
Siódma edycja Prague International Chess Festival zakończyła się zwycięstwem Aravindha Chithambarama. Sensacja? Nie powinna być! Dlaczego? Zapraszam do artykułu!
Na fali wznoszącej
Rok temu Aravindh miał 2662 Elo, zaś w marcu 2023 jego ranking wynosił 2607 Elo. Induski arcymistrz znajduje się na fali wznoszącej, a po sukcesie w Pradze znajduje się na 14. miejscu w światowym rankingu z 2731 Elo! Dość powiedzieć, że znajduje się wyżej niż dużo bardziej znani Ding Liren, Maxime Vachier-Lagrave czy Richard Rapport. W samym PICF Aravindh wygrał bezpośrednie partie z Anishem Girim, Wei Yi i Vincentem Keymerem oraz zremisował pozostałe partie, w tym ze swoim przyjacielem Praggnanandhaą.
Najważniejszym (i cieszącym oko) zwycięstwem Aravindha w Pradze było ogranie Anisha Giriego w 7 rundzie, który był bezpośrednim rywalem do zatriumfowania w turnieju:
Aravindh ograł obu zawodników, którzy wraz z nim stanęli na podium. Poniżej mniej widowiskowa, ale również z wielką siłą rozegrana partia z Wei Yi:
Końcowa tabela PICF 2025:

Link do wszystkich partii: Prague International Chess Festival 2025 | Masters • Round 1 • lichess.org
Krótka biografia
Aravindh Chithambaram urodził się 11 września 1999 roku w Madurai, w regionie Tamil Nadu. W wieku 3 lat jego ojciec zmarł, Aravindh zaczął grać w szachy w wieku 7 lat, dzięki dziadkowi. 4 lata óźniej trenerem Aravindha został arcymistrz Ramesh RB – trener Praggnanandhy. Za jego radą Aravindh przeprowadził się do Chennai i jego kariera nabrała rozpędu. Pierwszą normę na arcymistrza zdobył w wieku 14 lat na Chennai Open. W 2018 został pierwszym w historii mistrzem Indii we wszystkich trzech formatach: szachach klasycznych, szybkich i błyskawicznych. Patrząc na ranking: 2500 Elo zdobył w sierpniu 2014 roku, 2600 Elo przekroczył w styczniu 2018, a 2700+ Elo w lipcu 2024.

PICF Challengers i Futures
Z dziennikarskiego obowiązku – w drugim turnieju Nodirbek Yakkuboev oraz Jonas Buhl Bjerre zgromadzili po 7 punktów i zwycięzcą na drodze dogrywek w blitzu został Uzbek. Na trzecim miejscu z 6 punktami zameldował się Marc’Andria Maurizzi.
Wszystkie partie są dostępne na: Prague International Chess Festival 2025 | Challengers • Round 1 • lichess.org

W turnieju Futures zagrały dwie reprezentantki Polski – siostry Lila i Kaja Rządkowskie. Lila zajęła 4 miejsce z 5 punktami, Kaja z 4 punktami zakończyła zawody na 6 lokacie. Wszystkie partie dziewcząt są dostępne pod linkiem: Prague International Chess Festival 2025 | Futures • Round 1
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis