Figura szachowa za milion funtów? Fenomen brytyjskiej bierki

Znaleziona figura należy do zestawu "szachów z Lewis"

Ile może być warta jedna figura szachowa? I czy cena tej figury może wynosić 1 mln funtów

Jak myślicie, ile kosztuje jedna bierka do gry w szachy? Ceny będą wahać się od kilku do paruset złotych, jednak żadna bierka nie była warta 1 mln funtów aż do tego momentu. Więc co musi być takiego wyjątkowego w tej figurze że jest warta, aż w przeliczeniu ok. 4,5 mln zł?

Historia tej unikatowej figury zaczyna się w 1964 r. Brytyjski zbieracz kupił za 5 funtów (w przeliczeniu ok. 25 zł) figurę szachową. Wtedy nie wiedział, że należy do średniowiecznego zestawu szachów z Lewis.

Historia Szachów z Lewis

Szachy z Lewis jest to zestaw średniowiecznych bierek wykonanych w XII wieku w Norwegii. Ich nazwa pochodzi od miejsca znalezienia. W skład wchodzi 4 lub 5 kompletów z których 2 są w całości. Do tej pory znaleziono 93 bierki.  Warto dodać że prawie wszystkie elementy wyrzeźbiono z kłów morsów. W 1831 r. figury zostały znalezione na szkockiej wyspie Lewis. Część figur zostało sprzedanych Kirkpatrickowi Sharpe’owi szkockiemu antykwariuszowi, a pozostałe bierki sprzedano British Museum w Londynie.

Tak wyglądają szachy z Lewis. Na pierwszym planie król, po prawej wieża, za królem goniec od lewej druga wieża, a obok wieży skoczek źródło: kierunekszkocja.pl

Dalsze losy figury

Bierka, a dokładnie wieża była trzymana w szufladzie przez kilkadziesiąt lat. Nikt z rodziny antykwariusza nie wiedział, że w ich szufladzie leży coś, co może zrobić z nich milionerów. Pomimo to córka antykwariusza traktowała ją z należytym szacunkiem. Jak mówi jej syn: „Moja matka odziedziczyła figurę szachową po dziadku. Bardzo ją lubiła, podziwiała jej zawiłość i ekscentryczność. Wierzyła, że jest wyjątkowa, a może nawet że ma jakąś moc magiczną. Przez lata bierka leżała w szufladzie w jej domu, dokładnie zawinięta w małą torebkę”

Wnuk antykwariusza zaniósł figurę do wyceny. Alexander Kader – pracownik domu aukcyjnego Sotheby’s zauważył że może ona należeć do  słynnego zestawu z Lewis.  Szybko potwierdzono jego tezę. Jednooka wieża może stać się najdroższą figurą szachową w historii tej gry. Aukcja figury ma się zacząć od ceny 600.000 funtów.

Jest to niewątpliwie niesamowita historia. Dla tych którym spodobał się temat najdroższych szachów mamy jeszcze inny wpis do którego gorąco zapraszamy:

Szachownica wyceniona na ponad 300000$

A Wy jak myślicie, na jakiej cenie zakończy się licytacja unikatowej bierki?

Szachy z Lewis w Muzeum w Londynie fot. Piotr Nguyen przy okazji London Chess Classic w 2015 roku
O Szymon Sidło 4 artykuły
Witaj, Nazywam się Szymon Sidło. Mam II kategorię szachową i III klasę sportową. Gram w szachy od 6 lat i reprezentuję klub UKS Pałac Młodzieży Katowice. Mam nadzieję, że spodoba Wam się moja twórczość a jeśli tak zapraszam do mojego bloga: http://szymonszachista306.blogspot.com/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*