Jutro Monika Soćko rozpoczyna grać w Mistrzostwach Świata Kobiet!

W dniach 11.02 – 4.03.2017 r.  w Iranie odbędą się Mistrzostwa Świata Kobiet. Turniej zostanie rozegrany systemem pucharowym – tzn. zawodniczki będą rozgrywać między sobą mini mecze, po których wygrana będzie grała dalej, a przegrana wróci do domu..

Pierwsze dwie partie (w finałowym starciu będą to cztery partie) będą grane tempem 90 minut + 30 sekund za ruch z dodaniem 30 minut po 40 posunięciu.

Przy remisie następują dogrywki, które są grane etapami do chwili rozstrzygnięcia. Tempa poszczególnych etapów:

  • 25 minut + 10 sekund za ruch (2 partie)
  • 10 minut + 10 sekund za ruch (2 partie)
  • 5 minut + 3 sekundy za ruch (2 partie)
  • armagedon – białe mają 5 minut a czarne 4 minuty -> remis daje wygraną czarnym (1 partia)

Poniżej szczegółowy harmonogram turnieju:

W tym ważnym dla kobiet szachowym wydarzeniu wezmą udział m.in. Ju Wenjun, Anna Muzychuk, Alexandra Kosteniuk oraz co ważne dla Polaków Monika Soćko. Brakuje Hou Yifan oraz paru innych kobiet z czołówki światowej.

Okrojony skład tych Mistrzostw jest głównie związany z bojkotem nakazu noszenia nakrycia głowy (hidżabu). Protest rozpoczęła Nazi Paikidze, która wystosowała nawet petycję o zmianę miejsca gry. W odpowiedzi FIDE napisało min. o tym, że Iran to jedyne państwo, które zgłosiło się do organizacji tych Mistrzostw oraz, że nie dostali żadnych skarg i sprzeciwów od graczy..

Poniżej wpis Nazi na instagram. Pisze w nim min., że nie będzie nosiła hidżabu, nawet jeśli przez to przegapi jeden z najważniejszych turniejów w swojej karierze. Podjęła taką decyzję gdyż jest załamana sytuacją panującą w Iranie – nie chce wspierać łamania praw kobiet. Wypowiada się, że jej zdaniem organizowanie Mistrzostw Świata Kobiet w miejscu gdzie kobiety są traktowane jak obywatele drugiej kategorii jest nie do zaakceptowania.

Protest Nazi wsparli min. Garry Kasparow i Nigel Short.

Nie wszystkim jednak okrycia głowy przeszkadzają. Poniżej zdjęcia z wcześniejszego turnieju organizowanego w Iranie:

Zhukowa – Gunina
Ju Wenjun

Kojarzenia rundy 1 :

Trzymajmy kciuki za naszą reprezentantkę!

 

A jakie jest Wasze stanowisko co do miejsca organizacji tych Mistrzostw ? Piszcie w komentarzach.

 

Transmisja live – LINK

Strona organizatora – LINK

 

źródło zdjęć – LINK

O Monika Herman 54 artykuły
Gram w szachy od 2004 roku. Obecnie mam kategorię I++. Mój ranking elo w styczniu przekroczył 1800. Od 2009 roku posiadam licencję sędziowską a od 2011 licencję instruktorską. Moją pracą jest nauczanie dzieci gry w szachy oraz od czasu do czasu sędziowanie turniejów. Sprawia mi to ogromną radość.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*