DME 2019 Runda 8 – Walczymy do końca

Polacy pokonują Rumunię w stosunku 2,5-1,5 /fot.Wojciech Zawadzki

Drużynowe Mistrzostwa Europy niezaprzeczalnie zmierzają ku końcowi i widoczne są nie tylko coraz większe emocje związane z walką o najwyższe miejsca, ale także mocne zmęczenie zawodników. W dniu dzisiejszym nasze reprezentacje czekało kolejne wyzwanie: Panie zmierzyły się z 10 numerem listy startowej- Turcją, zaś Panowie z rozstawioną z 15 numerem Rumunią.

Grupa Kobiet

Wczorajszy dzień był dla kobiecej reprezentacji Polski na pewno trudny, co również w pewnym stopniu wpłynęło na dzisiejszy wynik. Panie niestety uległy reprezentacji Turcji w stosunku 1,5-2,5 po długiej i zaciętej walce.

Polki podczas meczu z Turczynkami /fot. Oficjalna Strona Mistrzostw

W partii Moniki Soćko Ekateriną Atalik zawodniczki szybko zaczęły blokować pozycję, co okazało się niekorzystne dla Polki grającej białymi, gdyż to czarne posiadały kontrolę nad dwoma najważniejszymi liniami. Turczynka nie wyczuła jednak krytycznego momentu, w którym była gotowa dokonać pionkowego przełomu i partia zakończyła się remisem.

Soćko Monika-Atalik Ekaterina

Czarne postanowiły, wydawać by się mogło naturalnie, zbić piona na h4.

49…W:h4

Okazuje się jednak, że w tak zablokowanej pozycji, po wymianie hetmanów przewaga pionka to za mało by móc walczyć o wygraną. Dużo lepsze była próba otwarcia pozycji, wykorzystująca fakt związania po linii h poprzez 49…g5!. Po 50.f:g5  nastąpi 50…S:g5 ze świetną pozycją czarnych, a po  50.He1 czarne zbiją na h4 z dużo lepszym skutkiem.

50.W:h4 H:h4 51.H:h4 W:h4 52.Wh3 W:h3 53.K:h3 g5 54.Kg3 g4

I czarne jeszcze kilka ruchów próbowały przełamać obronę białych, jednak nie mogąc przeprowadzić żadnego konkretnego przełomu, zgodziły się na remis.

 

Przeciwniczce Joli ZawadzkiejBetul Cemre Yildiz Kadioglu szybko udało się przejść do lepszej końcówki, która wkrótce przerodziła się w wygraną. Jednak w pewnym momencie na samym końcu Turczynka pomyliła się i Jola mogła uratować się w beznadziejnej już wieżówce. Polka niestety tego nie zauważyła i zwycięstwo odniosła jej przeciwniczka.

Yildiz Kadioglu Betul Cemre-Zawadzka Jolanta

45.a7?

Białe łatwo wygrywały po 45.Wh5 Wa3 46.b5 Ke6 47.W:h3! Teraz końcówka jest remisowa.

45…Wa3 46.Wh5

Słabe ze względu na niefortunne położenie króla okazuje się 46.Wa5?? W:a5 47.b:a5 h2 48.a8=H h1=H+ i białe tracą dopiero dorobionego hetmana.

46…W:a7 47.W:h3 Wb7 48.Wb3

48…Ke6?!

Prawidłowe było 48…Wb5- czarne odcinają króla, jednocześnie blokując piona b. Przykładowy wariant: 49.Kd4 Ke6 50.Kc4 Wf5 51.b5 Kd7 z remisem.

49.b5 Wb8?

Szansę na remis dawało jeszcze 49…Wb6. Teraz białe wygrywają.

50.b6 Wb7 51.f5+ Kf6 52.Wb5 We7+ 53.Kd5 K:f5 54.Kd6+ Kf6 55.Wf5+!

Czarne poddały się.

