Akademia Leona Koźmińskiego dominuje Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach

Oficjalne koszulki. Źródło fotografii: https://www.facebook.com/ampszachy/

Tegoroczne Akademickie Mistrzostwa Polski rozgrywane były w dniach 18-20.01 w Chorzowie. Tak jak pisałem w zapowiedzi – najpierw rozegrano turnieje indywidualne, równolegle w grupie kobiet i mężczyzn, a następnie przystąpiono do turnieju drużynowego.

https://www.facebook.com/ampszachy/videos/337419236984763/

Po pierwszym dniu (rozegrano 5 rund) w grupie mężczyzn 100% wynik utrzymywali Aleksander Kaczmarek oraz Damian Śliwicki, a w grupie kobiet Anna Kubicka. Kolejnego dnia jednak sytuacja się pokomplikowała i na odpowiedź kto zdobędzie medale czekaliśmy do ostatnich rund.

W turnieju mężczyzn dotychczasowi liderzy zaczęli tracić punkty, a arcymistrzowie, którzy byli trochę w cieniu dzień wcześniej zaczęli punktować. Ostatecznie aż pięciu zawodników zdobyło po 7.5 pkt z 9 partii i o medalu decydowała punktacja pomocnicza (suma punktów przeciwników z odrzuceniem dwóch skrajnych tzw. „Mały Buchholz”), która była sprzyjająca dla Krzysztofa Jakubowskiego 🙂

Arcymistrz Krzysztof Jakubowski zwyciężył również w roku 2018!
Najlepszych 20 zawodników (startowało 231)

Pełne wyniki: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_7116/results.html?l=pl&tb=10_

W grupie kobiet liderka Anna Kubicka rozpoczęła drugi dzień od porażki, jednakże po bardzo dobrej grze w kolejnych rundach uzyskała wynik 7.5 pkt co dało jej samodzielne zwycięstwo. Kolejne zawodniczki od 2 do 5 miejsca zdobyły o 0.5 pkt mniej i tutaj również decydować musiała punktacja pomocnicza. Czy może warto rozważyć wydłużenie turnieju o kilka dodatkowych rund?

Pełne wyniki turnieju kobiet: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_7114/results.html?l=pl&tb=10_

Gepostet von Infoszach am Samstag, 19. Januar 2019

Najlepszych 20 zawodniczek (startowało 81)

Pełne wyniki: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_7114/results.html?l=pl&tb=10_

Tego samego dnia, jeszcze przed przerwą obiadową rozpoczęto turniej drużynowy. Sobotnie rozgrywki zakończono około godziny 20:30!

Krótkie podsumowanie dwóch dni nagrane już po godzinie 21:00 przez wyczerpanych komentatorów.

https://www.facebook.com/ampszachy/videos/1094438140761368/

Organizatorzy zadbali, aby przez cały czas trwania zawodów prowadzone było studio komentatorskie, w którym pracowała WIM Anna Kantane oraz autor tego tekstu – IM Piotr Nguyen. Analizowaliśmy partie, odpowiadaliśmy na Wasze pytania i przeprowadzaliśmy wywiady z różnymi gośćmi. Dzięki temu szachowi kibice z całej Polski mieli okazję śledzić te mistrzostwa na żywo w Internecie – czy może kiedyś transmisje z turniejów szachowych zawitają w telewizji?

Dziękujemy profesjonalnym realizatorom za wyłapywanie najciekawszych momentów z kamer na sali gry!

Całość nagrań znajduje się na kanale youtube Infoszach

 

 

Trzeci czyli ostatni dzień zmagań dostarczył wszystkim kolejnych emocji mimo iż nie było tu zbyt dużej niepewności która uczelnia sięgnie po złoto. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie zapewniła sobie zwycięstwo na rundę przed końcem! Finalnie wygrali wszystkie mecze deklasując rywali.

Zwycięzcy wystąpili w składzie: arcymistrzowie Kacper Piorun, Krzysztof Jakubowski oraz Mikołaj Tomczak, Filip Bargłowski, Aleksander Kaczmarek, arcymistrzyni Joanna Majdan, a także zawodnicy rezerwowi Maciej Kowalec i Beata Andrejczuk. W turniejach indywidualnych drużyna ta zdobyła aż trzy medale (2 razy brąz i złoto).

Najlepszych 20 drużyn (startowało 41)

Pełne wyniki: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/tdr_7118/results.html?l=pl&tb=202_

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie zwyciężyła także w klasyfikacji generalnej, gdzie dla poszczególnych uczelni liczone są punkty zarówno z turniejów indywidualnych jak i turnieju drużynowego. Drugie miejsce zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a trzecie Uniwersytet Jagielloński. W tym roku taki sam układ byłby bez liczenia turniejów indywidualnych do tej klasyfikacji 🙂

Tabela klasyfikacji generalnej, partie i wszelkie inne informacje związane z zawodami można znaleźć na stronie http://szachy.online/

Oficjalny plakat wydarzenia z logo Infoszach.

Na koniec dziękujemy organizatorom AZS UE Katowice za sprawne przeprowadzenie tak dużej imprezy i cieszymy się, że mieliśmy przyjemność współpracować!

O Piotr Nguyen 163 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

2 Komentarze

    • Grzesiek Nasuta ma 23 lata, a pozostali prawdopodobnie robią doktorat. Na Akademickich Mistrzostwach Polski nie grają tylko studenci, ale także doktoranci i pracownicy naukowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*