwerski. Na damskiej desce zdarzyła się pewna niespodzianka. Maria Leks przeoczyła pewne możliwości Klaudii Kulon i z kompletnie wygranej pozycji znalazła się w kompletnie przegranej:

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wrocław-racibórz-1.png

VOTUM SA Polonia Wrocław 4 – 2 Klub Szachowy Silesia Racibórz

Obie drużyny zadowolone po wczorajszych zwycięstwach stosunkiem 4-2 chciały dziś powtórzyć rezultat, ale udało się to zawodnikom z Wrocławia. Wygrali ci sami co wczoraj: Harikrishna oraz Tazbir, przy remisach w pozostałych pojedynkach.

Wspominany już wyżej Mateusz Bartel, znany z odważnego i widowiskowego stylu gry, w dzisiejszej partii zdecydował się na obronę francuską. Grzegorz Nasuta postanowił walczyć o cały punkt w wariancie klasycznym i zagrał długą roszadę, na co chwilę później ujrzał analogiczny ruch. Zakończyło się to remisem. Spójrzmy:

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie marciny-1024x683.jpg
Partia imienników: Krzyżanowskiego i Tazbira.

Dwóch Marcinów: Krzyżanowski i Tazbir, mają wiele sukcesów w ostatnich latach. MK jest najświeższym polskim arcymistrzem i trenerem najzdolniejszej polskiej młodzieży (na przykład wczoraj jego podopieczne Honorata Kucharska i Martyna Starosta zostały mistrzyniami Polski w szachach szybkich w kategorii do lat 18 i 14), zaś MT zdobył wiele medali drużynowych i indywidualnych na mistrzostwach Europy i Świata osób niewidomych i słabowidzących. Stoczyli taki pojedynek:

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wrocław-racibórz.png
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie sędziowie-1024x683.jpg
Sędziowie w trakcie pracy. Od lewej: IA Rafał Siwik i IA Maciej Cybulski

Linki:

Ekstraliga – strona główna

Transmisja i komentarz na żywo GM Zbigniewa Paklezy i gości

Zapisy partii w formacie PGN

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*