Karina Cyfka odniosła ładne zwycięstwo na 3 szachownicy /fot. Wojciech Zawadzki

Na 3 szachownicy Karina Cyfka aktywną grą zdecydowanie zdominowała swoją przeciwniczkę- Kubrę Ozturk, zmuszając Turczynkę do poddania już w 31 ruchu!

Cyfka Karina-Ozturk Kubra

Pozycja po 26 ruchu jest już wygrana dla białych. Partia kończy się szybko:

27.d5 f6 28.d:e6 f:e5 29.G:c4 Wec8 30.Wf7 Ha3 31.H:e5

Czarne poddały się.

 

Porażką niestety zakończyła się partia Alicji Śliwickiej Silą Caglar. Grająca białymi młoda, turecka zawodniczka przejęła inicjatywę i bardzo dokładnie ją wykorzystała, kończąc partię ładnym atakiem.

Caglar Sila-Śliwicka Alicja

25.e5 d:e5 26.Hc5!

Białe wykorzystują słabość pola d8 i kończą partię.

26…Hc7 27.Ha5 Hb8 28.Gd8 Gb4 29.Hb6 Sd7 30.W:d7

I czarne poddały się 4 ruchy później.

Wyniki Kobiet

Grupa Mężczyzn

Polska drużyna mężczyzn, wygrywając drugi mecz z rzędu 2,5-1,5 z reprezentacją Rumunii, pokazała, że mimo wcześniejszych porażek będzie walczyć do końca.

Dzięki dzisiejszemu zwycięstwu mężczyźni będą jutro walczyć o czołowe miejsca /fot. Strona Polskiego Związku Szachowego na Facebooku

Przez całą partię pomiędzy Janem Krzysztofem Dudą Constantinem Lupulescu obaj zawodnicy walczyli o inicjatywę, która raz znajdowała się po stronie białych, a raz przechwycały ją czarne. Ostatecznie naszemu zawodnikowi udało się przejść do dużo lepszej końcówki, której jednak nie udało mu się zrealizować i pojedynek zakończył się remisem.

Duda Jan Krzysztof-Lupulescu Constantin

41.Ge3?!

Wymiana lekkich figur w tym momencie znacznie ułatwiłaby obronę czarnym. Poprawne było zaskakujące 41.f4! i dalej na przykład: 41…S:h2 42.Gc5 Sf3 43.b6 Sd4 44.f5! z wygraną białych.

41…Wb2?!

Czarne zaufały przeciwnikowi i nie zbiły na e3, jednak po 41…S:e3 42.f:e3 f5 43.Wh5 f6 szanse białych na wygraną znacznie by się zmniejszyły.

42.Wh5 S:e3

Teraz wymiana nie daje już takiego efektu jak wcześniej, gdyż czarne nie mają czasu, aby poprawić pozycję swoich pionów na skrzydle królewskim. Mimo wszystko powstała wieżówka jest bardzo trudna do wygrania, tym bardziej z zawodnikiem rzędu 2600.

43.f:e3 Wa2+ 44.Kb4 Wb2+ 45.Kc5 Wc2+ 46.Kd6

I  mimo starań białym nie udało się wykorzystać przewagi: po pewnym czasie czarne oddały wieżę za wolnego piona b w odpowiednim momencie:

Samotna biała wieża nie jest w stanie zdobyć obu pozostałych czarnych pionków: partia kończy się remisem.

 

Partia Radosława WojtaszkaMirceą Emilianem Parligrasem zakończyła się jako pierwsza. Polak, grając czarnymi, postanowił zagrać spokojnie, aż do 18 ruchu powtarzając wariant ze swojej partii z Francisco Vallejo Ponsem. Po 34 ruchu zawodnicy zgodzili się na remis.

