Szachownica wyceniona na ponad 300000$

Szachownica, na której rozegrano kilka partii pamiętnego meczu o mistrzostwo świata Fischer – Spasski, Reykjavik 1972 została niedawno wystawiona na aukcji. Cena wywoławcza to 75 000$, a jej wartość jest szacowana na minimum 300 000$. Więcej informacji na: https://sports.ha.com/itm/other-sports/1972-bobby-fischer-vs-boris-spassky-world-chess-championship-used-chess-board/a/7165-53382.s?ic4=GalleryView-Thumbnail-071515#auction-description

fischer-spaski
Borys Spasski, Związek Radziecki (po lewej) – Bobby Fischer, USA (po prawej)

Pojedynek ten pomiędzy przedstawicielami ówcześnie największych mocarstw nazwano „meczem stulecia”. Wydarzenie odbiło się dużym echem na całym świecie z uwagi na charakter polityczny, gdyż sytuacja pomiędzy Związkiem Radzieckim, a USA była bardzo napięta. Zwycięstwo Amerykanina wiele znaczyło, szczególnie, że szachy w Związku Radzieckim miały niemałą historię, były bardzo poważane i silnie wspierane przez rząd.

Przy okazji mogę polecić wszystkim film ’Pawn Sacrifice’ (polskie tłumaczenie 'Pionek’ nie brzmi najlepiej w mojej opinii) z 2015 roku, gdzie w główną rolę czyli Bobby’ego Fischera wcielił się Tobey Maguire (najbardziej znany jako odtwórca roli Spidermana). Pokazuje to dość jasno, że zwycięstwo w meczu w 1972 roku o tron szachowy do dziś znajduje swoje miejsce w amerykańskiej popkulturze.

O Piotr Nguyen 163 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*