DME 2019 Runda 6 – Cisza przed burzą?

Reprezentacja kobiet z trenerem- Bartłomiejem Heberlą- podczas dnia wolnego /fot.Wojciech Zawadzki

Po wczorajszym dniu wolnym, w którym to zawodnicy mieli czas na regenerację sił oraz dokładne omówienie planu na kolejne rundy, polskie drużyny powróciły do walki w Drużynowych Mistrzostwach Europy. Obie reprezentacje czekały wymagające pojedynki. Kobiety zmierzyły się z drugim, ale także bardzo silnym, składem gospodarzy- Gruzją, a mężczyźni podjęli ciężką walkę z rozstawioną z 6 numerem startowym Hiszpanią. Różnice rankingowe między zawodnikami na poszczególnych szachownicach były niewielkie, co poskutkowało zmiennym i bardzo ekscytującym przebiegiem obu meczów.

Grupa kobiet

W ciężkiej sytuacji meczowej, Polkom ostatecznie udało się zremisować 2-2, utrzymując się tym samym w czołówce tabeli!

Polska reprezentacja kobiet na chwilę przed rozpoczęciem meczu z Gruzją /fot. Oficjalna Strona Mistrzostw

Na pierwszej szachownicy Monika Soćko niestety uległa czarnym kolorem silnej gruzińskiej zawodniczce Nino Batsiashvili. Po fazie debiutowej białym udało się przejść do przyjemniejszej końcówki, w której powoli powiększały swoją przewagę, doprowadzając partię do końca.

Batsiashvili Nino-Soćko Monika

Przewagę w aktywności figur u białych widać na pierwszy rzut oka. Mimo równowagi materialnej nie są one w stanie utrzymać pozycji.

40.S:f6 G:f6 41.Wd8!

Okazuje się, że skoczka na b8 nie da się obronić w żaden sposób- czarne poddały się.

W końcowej fazie partii Joli ZawadzkiejNino Khomeriki stan meczu wynosił 2-1 na naszą niekorzyść. Jola musiała grać na wygraną, aby Polki nie przegrały walki z Gruzinkami.  Sytuacja była trudna- nasza zawodniczka zmuszona była oddać jakość i wydawało się, że partia nie może zakończyć się lepszym wynikiem niż remisem, jednak walka do końca sprawiła, że Jola wykorzystała każdą niedokładność przeciwniczki, wyrównując tym samym stan meczu.

Zawadzka Jolanta-Khomeriki Nino

40.G:f4

Białe oddają jakość, lecz w zamian pozostają ze sporą przewagą w pionkach. Dodatkowo czarne piony są świetnym celem ataku, co daje białym pewne perspektywy na grę na wygraną.

40…G:g5 41.G:g5 Ke6 42.Ge3 Wg8+43.Kf3 Wd7 44.Wh4

44…Wc7?! 45.Ke4 Wg6?!

Czarne grają bez planu, podczas gdy białe polepszają pozycje swoich figur i zaczynają atakować słabości czarnych.

46.Wh5 Kd6 47.f4!

Okazuje się, że obrona czarnych pionów jest niemożliwa. Wkrótce Jola całkowicie zdominowała czarne wieże i zmusiła przeciwniczkę do rezygnacji.

Jola Zawadzka na drugiej szachownicy zwyciężyła w ważnym pojedynku z Nino Khomeriki /fot. Wojciech Zawadzki

Na 3 szachownicy Karina Cyfka spokojnie i zdecydowanie zwyciężyła czarnymi z Sopiko Khukhashvili. Warto prześledzić serię wymian, jakiej dokonała polska zawodniczka, z lekkich figur pozostawiając sobie jedynie silnego czarnopolowego gońca przeciwko słabemu skoczkowi białych. Karina pokazała jak dokładnie wykorzystywać takie aspekty pozycyjne i zrealizowała przewagę.

Khukhashvili Sopiko-Cyfka Karina

Pozycja z gry środkowej- czarne ustawiły silnego gońca na d4, który jednocześnie atakuje słabego pionka c5, punkt f2, kontroluje wiele czarnych pól, a także w znaczącym stopniu ogranicza białego skoczka. Czarne mają wiele planów do wyboru- mogą starać się opanować linię d lub przygotować przełom na skrzydle hetmańskim po a4, tak jak było w partii. Mimo że przewaga Kariny nie była jeszcze decydująca, to białym trudno było znaleźć odpowiedni plan obrony i po kolejnych 27 ruchach Gruzinka podddała się.

Partia Alicji Śliwickiej z Sofio Gvetadze miała bardzo zmienny przebieg. Po debiucie Polka uzyskała dużą przewagę pozycyjną- białe miały dużo więcej przestrzeni i lepiej rozwinięte figury, jednak Alicja nie znalazła odpowiedniego planu gry i wkrótce przeciwniczka przejęła inicjatywę.

Śliwicka Alicja-Gvetadze Sofio

Alicja zagrała tutaj 17.f4, co również jest silnym posunięciem i pozwala zachować dużą przewagę. Jednak lepszym i bardzo ciekawym ruchem było:

17.Ha2!