Parligras Mircea Emilian-Wojtaszek Radosław

Końcówka jest wyrównana. Białe podejmują ostatnią próbę:

26.a4 Wb8! 27.a:b5 Se5 28.Wc7+ Kd6 29.W:a7 W:b5

I ginie także pion b2 po czym pokojowe zakończenie partii jest tylko kwestią czasu.

Kacper Piorun dzisiaj spokojnie zremisował na 3 szachownicy /fot. Wojciech Zawadzki

Na 3 szachownicy Kacper Piorun po dość spokojnym przebiegu partii także zremisował z Bogdanem Danielem Deacem. Polak stopniowo i z wyczuciem redukował materiał, starając się naciskać na słabości przeciwnika, jednak nie uzyskał nic konkretnego i kolejny pojedynek zakończył się podziałem punktu.

Piorun Kacper-Deac Bogdan Daniel

Czarne mają gorszą strukturę pionową, nie są w stanie także obronić słabego piona e4. W zamian posiadają jednak kontrolę nad otwartą linią d, po której ich wieża może wkroczyć do gry, atakując białe piony od tyłu.

22…e3

Czarne postanawiają oddać piona w najbardziej dogodnej dla nich sytuacji- psując strukturę pionową białych.

23.f:e3 Wd2 24.Se4 W:a2 25.W:a2 S:a2

Powstała pozycja jest lekko przyjemniejsza dla białych, jednak to za mało. Kilkanaście ruchów później podpisano remis.

 

Decydującą partią dla pozytywnego wyniku meczu był pojedynek Kamila DragunaTiberiu Marianem Georgescu. Polak pokazał jak powinna wyglądać prawidłowa i planowa gra ataku na skrzydle królewskim w Obronie Królewsko-Indyjskiej. Pomimo czarnego koloru nasz zawodnik śmiało otworzył linię g i ruszył do ataku, łącząc silny nacisk z przemyślaną profilaktyką.

Georgescu Tiberiu Marian-Dragun Kamil

Czarne już teraz mają przewagę. Kamil wykorzystuje ją pewnie i stopniowo: najpierw poprawia pozycję swoich figur, całkowicie opanowuje linię g, dba o odpowiednią profilaktykę i w końcu przechodzi do konkretnych działań.

18…He7 19.g3 Kh8 20.He1

Białe próbują bronić słabych punktów, jednak aby to zrobić muszą ustawiać swoje figury na pasywnych pozycjach. Czarne nie muszą się spieszyć- mogą powoli przygotowywać atak, a ich gra jest prosta i logiczna.

20…Wg8 21.Kh1 Wg7 22.Wg1 Wag8 23.Gf1 h5 24.Wg2 Sh6 25.Se2 Sc5

Figury białych są skupione na pierwszych dwóch liniach, podczas gdy każda z figur czarnych ma swoją rolę w ataku- całkowita dominacja!

26.Sg1 a4 27.Sh3 f4

W końcu czarne są gotowe na przełom, który daje im decydującą przewagę, którą Kamil spokojnie wykorzystał w dalszej części partii.

Wyniki Mężczyzn

Pozycja Turniejowa

Po dzisiejszej porażce Kobiety spadły na 15 miejsce, jednak przy wygranej wciąż mogą zawalczyć o pierwszą dziesiątkę.

Mężczyźni po 2 wygranych meczach z rzędu jutro zawalczą o miejsce w pierwszej piątce!

Kojarzenie na jutro

Kobiety jutro zmierzą się z 3 składem Gruzji, rozstawionym z 32 numerem startowym.

Mężczyźni za to podejmą walkę z Rosją, która ma pierwszy numer startowy i aktualnie zajmuje 2 miejsce!

Czekają nas niesamowite emocje!

Trzymamy kciuki za nasze reprezentacje do samego końca, niezależnie od wyniku!

 

Artykuł z poprzedniej rundy

Tymczasem zapraszamy do uczestniczenia w ostatnich już Wieczorach Eksperckich codziennie o godzinie 20:00:

Oficjalna Strona Mistrzostw

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*