Aravindh Chithambaram wygrywa praski superturniej!

Aravindh /fot. Petr Vrabec, PICF

Siódma edycja Prague International Chess Festival zakończyła się zwycięstwem Aravindha Chithambarama. Sensacja? Nie powinna być! Dlaczego? Zapraszam do artykułu!

Na fali wznoszącej

Rok temu Aravindh miał 2662 Elo, zaś w marcu 2023 jego ranking wynosił 2607 Elo. Induski arcymistrz znajduje się na fali wznoszącej, a po sukcesie w Pradze znajduje się na 14. miejscu w światowym rankingu z 2731 Elo! Dość powiedzieć, że znajduje się wyżej niż dużo bardziej znani Ding Liren, Maxime Vachier-Lagrave czy Richard Rapport. W samym PICF Aravindh wygrał bezpośrednie partie z Anishem Girim, Wei Yi i Vincentem Keymerem oraz zremisował pozostałe partie, w tym ze swoim przyjacielem Praggnanandhaą.

Najważniejszym (i cieszącym oko) zwycięstwem Aravindha w Pradze było ogranie Anisha Giriego w 7 rundzie, który był bezpośrednim rywalem do zatriumfowania w turnieju:

Aravindh ograł obu zawodników, którzy wraz z nim stanęli na podium. Poniżej mniej widowiskowa, ale również z wielką siłą rozegrana partia z Wei Yi:

Końcowa tabela PICF 2025:

/fot. Petr Vrabec, PICF

Link do wszystkich partii: Prague International Chess Festival 2025 | Masters • Round 1 • lichess.org

Krótka biografia

Aravindh Chithambaram urodził się 11 września 1999 roku w Madurai, w regionie Tamil Nadu. W wieku 3 lat jego ojciec zmarł, Aravindh zaczął grać w szachy w wieku 7 lat, dzięki dziadkowi. 4 lata óźniej trenerem Aravindha został arcymistrz Ramesh RB – trener Praggnanandhy. Za jego radą Aravindh przeprowadził się do Chennai i jego kariera nabrała rozpędu. Pierwszą normę na arcymistrza zdobył w wieku 14 lat na Chennai Open. W 2018 został pierwszym w historii mistrzem Indii we wszystkich trzech formatach: szachach klasycznych, szybkich i błyskawicznych. Patrząc na ranking: 2500 Elo zdobył w sierpniu 2014 roku, 2600 Elo przekroczył w styczniu 2018, a 2700+ Elo w lipcu 2024.

Gratulacje od trenera. Link: https://x.com/Rameshchess/status/1895423325251490198

PICF Challengers i Futures

Z dziennikarskiego obowiązku – w drugim turnieju Nodirbek Yakkuboev oraz Jonas Buhl Bjerre zgromadzili po 7 punktów i zwycięzcą na drodze dogrywek w blitzu został Uzbek. Na trzecim miejscu z 6 punktami zameldował się Marc’Andria Maurizzi.

Wszystkie partie są dostępne na: Prague International Chess Festival 2025 | Challengers • Round 1 • lichess.org

/fot. Petr Vrabec, PICF

W turnieju Futures zagrały dwie reprezentantki Polski – siostry Lila i Kaja Rządkowskie. Lila zajęła 4 miejsce z 5 punktami, Kaja z 4 punktami zakończyła zawody na 6 lokacie. Wszystkie partie dziewcząt są dostępne pod linkiem: Prague International Chess Festival 2025 | Futures • Round 1

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*