Turniej Pretendentów #5 – Pierwszy samodzielny lider!

Ian Nepomniachtchi samodzielnym liderem z dorobkiem 3,5 punktu! /fot. Lennart Ootes

Runda 5

Piąta runda Turnieju Pretendentów była zdecydowanie bardziej emocjonująca dla kibiców niż poprzednia. W każdym pojedynku mogliśmy być świadkami nie tylko licznych komplikacji i nagłych zmian oceny pozycji, ale także poważnych błędów i niewykorzystanych szans. Ostatecznie dzisiejsza chaotyczna walka zakończyła się trzema remisami, a niespodziewane zwycięstwo odniósł Ian Nepomniachtchi. Dzięki temu Rosjanin aktualnie zajmuje samodzielne pierwsze miejsce z wynikiem 3,5 punktu, a tuż za nim plasuje się Maxime Vachier-Lagrave mający 3 punkty.

Czy Ian Nepomniachtchi ma szansę na zwycięstwo w całym turnieju? /fot. Lennart Ootes

Turniej pretendentów – przebieg partii 5 rundy

Anish Giri – Fabiano Caruana 1/2

Fabiano Caruana może być zdecydowanie zadowolony z dzisiejszego remisu. /fot. Lennart Ootes

Mimo że Amerykanin był przez wielu uważany za faworyta tego pojedynku, to on od samego początku do końca musiał wytrwale bronić się pod stałym naciskiem przeciwnika. Czarne zdecydowały się w debiucie na nie do końca poprawny plan, związany z ruchami 13…Hb8 oraz 14…g5, po czym stanęły w trudnej pozycji – ich figury stały się pasywne, król nie mógł znaleźć bezpiecznego schronienia, a białe przejęły kontrolę nad centrum, otwartymi liniami i najważniejszymi punktami. Później jednak Anish Giri nie wykorzystał kilku szans na stworzenie bardziej konkretnych gróźb i powiększenie swojej przewagi (26.f5; 29.Gb5) i wkrótce czarne zdołały rozwiązać swoje problemy i partia zakończyła się remisem.

Alexander Grischuk – Liren Ding 1/2

Alexander Grischuk w wywiadzie po partii przyznał, że turniej nie powinien odbywać się podczas sytuacji, jaka panuje obecnie na świecie. /fot. Lennart Ootes

Poniższa partia była najbardziej wyrównana ze wszystkich rozegranych w tej rundzie. Zawodnicy zdecydowali się na boczny wariant klasycznej Partii Hiszpańskiej. Białe utrzymały przewagę debiutową, a po kilku wymianach uzyskały przyjemniejszą pozycję. Okazało się to jednak niewystarczające do walki o zwycięstwo i przeciwnicy zgodzili się na podział punktu.

Kirill Alekseenko – Maxime Vachier-Lagrave 1/2

Vachier-Lagrave dzisiaj pokazał dużo lepsze przygotowanie od swojego przeciwnika. /fot. Lennart Ootes

Najbardziej chaotyczna i skomplikowana partia turnieju. Dokładnie przygotowany Francuz wybrał czarnymi, rzadko spotykany na tym poziomie, wariant Najdorfa w Obronie Sycylijskiej. Powtarzając swoją partię z Magnusem Carlsenem z 2019 roku (tym razem wybierając 16…g6, zamiast 16…Gf8), Vachier-Lagrave czuł się bardzo pewnie w gąszczu wariantów i uderzeń taktycznych następujących po sobie w ciągu kolejnych kilku ruchów. Mimo że młody Rosjanin nie miał tak dużego doświadczenia w powstałej pozycji, a nad swoim 17. i 18. ruchem myślał razem przez około godzinę, to zdołał odnaleźć niemal forsowną linię prowadzącą do remisu.

Ian Nepomniachtchi – Hao Wang 1-0

Wang Hao nie może nazwać dzisiejszego dnia szczęśliwym. /fot. Maria Emelianova

Jedyna rezultatywna partia dzisiejszego dnia. Rozpoczęty Obroną Rosyjską pojedynek miał raczej spokojny przebieg. Białe wciąż utrzymywały lekką przewagę i starały się napierać na skrzydle królewskim oraz w centrum. Ciągły, stopniowy nacisk na każdy osłabiony punkt pozycji czarnych sprawił, że w 32. ruchu Hao Wang popełnił ciężki błąd (32…Hd7?), który okazał się tym decydującym. Wkrótce białe zdobyły figurę i czarne się poddały.

Wyniki po 5 rundach

Tabela turniejowa /Chess24

Kojarzenie na jutro

Kojarzenie 6 rundy /Chess24

Konkurs typowania

Na naszej stronie na Facebooku codziennie jest możliwość typowania wyników poszczególnych partii kolejnej rundy. Po 4 partiach prowadzą:

  • Kamil Młynarski 11 punktów
  • Michał Koziorowicz – 11 punktów
  • Piotr Podobiński – 10 punktów
  • Tomek Jaskółka – 10 punktów
  • Hubert Dębczak – 10 punktów
  • Piotr An Nguyen – 10 punktów
  • Szymon Skurniak – 10 punktów
  • Barbara Trybowska – 10 punktów
  • Michał Mrowczyk – 10 punktów

Serdecznie zapraszamy do udziału w zabawie!

Równocześnie przypominamy o jedynej polskiej transmisji z wydarzenia. Jutro również będzie ona prowadzona na kanale SaychessPL przez Arcymistrza Daniela Sadzikowskiego.

A tutaj znajdziecie artykuł z poprzedniej rundy.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*