Turniej Pretendentów #4 – Cisza po burzy

Nie wszyscy zawodnicy zdołali odpocząć podczas dnia wolnego... /fot. Lennart Ootes

Runda 4

Wczoraj przypadł pierwszy podczas turnieju dzień wolny od gry. Zawodnicy mieli zatem możliwość odetchnięcia i nabrania sił – zapytani w wywiadach przyznali, że moment ten w pełni wykorzystali na odpoczynek, krótkie spacery czy czytanie książek, niektórzy jednak woleli skupić się na przygotowaniu do kolejnej partii. Taka przerwa często ma bardzo duży wpływ na dalszy przebieg walki – jedni, napełnieni świeżą energią, odważnie ruszą po zwycięstwo, inni z trudem powrócą do rzeczywistości. Czwarta runda okazała się jednak nieco spokojniejsza. Po kilku godzinach walki, po raz pierwszy w turnieju, wszystkie pojedynki zakończyły się podziałem punktu, co nie wywołało zmian w aktualnej tabeli turniejowej.

Turniej pretendentów – przebieg partii 4 rundy

Fabiano Caruana – Ian Nepomniachtchi 1/2

Ian Nepomniachtchi najwyraźniej nie był zadowolony z dzisiejszej partii… /fot. Lennart Ootes

Najdłużej trwający dzisiaj pojedynek, pomiędzy faworytem turnieju oraz jednym z aktualnych liderów. Czarne zdecydowały się na Obronę Grünfelda, która często prowadzi do bardziej otwartej gry, skupionej na walce w centrum. Białym udało się utrzymać znaczną przewagę debiutową oraz wyrobić silnego, wolnego piona d, który wraz z kolejnymi wymianami, stwarzał coraz większe możliwości walki o zwycięstwo. Niedokładność w 31. ruchu pozwoliła jednak czarnym na wymianę hetmanów i całkowite wyrównanie gry. Po długim manewrowaniu i obustronnych próbach przełamania obrony przeciwnika, zawodnicy zgodzili się na remis.

Hao Wang – Kirill Alekseenko 1/2

Czy banan podczas partii jest kluczem do sukcesu? /fot. Lennart Ootes

Grający białymi, silny chiński zawodnik, przez całą partię starał się przechytrzyć najmniej doświadczonego w turnieju Rosjanina, napierając na wszystkie słabe punkty pozycji czarnych, a także wykorzystując wiele możliwych motywów taktycznych (28.c6!; 29.e4!). Stalowe nerwy młodego debiutanta pozwoliły mu jednak odnaleźć precyzyjne ścieżki obrony i ostatecznie końcowa sytuacja przy niestandardowym materiale (wieża białych za gońca i dwa pionki czarnych) nie wystarczyła Wang Hao na zdobycie całego punktu.

Maxime Vachier-Lagrave – Alexander Grischuk 1/2

Czy po tej partii Alexander Grischuk będzie starał się lepiej gospodarować czasem? /fot. Maria Emelianova

W poniższej partii Alexander Grischuk postanowił ponownie wybrać, najwyraźniej dokładnie przygotowany z myślą o tym turnieju, wariant Partii Hiszpańskiej, który rozegrał już w 2 rundzie w pojedynku z Ianem Nepomniachtchim. Zawodnicy powtórzyli partię sprzed 3 dni aż do 17. ruchu, w którym to Maxime Vachier-Lagrave zdecydował się na 17.g4 zamiast 17.Kh2. Znany z niedoczasów Rosjanin, grający czarnymi, jak sam przyznał w wywiadzie po partii, był w 100% pewien, że jego przeciwnik wybierze ten wariant, a mimo to nad swoim 18. ruchem myślał 53(!) minuty. Dalej gra była wyrównana, lecz Grischuk, mając minutę na zegarze, popełnił duży błąd (29…S:a4), po którym białe mogły osiągnąć bardzo dużą przewagę (30.We4 Ge6 31. S:e6 f:e6 32.Gg5+ Ke8 33.Wf3 b5 34.Wef4). Francuz odpowiedział jednak bardzo szybko i niepoprawnie, a po kilku kolejnych niedokładnościach z obu stron na szachownicy pozostały jedynie dwa króle.

Liren Ding – Anish Giri 1/2

Czy po chaotycznym początku Ding Liren powróci do swojej stabilnej i silnej gry? /fot. Maria Emelianova

Obaj zawodnicy, rozgrywający poniższą partię, nie mogli być zadowoleni z dotychczasowego przebiegu turnieju. Po dramatycznych wydarzeniach początkowych rund, postanowili oni postawić na spokojniejszą grę. Białe przez dłuższy czas utrzymywały przewagę debiutową, jednak nie stworzyły konkretnych gróźb czarnym i po wielu wymianach podpisano remis.

Wyniki po 4 rundach

Tabela turniejowa /Chess24

Kojarzenie na jutro

Kojarzenia 5 rundy /Chess24

Równocześnie zapraszamy do śledzenia jedynej polskiej transmisji z Turnieju Pretendentów. Przez kolejne dwie rundy będzie ona prowadzona na kanale SaychessPL przez arcymistrza Daniela Sadzikowskiego:

 

oraz do przeczytania artykułu z poprzedniej rundy:

https://infoszach.pl/2020/03/19/turniej-pretendentow-3-ding-odbija-sie-od-dna/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*