Banknot „Szachy”

Cześć, to mój pierwszy wpis na stronie infoszach.pl. Do tej pory prowadziłem – i mam zamiar dalej prowadzić – amatorskiego bloga na platformie chess.com: Blog P1TR_13

Dzisiaj opowiem o banknocie. Ale nie jest to zwykły banknot. To szachowy banknot, który powstał przy międzynarodowej współpracy trzech firm:

  • PWPW S.A.
  • JURA
  • SICPA

Każdy z tych organów zajmował się czym innym, co dało fenomenalny efekt. Samą ideą stworzenia takiego banknotu było zademonstrowanie potencjału projektowego i technologicznego PWPW S.A., możliwości specjalistycznego oprogramowania firmy JURA oraz wysoko zabezpieczonych farb oferowanych przez firmę SICPA.

Podstawą banknotu jest kontrast bazujący na motywie czarno-białej szachownicy. Na ciepłym i łagodnym awersie widnieje wizerunek białej królowej. Na rewersie zaś chłodny i mroczny portret czarnego króla.

Awers

Pierwsze, co rzuca się w oczy na awersie to rytowany portret białej królowej. W lewym górnym rogu widnieje granatowy napis: „White Queen”. Tuż pod napisem znajduje się liczba 64 (tak jak liczba pól na szachownicy), na której widoczne są figury szachowe. Jest to element z efektem kątowym, wykonany w technice wklęsłodrukowej.

Zaraz obok widoczna jest dłoń trzymająca białego skoczka, a za nią umieszczony jest prostokąt, na którym pióra dają tęczowy efekt kątowy. Owe pióra są kontynuacją umieszczonego po prawej pawia, wykonanego farbami SPARK®Live. Dzięki temu, w zależności od kąta patrzenia, paw nabiera barw od ciemnozielonej do złotej.

Nad pawiem umiejscowiona jest numeracja typograficzna z irysem. Nad nią zaś znajdziemy mikrotekst „WHITEQUEEN64”, który znajduje się również pod skoczkiem i jest powtarzany przez całą długość kolumn.

Tuż przed nimi znajduje się fragment pięknie zdobionej szachownicy, na której stoi hetman z podwójnym efektem kątowym w technice wklęsłodrukowej. Pod jednym kątem na figurze widać szachownicę, zaś pod drugim widoczny jest napis „Chess”.

Na prawo od portretu królowej, na brzegu banknotu, znajduje się mikrodruk w technice wklęsłodrukowej ze wszystkimi szachowymi bierkami.

Nad tym znajduje się numeracja wykonana metodą grawerowania laserowego. Obok niej są hetman i król wykonane metodą recto-verso, czyli że taki sam wzór znajduje się na rewersie banknotu. Różnią się jedynie kolorami. Na awersie król jest wypełniony kolorem pomarańczowym, a hetman ma jasnozielony kontur. Na rewersie zaś hetman jest wypełniony granatowym kolorem, a król ma fioletowy kontur.

A teraz, moim zdaniem, najciekawszy element awersu. W prawym górnym rogu jest pusta, biała przestrzeń, lecz w tej „pustce” znajduje się znak wodny z filigranem. Znak wodny przedstawia pionka ustawionego na polu e3 lub d6. Oczywiście, jak to znak wodny, uwidacznia się dopiero po skierowaniu banknotu „pod światło”.

Na awersie jest jeszcze jeden szczegół, niewidoczny pod zwykłym światłem. Oto widok awersu w świetle IR:

Uwidaczniają się: paw, górna numeracja typograficzna i część portretu białej królowej.

Pozostałe zabezpieczenia:

Element wykonany farbą irydyscentną w technice sitodrukowej, z nadrukowanym rytem

Element wykonany białą farbą w technice wklęsłodrukowej

NEOMAG®

Rewers

Rewers jest zaś całkowitym przeciwieństwem awersu. Zacznijmy od tego, że jest ustawiony pionowo, a nie poziomo. W lewym dolnym rogu, prawie pół banknotu zajmuje czarny król. Portret wklęsłodrukowy został wykonany przy użyciu specjalnego rastra.

Na prawo od króla znajduje się liczba 64, która jest elementem wklęsłodrukowym wielotonowym. Tuż za nią znajduje się król (tym razem figura), który został wykonany techniką wklęsłodrukową z szablonowaniem. W tle znajdują się również pozostałe figury i pionki.

Tuż nad głową czarnego króla znajduje się kolejna liczba 64 z efektem kątowym, wykonanym w technice wklęsłodrukowej farbą zmienną optycznie. Pod „normalnym” kątem ma kolor fioletowy, zaś pod większym kątem zmienia barwę na zieloną. Wtedy na szóstce uwidacznia się napis „BLACK KING”, na czwórce zaś pojawiają się figury szachowe.

W tle widoczna jest 64-polowa szachownica, zasłonięta częściowo przez wyżej wymienione bierki. Na jednym z pionków, pokrytym w czarno-białą kratkę, stoi kruk, obok którego widnieje napis „BLACK KING” z mieczem zamiast litery „i”.

Dodatkowo, po królu, rzuca się w oczy mały chłopiec zaglądający przez okno na mroczną stronę czarnego króla. Obramowanie okna wypełnione jest pozytywowym i negatywowym w technice wklęsłodrukowej mikrotekstem „SICPA JURA PWPW”.

Tło utworzone z 25-polowych szachownic biało-niebieskich i biało-żółtych, kończy mikrotekst pozytywowy w technice offsetowej „CHESS 64 SZACHY 64”. W lewym górnym rogu znajduje się kod 2D typu DataMatrix – grawerowany laserowo.

Oprócz wyżej wymienionych zabezpieczeń jest jeszcze jedno, niewidoczne w zwykłym świetle. Mały chłopiec zaglądają przez okno w świetle UV:

Papier, na którym wydrukowano banknot, jest jednym z autorskich, opatentowanych rozwiązań PWPW. Zastosowanie go umożliwia implementację danych metodą grawerowania laserowego. W tym przypadku za pomocą tej techniki wykonano numerację banknotu oraz naniesiono kod QR. Dodatkowo cały banknot jest zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi za pomocą warstwy lakieru Cote4Note firmy PWPW S.A.

To by było na tyle. Zapraszam do pisania w komentarzach, co myślicie o takim banknocie 😉

Bibliografia:

  • dane podane przez PWPW S.A. (pwpw.pl)

6 Komentarzy

    • Cieszę się, że spodobał Ci się mój wpis. Mam nadzieję, że uda Ci się zdobyć ten banknot. 😉

  1. Wow – wszedłem na stronę infoszacha w poszukiwaniu nowego artykułu i oto mam artykuł o banknocie który posiadam – właściwie to całe portfolio było sprzedawane w tekturowym kajecie/pass partou.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*