Czołowe szachistki globu zjeżdzają się do Wrocławia na Mecz Polska – Reszta Świata!

Zawodniczki na zakończeniu Meczu Polska - Reszta Świata. Monika Soćko, Jolanta Zawadzka, Karina Szczepkowska, Klaudia Kulon, Anna Warakomska, Zhansaya Abdumalik, Elisabeth Paehtz, Harika Dronavali, Lela Javakhishvili, Almira Skripchenko

Najsilniejsze polskie szachistki podejmą czołówkę światową we Wrocławiu podczas tradycyjnego Memoriału im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej, dziewięciokrotnej Mistrzyni Polski, w dniach 5.-12. grudnia. Memoriał rozgrywany jest od 2011 roku a rok temu po raz pierwszy odbył się w formule Meczu Polska – Reszta Świata. Bojowe partie i zacięta rywalizacja sprawiają, że jest to wyjątkowe wydarzenie w kalendarzu szachowym.

Rok temu pierwszy ruch w turnieju zagrali: białymi za Jolantę Zawadzką – Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, a czarnymi za Elisabeth Paehtz – Wiceprezydent FIDE Łukasz Turlej.

W tym roku, po wielu pozytywnych opiniach kibiców, formuła meczu będzie kontynuowana. Panie będą walczyć w szachach klasycznych, szybkich oraz Fischera.

Czołowe Polki – Karina Cyfka i Monika Soćko.

Gratka dla kibiców

Największą zmianą w tegorocznej edycji jest…liczba uczestniczek! Fakt ten na pewno ucieszy każdego kibica szachowego, ponieważ zamiast 10 pań, jak w latach poprzednich, w tym roku w meczu wystartuje aż 12 szachowych gwiazd. Obydwie drużyny będą reprezentowane przez 6 zawodniczek. Każda z pań zagra z każdą z zawodniczek z drużyny przeciwnej, więc będzie to nie tylko walka szachowa, ale także kondycyjna. W ciągu 8 dni zagrane zostanie aż 18 partii oraz dodatkowo turniej blitza!

Składy Drużyn przedstawiają się następująco:

Drużyna Polski (średni ranking: 2344):

GM Monika SOĆKO 2407
IM Karina CYFKA 2410
WGM Jolanta ZAWADZKA 2400
WGM Joanna MAJDAN 2336
WIM Alicja ŚLIWICKA 2264
WIM Julia ANTOLAK 2249

Drużyna Reszty Świata (średni ranking: 2419):

IM Anna ZATONSKIH (USA) 2420
IM Olga BADELKA (BLR) 2399
IM Irina BULMAGA (ROU) 2434
IM Anastasia BODNARUK (RUS) 2413
IM Jovanka HOUSKA (ENG) 2412
IM Meri ARABIDZE (GEO) 2435

Wysoki poziom, ale przede wszystkim wyjątkowa atmosfera

Turniej znany jest na świecie nie tylko z niezwykle silnego poziomu szachowego, ale także za świetną atmosferę, zawodniczki dostają wiele prezentów od sponsorów…

Karina Cyfka, Anna Warakomska, Klaudia Kulon, szachy, votum sa, misie

Pamiątkowe zdjęcia…

Zawodniczki na zakończeniu Meczu Polska - Reszta Świata. Monika Soćko, Jolanta Zawadzka, Karina Szczepkowska, Klaudia Kulon, Anna Warakomska, Zhansaya Abdumalik, Elisabeth Paehtz, Harika Dronavali, Lela Javakhishvili, Almira Skripchenko
Zawodniczki na zakończeniu pierwszego Meczu Kobiet Polska – Reszta Świata./Zdjęcie: P. Nikiel

Zawsze organizowana jest wspólna wigilia…

…i wszystkim udziela się świąteczny nastrój 🙂

Joanna Majdan, zdjecie David Llada, Memorial Holuj-Radzikowskiej
Joanna Majdan w obiektywie Davida Llady podczas Memoriału w 2017 roku.

Dyrektor turnieju…też gra!

Za to wszystko odpowiedzialna jest Jolanta Zawadzka, która jest grającą Dyrektor turnieju. Jest to wielkie wyzwanie łączyć obowiązki organizacyjne z grą na najwyższym poziomie, ale Jola co roku pokazuje, że niemożliwe nie istnieje. W 2017 wrocławska arcymistrzyni wygrała cały turniej! Ogromną pracę wykonuje oczywiście jeszcze kilka osób, przede wszystkim tata Joli, Wojciech Zawadzki oraz Lidia Zdziarska-Zaręba, którzy sprawiają, że możemy poszczycić się w Polsce turniejem na światowym poziomie.

Jolanta Zawadzka, Lidia Zdziarska-Zareba, Memorial Holuj-Radzikowskiej
Lidia Zdziarska-Zaręba i Jola Zawadzka./Zdjęcie: Wojciech Zawadzki

System Meczu

Rozgrywki rozpoczną się od turnieju szachów Fischera, rozgrywanego już jutro, 5. grudnia, po ceremonii rozpoczęcia. Będzie to pierwszy taki Mecz uwzględniający szachy Fischera w Polsce! W kolejnych dniach odbędą się partie klasyczne, z przerwą na turniej w szachach szybkich, w sobotę 7. grudnia. Zwyciężczynie poznamy 12. grudnia podczas ceremonii zakończenia. Panie podzielą między sobą 25 tysięcy złotych!
Turniej odbywa się na takim poziomie oczywiście dzięki sponsorom i partnerom, przede wszystkim firmach Probit, Lotto oraz Mokate a także Polskiemu Związkowi Szachowemu i wielu innym.

Kadra Narodowa Polski w szachach, Mokate, sponsor, Bartlomiej Heberla, Joanna Majdan, Jolanta Zawadzka, Alicja Sliwicka, Monika Socko, Karina Cyfka
Firma Mokate wspiera Polską Kadrę Narodową oraz zapewni kawę wszystkim, grającym jak i kibicom, podczas Meczu./Zdjęcie: Polski Związek Szachowy

Imprezy towarzyszące

Przy okazji Meczu odbędą się również imprezy towarzyszące, aby wszyscy miłośnicy szachów mogli wziąć udział w Festiwalu:

Turniej Otwarcia, 5. grudnia ok. godziny 16:15, otwarty dla wszystkich chętnych, który odbędzie się zaraz po ceremonii otwarcia festiwalu.

Turniej Blitza Kobiet, 6. grudnia o godzinie 17:00, otwarty dla wszystkich pań. To będzie niezwykła okazja do zmierzenia się z zawodniczkami z Meczu, ponieważ one również wezmą udział w tym turnieju!

Turniej Szachów Szybkich Kobiet, 7.- 8. grudnia, otwarty dla wszystkich Pań. W turnieju weźmie udział aktualna Mistrzyni Europy Kobiet Alina Kashlinskaya oraz wiele innych utytułowanych zawodniczek.

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w imprezach towarzyszących oraz obowiązkowo do kibicowania podczas Meczu! 🙂

Strona Festiwalu: www.wgmradzikowska.pl
Strona Festiwalu na Facebooku: https://www.facebook.com/wgmradzikowska

1 Komentarz

  1. Polska I – Reszta Świata V.
    Nazwa „Reszta Świata” jest na wyrost. Czołowe szachistki to akurat grają w tym czasie w Monaco, a tutaj to 3.lub nawet 4-5. skład reszty świata (skoro 64. zawodniczka z rankingu gra).
    Pijarowo dobry zabieg dla ludzi, którzy w szachy nie grają 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*