Na pierwszy rzut oka ciężko zrozumieć to posunięcie, jednak okazuje się, że hetman z a2 pośrednio atakuje punkty e6 i f7. Teraz po S:e6, f:e6 czarne będą musiały zawsze liczyć się z c5 lub b5 i pion e6 staje się znaczącą słabością. Przykładowy wariant proponowany przez komputer:

17…Wf8 18.S:e6 f:e6 19.c5 Sd8 20.Gc4 

z dużą przewagą białych.

Wyniki kobiet

Grupa mężczyzn

Mężczyźni, po równie zmiennych emocjach, także zremisowali 2-2 z silną reprezentacją Hiszpanii.

Reprezentacja mężczyzn w trakcie meczu z Hiszpanią /fot. Oficjalna Strona Mistrzostw

Na pierwszej szachownicy Jan Krzysztof Duda podjął zdolnego hiszpańskiego szachistę Davida Anton Guijarro. Polak zdecydował się na wariant z poświęceniem pionka, z którego powstała pozycja przypominająca Gambit Wołżański odwróconym kolorem. Białym nie udało się niestety zagrozić przeciwnikowi i po wielu wymianach przeciwnicy zgodzili się na remis.

Duda Jan Krzysztof-Anton Guijarro David

Nastąpiła mini-kombinacja:

22.W:b7! Sce5 23.Gd5 W:b7 24.G:b7 S:c4 

I białe spokojnie utrzymały remis.

W partii Radosława Wojtaszka z Francisco Vallejo Ponsem zawodnicy szybko wymienili hetmany. Przez kolejną część walki białe starały się przejąć inicjatywę, jednak Polak spokojnie odpierał wszelkie groźby, na koniec nawet uzyskując lekką przewagę i po 35 ruchach zgodzono się na remis.

Vallejo Pons Francisco-Wojtaszek Radosław

Radek zagrał tutaj 30…Scd2 i po 31.Sc5 S:f1 32.W:f1 S:c5 33.G:c5 materiał się zredukował i zawodnicy zgodzili się na podział punktu 2 ruchu później. Dokładniejsze było:

30…Sbd2

Czarne nie pozwalają na 31.Sc5, po czym nastąpiłoby proste 31…S:b2. Dalej partia mogłaby się potoczyć następująco:

31.G:d2 S:d2 32.Sc5 Gc6

i czarne zachowują lekką przewagę, którą jednak trudno byłoby zrealizować.

Polscy zawodnicy: Radosław Wojtaszek, Jacek Tomczak i Kamil Dragun, w towarzystwie trenera, Bartosza Soćko /fot.Wojciech Zawadzki

W przykry sposób zakończyła się walka Jacka Tomczaka z niegdyś graczem ze ścisłej światowej czołówki, wielokrotnym uczestnikiem Turniejów Pretendentów, Alexeiem Shirovem. Przez większą część partii Jacek wytrwale bronił gorszej pozycji, doprowadzając do wyrównania. Wtedy jednak niestety przeoczył forsowną wygraną czarnych i partia zakończyła się porażką Polaka.

Tomczak Jacek-Shirov Alexei

Jedynym ruchem utrzymującym przybliżoną równowagę był powrót hetmanem do obrony poprzez 50.He2. Jacek jednak zagrał:

50.Wf4?

I po 50…Hh5+ czarne szybko zmusiły przeciwnika do poddania, szybciej jednak wygrywało:

50…Hh3+ 51.Kg1 Wa1! 52.H:a1 Hg3+ 53.Kh1 Gc6+ 54.e4 H:f4 

z wygraną.

Na 4 szachownicy Kamil Dragun, grając z Manuelem Perez Candelario, spokojnie przejął inicjatywę atakując słabe pionki przeciwnika, doprowadzając do wygranej końcówki wieżowej.

Perez Candelario Manuel-Dragun Kamil

Czarne mają przewagę pionka. Białe starają się zredukować materiał z nadzieją na ustawienie remisowej konstrukcji, jednak Kamil dokładnie doprowadza partię do końca.

38.W:c4 W:c4 39.d6 W7c6 40.G:c4 W:c4 41.d7 Wd4 42.We4

42…Wd1+ 43.Kf2 b5 44.Wb4 W:d7 45.W:b5 Wa7

Czarne ustawiły wieżę za swoim wolnym bandowym pionem- końcówka jest wygrana.

Wyniki mężczyzn

Pozycja turniejowa

Kobiety po remisie utrzymują się na piątym miejscu- ostatnie partie będą zdecydowanie ciężką walką o medal.

 

Sytuacja mężczyzn jest nieco trudniejsza, jednak dalej walczą oni o wysokie miejsce.

Kojarzenie na jutro

Turniej wkracza w decydującą fazę:

Kobiety zmierzą się jutro z niezwykle silną, prowadzącą drużyną Rosji– będzie to mecz na pewno pełen emocji, gdyż będzie miał decydujący wpływ w walce o medale.

Mężczyźni za to podejmą reprezentację Estonii, rozstawioną z 32 numerem startowym.

Trzymamy kciuki!

Zapraszamy do uczestniczenia w analizach zakończonych partii codziennie o godzinie 20:00 w ramach Wieczorów Eksperckich:

Artykuł z poprzedniej rundy

Oficjalna Strona Mistrzostw

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*