IX Międzynarodowy Arcymistrzowski Turniej im. Unii Lubelskiej dobiegł końca

Informacja o turnieju widoczna na zewnątrz budynku w samym centrum starego rynku.

W sobotę 10 czerwca zakończył się IX Międzynarodowy Arcymistrzowski Turniej im. Unii Lubelskiej, w którym miałem przyjemność uczestniczyć i w tym wpisie podzielę się wrażeniami z tego wydarzenia 🙂

Turniej rozgrywany był w historycznym miejscu jakim jest Trybunał Koronny w Lublinie. W mojej ocenie jest to bardzo prestiżowe miejsce i taki wybór bardzo służy promocji królewskiej gry. Ponadto, jak na dziesięcioosobową kołówkę sala była bardzo przestrzenna, co było bardzo komfortowe dla zawodników i kibiców.

Uroczysta ceremonia otwarcia. Przemawia dyrektor festiwalu Tadeusz Sobieszek.

Walka na szachownicach była zacięta do samego końca. Potwierdziły się moje przypuszczenia, o których pisałem w zapowiedzi:

Moim zdaniem zestawienie solidnych graczy z tytułem arcymistrzowskim wraz z zawodnikami aspirującymi do takiego tytułu bardzo sprzyja rozwojowi i z pewnością zaowocuje w wiele walecznych partii

Wielu kibiców narzeka na „arcymistrzowskie remisy”, tutaj zaś kibice z pewnością nie mieli na co narzekać! W każdej rundzie mieliśmy ciekawą, bezkompromisową grę. Było to efektem nie tylko takiego doboru zawodników, ale wynikało też z faktu wprowadzenia zakazu proponowania remisu przed 30 posunięciem.

Link do szczegółowych wyników http://chess-results.com/tnr277656.aspx?lan=3&art=1&wi=821

Ostatecznie turniej zwyciężył arcymistrz Marcin Dziuba z wynikiem 7 pkt deklasując rywali. Jako jedyny wypełniłby normę arcymistrzowską (wymagane 6.5 pkt) gdyby arcymistrzem jeszcze nie był 🙂 Drugie miejsce zajął legendarny arcymistrz ze Lwowa Oleg Romanishin, a trzecie miejsce przypadło arcymistrzowi Łukaszowi Cyborowskiemu. Tuż za podium znalazł się autor tego wpisu, co uważam za dość pozytywny wynik, chociaż „apetyt” był większy…

Ostatnia runda. Marcin Dziuba vs Igor Janik

Niestety nie udało się nikomu zdobyć normy na tytuł mistrza międzynarodowego (wymagane 5 pkt), a najbliżej dokonania tego był najmłodszy uczestnik zawodów Igor Janik, który potrzebował zdobyć zaledwie 0.5 pkt z ostatnich dwóch partii.

Zainteresowanie mediów w trakcie jednej z rund.

W mojej osobistej ocenie organizacja turnieju była na bardzo wysokim poziomie i mam nadzieję, że kolejne edycje będą równie udane!

pamiątkowa fotografia z IX edycji; zawodnicy, sędziowie i organizatorzy

Oficjalna strona turnieju, a zarazem źródło fotografii: http://szachy.lublin.pl/arc2017/

O Piotr Nguyen 162 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*