Mecz o MŚ Carlsen-Caruana, runda 10: Ugaszony pożar

Otwarta "Sycylijka" po raz drugi 😀/fot. worldchess

Wczorajszy, dziewiąty remis zapisał się w historii meczów o Mistrzostwo Świata jako najdłuższa seria partii bez zwycięzcy. Wszyscy mentalnie są już gotowi na dogrywkę, jednak, pomimo głosów kibiców, zawodnicy dalej walczą i dążą do rozstrzygnięcia w partiach klasycznych.

Mistrz Świata, bez względu na kolor, zawsze szuka szans na zwycięstwo/fot. Niki Riga

Otwarcia powstające w partiach, gdzie Caruana gra białymi są dość przewidywalne. Dotychczas widzieliśmy wyłącznie Obronę Sycylijską. Zawęża to zdecydowanie pole przygotowania i wykorzystania świeżych idei. Dziś został powtórzony wariant z pojedynku numer 8, Fabiano ponownie zastosował nową ideę, tym razem w dwunastym posunięciu.

Fabiano po raz kolejny pokazał dobre przygotowanie/fot. Niki Riga

Magnus dobrze poradził sobie z problemami debiutowymi postawionymi przez pretendenta i byliśmy świadkami ostrej batalii z obustronnymi szansami. Szczegóły tej pasjonującej partii przedstawił w swojej analizie IM Michał Luch, zachęcam do przeczytania 😉

W oczekiwaniu na dogrywkę 😀/fot. Niki Riga

Krótkie podsumowanie „dla leniwych” przygotował standardowo FM Kacper Polok, zapraszamy do obejrzenia 😉

 

Po jutrzejszym dniu przerwy mecz wkracza w decydującą fazę- zostały tylko 2 partie klasyczne. Jedenasta partia rozpocznie się w sobotę o godzinie 16, zachęcamy do śledzenia komentarza po polsku w wykonaniu Kacpra Poloka i jego gości: https://www.twitch.tv/kacperpolok

Może czas na zmianę pierwszego ruchu…? 😉/fot. worldchess

Zachęcamy również do śledzenia zakładki Mecz o MŚ na naszej stronie, gdzie znajdują się artykuły z poprzednich partii oraz inne przydatne informacje o meczu: https://infoszach.pl/ms2018/

Podobał Ci się wpis? Wesprzyj nas na patronite!

10 Komentarzy

  1. Jakoś nie mam przekonania, gdy mistrzem świata w KLASYKU zostanie ktoś, kto wygra w RAPIDZIE, BLITZU lub – nie daj Boże – w ARMAGEDONIE. Niechże klasyk zostanie klasykiem, rapid – rapidem, itd. Niech więc wygra jeden lub drugi po 12 partiach. Tego im życzę.

  2. I jeszcze jedno: jestem zwolennikiem starej sprawdzonej zasady, gdzie mistrzowi świata wystarczy remis w całym meczu, aby tytuł obronić. To pretendent musi pokazać wyższość, jeśli tytuł chce zdobyć.

  3. Tak, jest wiele takich głosów i ma to sens. Ja kiedyś też proponowałem taki armagedon klasyczny – tzn. dodatkowa partia, gdzie mistrz zagra czarnymi. Jeśli padnie remis, to jeszcze bardziej sprawiedliwym jest układ, w którym to mistrz broni tytułu.

  4. A ja wyraziłem na facebooku takie zdanie na ten temat:

    I have an idea how to solve the problem. In case of draw after 12 games champion should retain the title..but next „Candidates” should became „World Chess Championship” (just with one less player from the ratings – because champion will take his place). That would motivate the challenger as well as champion (to avoid bigger event) and still will be fair and solved in classical time control. What do you think about it?

    • On pisał w komentarzach, nie w odpowiedzi na twój wpis. Łatwo to zauważyć. Proponowałbym usunąć link twojego komentarza na fb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*