Carlsen wygrywa Norway Chess, Ding wypada z czołówki świata!

W norweskim Stavanger po raz szósty zatriumfował Magnus Carlsen. Norweg w ostatniej rundzie wygrał po Armagedonie z Fabiano Caruaną, podczas gdy Nakamura przegrał w dogrywce z Praggnanandhaą, dzięki czemu to Magnus mógł cieszyć się z końcowego triumfu.

W tym samym turnieju Ding Liren zanotował serię czterech(sic!) porażek w partiach klasycznych z rzędu. Niegdyś zwany „Żelaznym” z uwagi na swój niezwykle stabilny styl gry, Chińczyk obecnie przechodzi przez najgorszy etap swojej kariery. Jedną z osób, które to skomentowały była Anna Muzychuk, która w wywiadzie wsparła Dinga, mówiąc:

I’d like to support Ding. We chess players, from time to time we all go through difficult periods and unfortunately this time it’s for Ding. I wish to support him and that he comes back to his best chess.

(Chcę wesprzeć Dinga. My szachiści od czasu do czasu przechodzimy przez trudniejsze okresy i na nieszczęście, teraz Ding ma gorszy okres. Chcę go wesprzeć i chciałabym, by wrócił do swoich najlepszych szachów – tłum. własne).

Ding Liren /fot. Stev Bonhage

Ding Liren zanotował stratę 17,2 punktu Elo, przez co spadł z 8. lokaty na 14. w światowym rankingu. Obecnie legitymuje się rankingiem 2744,8 Elo, co jest jego najniższym rankingiem od stycznia 2015 roku. Najgłośniejszym ruchem w całym turnieju było kuriozalne podstawienie mata w równej pozycji w 2 ruchy w partii klasycznej z Magnusem:

W światowym rankingu miejscami zamienili się Fabiano Caruana i Hikaru Nakamura. „Naka” wyprzedził rodaka i z 2801 Elo jest obecnie drugim szachistą globu! Sky is the limit!

Hikaru Nakamura /fot. Stev Bonhage

Norway Chess Women

Pierwszy raz w historii Norway Chess poza turniejem męskim odbył się turniej kobiecy. Zagrały w nim Ju Wenjun, Anna Muzychuk, Lei Tingjie, Vaishali R, Humpy Koneru i Pia Cramling. W turnieju zatriumfowała mistrzyni świata Ju Wenjun z pewną przewagą trzech punktów nad drugą Muzychuk.

Ju Wenjun /fot. Stev Bonhage

Linki – turniej Open: Norway Chess 2024 – Live Coverage – Chess.com

Turniej Kobiecy: Norway Chess Women 2024 – Live Coverage – Chess.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*