JANEK DUDA W FINALE!

Jan Krzysztof Duda (chess.com)

FIDE Grand Prix jest to cykl turniejów organizowanych przez organizację międzynarodową FIDE. Celem cyklu jest wyłonienie najlepszych szachistów na świecie, którzy poprzez wygranie zapewniają sobie awans do Turnieju Pretendentów 2020. Trzeci turniej odbywa się w Hamburgu. Wśród szesnastu uczestników znalazło się dwóch Polaków.


Niestety arc. Radosław Wojtaszek odpadł już w pierwszym meczu z Alexandrem Grischukiem. Dogrywki z drugim najlepszym zawodnikiem w Rosji (pod względem rankingu FIDE) zakończyły się niepowodzeniem Polaka.

Image may contain: 1 person, sitting
Radosław Wojtaszek (fot. Polski Związek Szachowy)


Ćwierćfinał

Za to niespodzianką okazał się arc. Jan-Krzysztof Duda, który podobnie jak Radosław Wojtaszek nie był faworytem pierwszego meczu. Janka jednak nie zgubiła ta myśl i wygrał swoje pierwsze starcie z czołowym graczem świata Ianem Nepomniachtchim!

Image may contain: 1 person, smiling
Jan Krzysztof Duda (fot. Magdalena Błachuta)

Drugi przeciwnik Chińczyk Yu Yangyi także był wymagającym zawodnikiem. JKD nie był typowany do zwycięstwa w tym pojedynku, ale w drugiej partii Janek zobaczył piękny ruch 33.Gg4!! co zapewniło mu wygraną 1,5-0,5.


Półfinał

W kolejnym etapie Janek zmierzył się z utalentowanym Rosjaninem, Daniilem Dubovem. Obydwie partie klasyczne zakończyły się remisem.

Image may contain: 1 person, smiling, sitting
Jan Krzysztof Duda podczas turnieju w Hamburgu (fot. FIDE International Chess Federation)

Remis w meczu oznaczał konieczność rozegrania dogrywek. Pierwsza partia Polaka nie zakończyła się pomyślnie. Rosjanin grający czarnymi pokonał Janka. W kolejnej partii aby podjąć walkę o finał JKD musiał wygrać partię kolorem czarnym.

Partia na początku wydawała się przyjemniejsza dla białego. Jednak zawodnik grający czarnymi nie miał zamiaru się poddawać. Po przejściu do końcówki Janek musiał zaryzykować, bo wygrana mogła przedłużyć mecz. W 66. posunięciu wicemistrz świata w blitzu zagrał Kf5. Nie był to dokładny ruch, ale dawał szanse na wygraną. Przy dokładnej grze białych partia na pewno zakończyłaby się inaczej, ale mistrz świata w szachach szybkich pomylił się, a Janek bardzo dobrze to wykorzystał.

Pół godziny później odbyły się kolejne dwie partie szachów szybkich, rozgrywane tempem 10’+10″. JKD wygrał starcie 1.5-0.5, dzięki temu ZAPEWNIŁ SOBIE MIEJSCE W FINALE.


Z kim Polak zmierzy się w ostatniej rundzie?

Przeciwnikiem polskiego arcymistrza będzie Alexander Grischuk, który wyeliminował Radka Wojtaszka. Jest to niezwykle groźny jak i doświadczony zawodnik, ale Janek niejednokrotnie pokazał, że potrafi doskonale sobie radzić z czołówką światową. Finał rozpocznie się 15 listopada o godz. 15.00. Trzymajmy kciuki za Janka!


Transmisja finału

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom szachowych kibiców i przeprowadzimy transmisję na żywo z meczu Janka i Grischuka w języku polskim! Zachęcamy do wsparcia naszego projektu poprzez serwis zrzutka.pl


Około godziny 16 na naszym kanale na Twitchu będzie można oglądać zmagania Janka: https://www.twitch.tv/infoszach

2 Komentarze

  1. Szkoda że się nie udało wygrać ale samo dojście do finału to i tak wielki sukces biorąc pod uwagę obsadę turnieju; Janek mimo że wpadał w początkach partii w nieprzyjemne pozycje bronił się pięknie i to jest dobry prognostyk bo jak dopracuje debiuty to będzie mu jeszcze łatwiej grać z czołówką niż obecnie i miejmy nadzieję że jak już wskoczy do top 10 to zadomowi się tam na dłużej 🙂

  2. „{Accuracy: White = 45%, Black = 65%.}”
    „Accuracy: White = 57%, Black = 37%.}”

    nasz Maciuś robi 70% w finale i to w znacznie szybszym tempie 😉

    ps. youngCapablanca nie smuć się, Duda i Dubow, medaliści mistrzostw świata tempem (odpowiednio blitz, rapid) też by nie dali rady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*