Polacy na Pucharze Świata w szachach 2019

Chanty Mansyjski, Puchar Świata 2019, przywitanie
Przywitanie zawodników! / fot. Organizator

Puchar Świata w szachach to jeden z niewielu turniejów na świecie rozgrywanych systemem pucharowym (przegrany odpada). Do Pucharu Świata kwalifikuje się 128 najlepszych szachistów z różnych kontynentów, a w tym roku zobaczymy w nim aż 4 Polaków! W każdym meczu grane są 2 partie tempem klasycznym (w fazie finałowej 4) i przy remisie dochodzi do dogrywek. Zawody tej rangi rozgrywane są co dwa lata, a oprócz nagród finansowych (pula nagród 1.6 mln dolarów), nagrodą dla dwóch najlepszych graczy jest awans to turnieju pretendentów.

Gdzie będzie można śledzić rozgrywki?

Tegoroczna edycja Pucharu Świata odbywać się będzie w Rosji, w Chanty-Mansijsku (zachodnia część Syberii). Pierwsza runda już 10.09.2019, a oficjalne zakończenie turnieju planowane jest na 4.10.2019. Transmisję można będzie śledzić od godziny 12:00 czasu polskiego w serwisie chess24 https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/khanty-fide-world-cup-2019/1/1/1 Planowany jest komentarz w języku angielskim, rosyjskim oraz hiszpańskim.

Strona pucharu świata: https://khantymansiysk2019.fide.com/en/

Kto zagra w turnieju?

Na liście znajdziemy ścisłą czołówkę światową oprócz Magnusa Carlsena, który oczywiście nie musi się kwalifikować do meczu o Mistrzostwo Świata, ale wystąpił dwa lata temu i odpadł już w rundzie trzeciej. Nie zobaczymy także Visvanathana Ananda, który postanowił przygotować się do innego turnieju.

Zaskoczyć może udział kilku relatywnie bardzo słabych zawodników jak np. mistrz FIDE o rankingu poniżej 2000 z Papui-Nowej Gwinei. Szansę na udział w Pucharze Świata można wywalczyć m.in. na mistrzostwach kontynentów i turniejach strefowych, zatem w niektórych miejscach na świecie, gdzie szachy nie są dostatecznie spopularyzowane awansować mogą tacy zawodnicy. Dawanie takiej możliwości powinno przyczyniać się do rozwoju szachów w każdym zakątku świata.

 

Kto będzie reprezentował Polskę?

Do Pucharu Świata 2019 zakwalifikowali się:

  • Radosław Wojtaszek – Najbardziej doświadczony z Polaków zagra w Pucharze już po raz piąty. Najlepszy dotychczasowy wynik to 5 runda (Baku 2015).
  • Jan Krzysztof Duda – Tegoroczny turniej będzie trzecim w karierze Janka. W 2013 odpadł w pierwszej rundzie, a w 2017 w drugiej. Ciekawostką jest, że w obu turniejach wyeliminował go Vassily Ivanchuk.
  • Mateusz Bartel – Będzie to jego trzeci występ w Pucharze Świata. W 2009 roku odpadł w rundzie drugiej, a w 2007 i 2015 w pierwszej.
  • Kacper Piorun -Dotychczas na Pucharze występował tylko raz (Tbilisi 2017) i odpadł w pierwszej rundzie.

Tuż po powrocie Kacpra do Polski udało nam się przeprowadzić z nim wtedy wywiad.

Z kim zagrają Polacy?

Kojarzenia znane były już od kilku tygodni i przygotowywane są na zasadzie parowania 1 zawodnika z 128, 2 z 127 itd. aż do 64 z 65. Łatwo zauważyć, że im większy ranking, tym teoretycznie łatwiejsze zadanie.

Radosław Wojtaszek – Johan-Sebastian Christiansen (ranking FIDE 2554, Norwegia)
Jan Krzysztof Duda – Cristobal Henriquez Villarga (ranking FIDE 2562, Chile)
Kacper Piorun –  Nijat Abasov (ranking FIDE 2640, Azerbejdżan)
Mateusz Bartel – Maxim Rodshtein (ranking FIDE 2684, Izrael)

Pełne kojarzenia, lista zawodników: https://khantymansiysk2019.fide.com/en/results/tournament-tree/

Kto wygra Puchar Świata w szachach? Jak daleko zajdą Polacy?

Odpowiedzi na te pytania poznawać będziemy przez najbliższy miesiąc. Zachęcam kibiców do pisania swoich typów w komentarzach!

Wspomnę tylko, że analityk Sagy Drucker bazując na historycznych partiach uczestników pucharu, a także takich danych jak ich wiek, kraj postanowił sprawdzić kogo wytypuje sztuczna inteligencja. Poniżej grafika prezentująca jego symulację.

Symulacja sztucznej inteligencji. Źródło FIDE

Na koniec przypomnijmy aferę spodenkową sprzed dwóch lat i miejmy nadzieję, że tegoroczny Puchar Świata w szachach zasłynie z ciekawych partii, a nie kontrowersji.

Afera spodenkowa na Pucharze Świata w szachach

O Piotr Nguyen 163 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*