Turniej Pretendentów odłożony?

sala gry Turniej Pretendentów, Jekaterynburg 2020
sala gry bez kibiców /fot. FIDE

Dziś rano świat obiegła informacja o odłożeniu turnieju kandydatów. Powodem jest dekret władz rosyjskich o zawieszeniu ruchu powietrznego bez terminu odwołania. W związku z tym był to jedyny moment na to, aby zawodnicy mogli powrócić do domu.

Today, the government of the Russian Federation announced that starting March 27, 2020, Russia interrupts air traffic with other countries without indicating any time frames.

FIDE can not continue the tournament without guarantees for the players’ and officials’ safe and timely return home. In this situation and on the basis of clause 1.5. Rules of Candidates Tournament, the FIDE President decided to stop the tournament. It will be continued later, with the exact dates to be announced as soon, as the global situation related to the COVID-19 pandemic will allow. As it was stipulated by the special rules agreed with the players before the start of the event, the results of the 7 rounds played remain valid, and the tournament will be resumed in the same composition starting with the games of the 8th round. FIDE is grateful to the players, officials, volunteers and the entire team of organizers, including the Chess Federation of Russia and the main partner of the tournament – SIMA-Land.

Sincerely,
Arkady Dvorkovich,
FIDE President

Link do oficjalnego oświadczenia FIDE https://fide.com/news/462

https://twitter.com/photochess/status/1243136757123690502

Czy turniej powinien się w ogóle zaczynać?

Od początku decyzja o nieprzekładaniu terminu turnieju wzbudzała wiele kontrowersji. Zwycięzca Pucharu Świata Teimour Radjabov wycofał się z rywalizacji na dwa tygodnie przed rozpoczęciem. Tylko 8 zawodników, sędziowie, dziennikarze i obsługa techniczna – organizatorzy zapewniali, że wszyscy są bezpieczni. Przy wstrzymanych wszelkich innych wydarzeniach była to także szansa dla szachów na medialne przebicie się. Potwierdzała to dobra oglądalność transmisji prowadzonych w wielu językach.

Sytuacja na świecie związana z COVID-19 zmieniała się jednak bardzo dynamicznie z dnia na dzień i wiele osób drastycznie zmieniało zdanie przy nowych informacjach. Np. Vladimir Kramnik wycofał się z komentowania turnieju tuż przed startem gdyż uznał, że turniej nie powinien się odbywać. Nawet w trakcie turnieju niektórzy zmieniali nastawienie. Alexander Grischuk nie miał klarownej opinii przed turniejem, ale kilka dni temu w wywiadzie wyraził swoje obawy i jasno powiedział, że „nie chce tam być”.

Ostatecznie to właśnie problem powrotu do domów (od 27.03 wszystkie loty z Rosji są anulowane) był przyczyną odłożenia zawodów. Gdyby nie to, teoretycznie pomimo różnych głosów sprzeciwu turniej mógłby cały czas się toczyć.

Czy trudne warunki dla wszystkich są sprawiedliwe?

Oprócz samego bezpieczeństwa istotna jest także dodatkowa presja pod którą znaleźli się zawodnicy. Z jednej strony wszyscy byli pod podobną presją, ale  identyczne warunki dla wszystkich graczy nie są argumentem jak powiedział Grischuk przywołując słowa Botvinnika, który mawiał, że jeśli zawodnicy zagrają na stojąco – nie ma żadnej pewności, że wynik będzie taki sam jak w przypadku gry na siedząco. Zasadniczym pytaniem pozostaje jednak cały czas, czy warunki same w sobie były zbyt trudne aby grać w szachy, czy jednak nie.

Co dalej z turniejem pretendentów?

Rozegrane rundy nie są unieważnione i tych samych 8 zawodników przystąpi do gry w terminie wyznaczonym później. Turniej wznowiony będzie po prostu od rundy ósmej.

Przygotowywana jest już jednak petycja, aby turniej rozegrać od nowa z Radjabovem w składzie.

Wyniki po 7 rundach

 1. Vachier-Lagrave, Maxime 4.5
 2. Nepomniachtchi, Ian 4.5
 3. Caruana, Fabiano 3.5
 4. Giri, Anish 3.5
 5. Wang Hao 3.5
 6. Grischuk, Alexander 3.5
 7. Ding Liren 2.5
 8. Alekseenko, Kirill 2.5

Na pytanie dlaczego Turniej Pretendentów został odłożony i wiele innych odpowiedział nam w wywiadzie wiceprezydent FIDE Łukasz Turlej:

Wszystkie nasze artykuły dotyczące Turnieju Pretendentów zebrane na podstronie: https://infoszach.pl/pretendenci2020/

 

Zdjęciowe podsumowanie: https://www.chess.com/news/view/2020-fide-candidates-chess-tournament-photos?ref_id=65968046

O Piotr Nguyen 163 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

5 Komentarzy

 1. No, cóż – to było do przewidzenia. Tak czy owak, obserwowałem na żywo. Pasjonujące! Moim faworytem jest niezmiennie Griszczuk.

 2. Ciekawe jak się FIDE zachowa wobec Radjabov’a w tej sytuacji – IMHO powinni go dopuścić do rozgrywki i rozegrać partie uzupełniające wszystkich z Radjabov’em przed ruszeniem z drugą połową turnieju.

  • ciekawe jak miałoby to technicznie wyglądać?

   Radjabov gra codziennie, a dostaje wypoczętych przeciwników w partiach z pierwszego koła?
   A potem grane 2 kolo, gdzie już jest zmęczony?

   • Dlaczego codziennie? można przecież zrobić dłuższe odstępy między partiami a drugie koło zacząć np. po tygodniu – jakby chcieli to dałoby się to jakoś zorganizować ale szczerze mówiąc nie spodziewam się że go dopuszczą do rozgrywek – raczej będą robić wszystko żeby dokończyć turniej w dotychczasowym składzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*