DME runda 5 – Polacy remisują, Polki wygrywają!

Drużyna kobiet z trenerem męskiego składu Bartoszem Soćko/ fot. Wojciech Zawadzki

Po dniu pełnym sukcesów w rundzie czwartej Drużynowych Mistrzostw Europy, Polki nie zwalniają tempa! Przed dniem wolnym nasze reprezentantki zajmują niezłe piąte miejsce w tabeli, a panowie plasują się jak na razie w połowie tabeli.


Grupa Kobiet

W 5 rundzie polskie szachistki zmierzyły się z drużyną Francji, którą pokonały 2,5-1,5. W swoich partiach zwyciężyły: Monika SoćkoSophie Milliet (2400) oraz Alicja Śliwicka z Andreea-Cristiana Navrotescu (2241). Francuskiej przeciwniczce uległa niestety dotychczas najlepiej punktująca Jolanta Zawadzka.

Zawodniczki w trakcie meczu, partie ogląda trener kobiecej reprezentacji Bartłomiej Heberla/ fot. Wojciech Zawadzki
Monika Soćko (z lewej) oraz Jolanta Zawadzka (z prawej) podczas meczu z Francją/ fot. Wojciech Zawadzki                                                               

Na załączonym diagramie z partii Soćko-Milliet białe zagrały 13.0-0-0! Plan polskiej zawodniczki opierał się na maszerowaniu pionami na skrzydle królewskim. Białe stoją tutaj znacznie lepiej, m.in. z powodu przewagi w rozwoju i przestrzeni oraz z uwagi na słabego gońca czarnych na a6. Tegoroczna wicemistrzyni Polski pewnie zrealizowała przewagę i zdobyła bardzo cenny punkt.

Prezes Polskiego Związku Szachowego arcymistrz Radosław Jedynak cały czas jest obecny na DME jako kierownik ekipy / fot. Wojciech Zawadzki

Grupa Open

Panowie zakończyli swój mecz z Austrią stanem 2-2. Przy czym wszystkie partie zakończyły się pokojowym rezultatem, mimo pewnej przewagi rankingowej Polaków na każdej z szachownic.

Reprezentacja Panów podczas meczu z Austrią/ fot. Wojciech Zawadzki
Partia Dragun-Shengelia (ostatnia w tym meczu) przyciągnęła obserwatorów/ fot. Wojciech Zawadzki

Co dalej?

W jutrzejszej szóstej rundzie Polacy zagrają z reprezentacją Hiszpanii, rozstawioną z numerem #6. Przeciwniczkami Polek będą Gruzinki z drugiego składu gospodarzy turnieju. Również w tym meczu reprezentacja Polski jest faworytem. Czy przewidywania okażą się słuszne? Czy nasza ekipa dobrze dziś wypoczywa i zaliczy dobry finisz po dniu wolnym? O tym przekonamy się już jutro! Tymczasem zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami.


Po więcej analiz i odpowiedzi na nurtujące pytania zapraszamy zwykle po każdej rundzie o godzinie 20:00 na Szachowy Wieczór Ekspercki na http://twitch.tv/infoszach lub YouTube PZSzach.

Możecie obejrzeć także powtórkę naszego programu z rundy 5, którego gościem była WIM Anna Kantane.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*