DME 2019 Runda 2 – Polki zwyciężają, pechowy dzień dla Panów

Zwycięska drużyna kobiet /fot. Wojciech Zawadzki

Po wczorajszym emocjonującym dniu obie polskie drużyny przystąpiły do walki w 2 rundzie Drużynowych Mistrzostw Europy. Kobiety zmierzyły się z rozstawioną z 15 numerem startowym Serbią, zaś Panowie podjęli walkę z 12 numerem startowym- reprezentacją Czech. Mimo że w obu meczach Polacy byli faworytami rankingowymi, walka była ciężka, a przebieg meczu zmienny i na pewno ekscytujący dla kibiców.

Najlepsza polska szachistka – Monika Soćko- w trakcie rozmowy z pierwszą szachownicą reprezentacji Czech-Davidem Navarą /fot. Wojciech Zawadzki

Kobiety

Drużyna kobiet po wczorajszym remisie, dzisiaj zwyciężyła 2,5-1,5, pokazując że początkowe niepowodzenia nie mogą wpłynąć na dalsze rezultaty drużyny!

Partia Joli Zawadzkiej po długiej walce zakończyła się podziałem punktu/ fot. Wojciech Zawadzki

Na pierwszej szachownicy Monika Soćko pewnie pokonała Jovanę Rapport, żonę znanego węgierskiego Arcymistrza- Richarda Rapporta. Warto prześledzić, jak najlepsza polska szachistka, mimo czarnego koloru, od samego początku partii walczy o przewagę, stopniowo ją powiększając. Całkowita dominacja już po debiucie, wkrótce przekształciła się w zysk materialny i przeciwniczka była zmuszona do poddania partii.

Rapport Jovana-Soćko Monika

Wykorzystując każdą niedokładność białych, czarne skrępowały większość białych figur- goniec na g1 jest „zamknięty w klatce”, król otoczony przez wrogie skoczki, hetman nie bierze udziału w grze, a wieże i skoczki nie współpracują ze sobą- jednym słowem białe mogą jedynie stać i czekać, obserwując działania przeciwnika.

Jolanta Zawadzka w partii z Teodorą Injac, po świetnym rozegraniu debiutu, uzyskała znaczącą przewagę pozycyjną, a wkrótce też materialną. Mimo że tegoroczna brązowa medalistka Mistrzostw Polski zdecydowanie przeważała przez całą partię, to zrealizowanie przewagi nie było tak łatwe, jak mogłoby się wydawać i ostatecznie partia zakończyła się remisem.

Zawadzka Jolanta-Injac Teodora

W pozycji na powyższym diagramie Jola zagrała 77.Hg6+?, przechodząc do remisowej wieżówki. Jedynym ruchem utrzymującym bardzo dużą przewagę było:

77.Kg3! e4 78.Kh4!!

Okazuje się, że każde bicie na f3 jest złe:

78…H:f3 79.H:d5+ lub 78…e:f3 79.Hb6

z wygraną białych

Alicja Śliwicka świetnie zadebiutowała na Mistrzostwach /fot. Wojciech Zawadzki

Na 3 szachownicy Karina Cyfka niestety uległa Adeli Velikic. Walka była niezwykle wyrównana, najpierw pozycja Kariny była lekko przyjemniejsza, jednak później to przeciwniczka zaczęła zdobywać przewagę i to ona zdobyła cały punkt w tym pojedynku.

Velikic Adela-Cyfka Karina

38.b4!

Jedyny ruch prowadzący do znaczącej przewagi.

38…W:b4?

Pozycja jest i tak ciężka dla czarnych, jednak teraz ponoszą one straty materialne.

39. H:c5 H:c7 40.H:b4

i białe zrealizowały przewagę jakości

Na szczególną uwagę zasługuje partia debiutantki, najmłodszej zawodniczki w drużynie, Alicji Śliwickiej, która pewnie pokonała Marinę Gajcin, tym samym zapewniając zwycięstwo drużynie. Tegoroczna Mistrzyni Europy Juniorek pokazała świetne przygotowanie debiutowe oraz wyczucie dynamiki, nie dając przeciwniczki żadnej nadziei od początku do końca.

Śliwicka Alicja-Gajcin Marina

17.Sf4! 

Zaskakujące podwójne uderzenie.

17…e:f4 18.G:c6 Wc8 19.Hf3

i Alicja pewnie wykorzystała dużą przewagę pozycyjną

Wyniki kobiet

Mężczyźni

Po wczorajszym pewnym zwycięstwie, Polacy niestety ulegli niżej rozstawionej reprezentacji Czech w stosunku 1,5-2,5. Pamiętajmy jednak, że jest to dopiero początek Mistrzostw, więc walka o medale jest jeszcze daleko przed nami!

Reprezentacja mężczyzn pod czujnym okiem kapitana, Bartosza Soćko, w trakcie zaciętej walki z drużyną Czech /fot.Wojciech Zawadzki

Na pierwszej szachownicy Jan Krzysztof Duda bez problemu zremisował czarnym kolorem z, dobrze znanym polskim kibicom, między innymi z rozgrywek Ekstraligi, Davidem Navarą. Obaj zawodnicy byli nastawieni pokojowo i nie starali się na siłę tworzyć komplikacji. Po krótkim czasie zgodzili się na podział punktu.

Navara David-Duda Jan Krzysztof

Końcowa pozycja- czarne mają piona więcej, jednak różnopolowe gońce oraz aktywność figur, połączone z odsłoniętą pozycją czarnego króla, zapewniają im remis.

Radosław Wojtaszek przez całą partię naciskał na pozycję swojego przeciwnika- Viktora Laznicki. Czołowy polski zawodnik powoli powiększał swoją przewagę, doprowadzając ją do szczęśliwego końca.

Wojtaszek Radosław-Laznicka Viktor

Pozycja jest już w zasadzie wygrana. Nastąpiło jeszcze:

38…Hd5 39.S:e6+ Kf7 40.Sd8+!

i czarne poddały się ze względu na stratę figury po 40…Kf8 41.Wd4

Radek Wojtaszek pewnie pokonał silnego czeskiego Arcymistrza/ fot.Wojciech Zawadzki

Na 3 szachownicy Jacek Tomczak uległ młodemu, zdolnemu zawodnikowi, tegorocznemu Mistrzowi Europy Juniorów- Thai Dai Van Nguyenowi. Jacek przez długi czas bronił dużo gorszej pozycji, utrudniając przeciwnikowi, w miarę możliwości, powiększanie przewagi, jednak dokładna gra białych wkrótce przełamała obronę Polaka, zmuszając Go do rezygnacji.

Nguyen Thai Dai Van-Tomczak Jacek

24.Se6! f:e6 25.W:e6

Białe odzyskują figurę i pozostają z pionkiem przewagi.

25…Kh8 26.G:d5 S:d5 27.H:d5 H:b5 28.W:d6

I 19 ruchów później czarne się poddały

Bardzo pechową porażką niestety zakończyła się również partia Kamila Draguna z Jirim Stockiem. Polak od początku partii wywierał nacisk, w jednym momencie przeoczył możliwość zdobycia decydującej przewagi materialnej i pozwolił na przejęcie inicjatywy przez przeciwnika.

Dragun Kamil-Stocek Jiri

W powyższej pozycji Kamil zagrał 26.W:c5?, co prowadzi do wyrównanej pozycji z lepszymi szansami czarnych. Okazuje się jednak, że po:

26.Hh8+ Ke7 27.Hh5!

następuje podwójne uderzenie, na piona c5 z szachem i zdobyciem wieży a7 oraz na wieżę e2- zatem któraś z czarnych wież musi zginąć.

Wyniki mężczyzn

Już jutro mężczyźni zmierzą się z reprezentacją Turcji, a kobiety z drużyną Węgier.

Trzymajmy mocno kciuki!

A tym czasem zapraszamy do uczestniczenia w naszych Wieczorach Eksperckich po każdej partii o godzinie 20:00:

A także do przeczytania artykułu z pierwszej rundy

Oficjalna Strona Mistrzostw

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*