DME runda 7-Polki ulegają drużynie z Rosji, za to Polacy wygrywają!

fot. Wojciech Zawadzki

Nawiązując do tytułu poprzedniego artykułu „Cisza przed burzą” można stwierdzić, autor wpisu dobrze przewidział bieg wydarzeń. W pierwszej z trzech rund finiszu turnieju zdarzyła się niespodzianka. Rosjanki pokonały polską drużynę Pań 4-0. Goryczy dodaje fakt, że niektóre pozycje były dość obiecujące. Dzień nie zakończył się jednak aż tak źle, ponieważ zwycięstwo w meczu Estonia-Polska odnieśli polscy zawodnicy! Jan-Krzysztof Duda uratował przegraną pozycję z arcymistrzem Kaido Kulaotsem (2542), a Radosław Wojtaszek pokonał arcymistrza Aleksandra Volodina (2491). Partie na trzeciej i czwartej szachownicy zakończyły się podziałem punktu.

obie reprezentacje Polski wraz z trenerami / fot. Wojciech Zawadzki

Przedstawiona pozycja pochodzi z partii Goryachkina-Soćko. Po ruchu 26.We1 czarne zagrały przegrywające 26…Sd3?, po którym forsownie wygrywa 27.Sb6! i czarne muszą oddać jakość grając 27…Gd5. W partii nastąpiło jeszcze: 28.Sxd7 Hxd7 29.Wexe4 Sxf2 30.We2 Hc7 31.Wxf2 Wxf2 32.Hxf2 i czarne się poddały.

Pozycja z diagramu była rozgrywana w partii Jolanty Zawadzkiej z Kateryną Lagno. Ostatnim ruchem czarnych było 24…Sc6. Białe stoją tutaj gorzej ze względu na osłabioną pozycję króla i niestabilną pozycję skoczka w centrum. Czarne ruchem Sc6 nasilają nacisk na skoczka białych i zmuszają białe do podjęcia konkretnej decyzji. Polska zawodniczka stanęła przed trudnym wyborem i niestety nie podołała zadaniu. Należało zagrać: 25.Wxe8+ Wxe8 26.Sxc6 Hxc6 27.Gxg7 Kxg7 i mimo tego, że czarne przeważają, białe mogą się jeszcze długo i zawzięcie bronić i uratować pół punktu. Nastąpiło jednak: 25.Sxc6? Wxe1+ 26.Hxe1 Hxc6 27.Hf2 i pozycja wydaje się bardzo podobna do tej przedstawionej w wariancie po 25.Wxe8+. Różnica jest jednak znacząca, białe mają tu tempo mniej w stosunku do poprzedniego wariantu oraz ich hetman stoi dosyć niefortunnie co pozwala czarnym na zdobycie piona i wygranie partii. Rosyjska arcymistrzyni skorzystała z szansy i wybrała: 27…Gxb2 28.Wxb2 Hc3! z podwójnym uderzeniem na wieżę oraz piona h3. W następnym posunięciu czarne wzięły piona i potem zrealizowały przewagę.

Pozycja pochodzi z partii Gunina-Cyfka, w której rozegrana została obrona rosyjska, podobnie jak na szachownicy czwartej. Brzmi to ciekawie, zwłaszcza jeśli spojrzy się na to z kim grała reprezentacja Polski. Ostatnim ruchem było wymuszone 17…g6, po którym białe mogą zdobyć pionka. Nastąpiła seria wymian: 18.Sxe4 Sxe4 19.Gxe4 dxe4 (jakość jest nietykalna, 19…gxf5 20.Gxf5 We8 21.Hh7+ Kf8 22.Gh6 z matem) 20.We5 Gf6 21.Wxe4 i białe zostały z czystym pionem więcej, którego później zrealizowały.

Na załączonym diagramie ukazana jest pozycja z niezmiernie interesującej partii Majdan-Kashlinskaya. Pojedynek polskiej zawodniczki z żoną Radosława Wojtaszka dostarczył dużo emocji swoją przewrotnością. Z debiutu czarne wyszły trochę lepiej, lecz przez niedokładną grę reprezentantki Rosji w dalszej części partii, białe osiągnęły lepszą, a potem wygraną pozycję. Jednak po przedstawionym 53…He4! pozycja jest już równa i łatwo się pomylić każdej ze stron. Białe niestety wybrały tutaj 54.Hf4?, po którym nastąpiło 54…Hc2+ 55.Gd2 Sg5 ( z groźbą Sh3+) 56.Hb8+ Kh7 i białe złożyły broń, gdyż nie ma obrony przed matem w perspektywie kilku kolejnych ruchów. Niesamowite jest w jak szybki sposób czarne się zaktywizowały i stworzyły groźby matowe.

Przejdźmy teraz do grupy Panów:

Kaido Kulaots, będący sensacyjnym zwycięzcą tegorocznego Aeroflotu mierzył się w tej pozycji z Janem-Krzysztofem Dudą. Ostatnim jego ruchem było 27.g4!, mające na celu ograniczenie czarnego skoczka z g7. Pozycja białych jest na pograniczu wygranej, pomimo równowagi materialnej. Czarny goniec na b7 jest zablokowany przez własne pionki, a słabość czarnych pól daje się we znaki. Jednakże szachy to gra nerwów i zrealizować nawet taką pozycję z zawodnikiem pokroju Janka nie jest łatwo.

Jedenaście ruchów później doszło do następującej pozycji:

Czarne broniły się jak mogły, lecz pozycja nadal nie jest dobra. Ich ostatnim ruchem było 38…Se8, które forsownie przegrywa. Estoński arcymistrz jednak nie znalazł ścieżki prowadzącej do natychmiastowej wygranej z powodu niedoczasu i wybrał 39.Gg2, które nie jest złym ruchem, ale powoduje dalsze komplikacje, z których Janek wyszedł cało dzięki oddaniu figury. Kontynuacją prowadzącą do wygranej było 39.c6!, na co czarne muszą zareagować 39…Gxc6, lecz po 40.Wxc6! tracą one figurę. Bicie na c6 jest niemożliwe z powodu związania na 7 linii, a po 40…Wxb7, białe odbijają wieżę poprzez 41.Wxc8 i zostają z figurą więcej. Ach ta taktyka!

W partii Radosława Wojtaszka z Aleksandrem Volodinem miejsce miał przyjemny dla oka motyw. Na ostatni ruch czarnych: 16…Hc7 białe odpowiedziały: 17.Hd3!? i po 17…g6 zagrały 18.He3 z atakiem na gońca i pionka czarnych. Po 18…Gd8 19.Hxh6 białe zostały z pionkiem więcej i pewnie zrealizowały przewagę, gwarantując drużynie zwycięstwo. Na 17.Hd3 mogło nastąpić również 17…f5, jednak czarne wolały oddać piona niż w taki sposób osłabiać własnego króla i białe pola, przy okazji blokując swojego białopolowego gońca.

Polskie zawodniczki na tle fontanny / fot. Wojciech Zawadzki

Jeśli chcecie dokładniej przyjrzeć się partiom Polaków i Polek, zapraszamy do obejrzenia ostatniego Wieczoru Eksperckiego z udziałem arcymistrza Oskara Wieczorka!

Tabela turniejowa:

                           Wyniki grupy open:     

Wyniki grupy kobiet:

Jutro w 8 rundzie Polacy zmierzą się z niżej notowaną drużyną Rumunii, a Polki zagrają z reprezentacją Turcji, która mimo niższego numeru startowego zajmuje w tym momencie wyższe od nas miejsce. Zapraszamy do kibicowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach!

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*