Kto wygra Turniej Kandydatek 2024?

Równocześnie z Turniejem Kandydatów ruszy Turniej Kandydatek. Osiem wspaniałych szachistek zawalczy o prawo gry z Ju Wenjun o tytuł mistrzyni świata. Która zawodniczka okaże się najlepsza w Toronto? 

Lei Tingjie

Zwyciężczyni poprzedniego Turnieju Kandydatek  kolejny raz spróbuje zawalczyć o szachową koronę. Czy jej się to uda? Poprzedni Turniej Kandydatek był specyficzny, rozegrano go bowiem w systemie pucharowym w dwóch niezależnych grupach. Okazała się wtedy lepsza od sióstr Muzychuk i Tan Zhongyi. Możliwym jest że konieczność przygotowania się na większą liczbę rywalek kompletnie odmieni wyniki osiągane przez Chinkę.

Kateryna Lagno

Lagno była już czterokrotnie mistrzynią świata, jednak nie w szachach klasycznych. Znana ze swojej siły w szachach szybkich i błyskawicznych Rosjanka jest od lat w czołówce świata i nawet tylko jej doświadczenie przemawia za tym, że należy do grona faworytek.

Aleksandra Goryachkina

Goryachkina jeszcze niedawno miała szczytowy ranking 2600+ i w 2020 to ona walczyła w meczu o mistrzostwo świata. Obecnie notowana jako trzecia najsilniejsza na świecie (za niegrającą już Hou Yifan oraz Ju Wenjun) postara się wspiąć na szachowy tron. Jednak nie będzie to takie oczywiste, różnica rankingowa między trzecią Goryachkiną a ósmą Muzychuk wynoszą zaledwie 33 oczka… a między nimi są same zawodniczki z tego turnieju! Oj, światowe rankingi ulegną sporemu zamieszaniu po tym turnieju!

Nurgyul Salimova

Najniżej notowana w całej stawce Nurgyul zaskoczyła wszystkich swoimi wynikami w Pucharze Świata. Nie zawsze wybierała najlepsze ruchy na szachownicy, lecz swoim głodem zwycięstwa potrafiła zmusić rywalki do błędu. Salimova w 2023 zagrała w Mistrzostwach Bułgarii Open, zdobywając mistrzostwo kraju i wyprzedzając sześciu arcymistrzów. Pokazała, że kara za niedocenienie jej może być bolesna. Czy stanie się czarnym koniem turnieju?

Anna Muzychuk

Anna od lat znajduje się w światowej czołówce, zdobywając tytuły mistrzyni świata w rapidzie i blitzu, a także wicemistrzostwo świata w szachach klasycznych. Od lat wraz ze swą siostrą Mariyą są liderkami ukraińskiej listy rankingowej. Czy czwarta kobieta w historii, która przekroczyła 2600+ jeszcze raz wzbije się ponad chmury i dosięgnie gwiazd?

Vaishali Rameshbabu

Starsza siostra Pragga od lat znajdywała się w jego cieniu, lecz teraz ma okazję by przyćmić brata. Po świetnym występie w Grand Swiss zakwalifikowała się do Turnieju Kandydatek i serią innych dobrych występów przypieczętowała tytuł arcymistrza. Czy w ślad za nim podąży również tytuł mistrzyni świata?

Tan Zhongyi

Zhongyi jest byłą mistrzynią świata, straciła swój tytuł na rzecz urzędującej obecnie Wenjun. Cicha i stonowana Tan potrafi uśpić czujność rywali, po czym podpalić szachownicę i bezlitośnie ich ograć. Czy przeciwniczki nabiorą się na jej sztuczki?

Humpy Koneru

Humpy dołączyła do grona kandydatek jako ostatnia, dzięki najlepszemu rankingowi i… zbiegowi okoliczności. Droga kwalifikacji w turnieju kobiet nie przewidywał awansu dla posiadaczki największego rankingu. Dostała awans tylko dzięki temu, że zwyciężczyni Pucharu Świata Goryachkina miała zapewniony awans  i prawo awansu przeszło na Koneru. Mawia się, że szczęście sprzyja lepszym. Czy Induska okaże się być lepsza od młodszych przeciwniczek?

Harmonogram

Wszystkie dni będą się zaczynać od 14:30 czasu lokalnego (od 20:30 polskiego).

Na poniższej grafice format turnieju. W grupie kobiet partie będą grane tempem 90 minut na 40 ruchów z dodatkiem 30 minut na resztę partii i dodatkiem 30 sekund na ruch, zaczynając od ruchu 1.

Link do oficjalnej strony turnieju: FIDE Candidates 2024

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*