Abdusattorov triumfuje w Pradze!

foto: Petr Vrabec

Arcyciekawy festiwal w Pradze dostarczył wielu wrażeń i niezapomnianych chwil. Najlepiej pobyt w Czechach będzie wspominał uzbecki supertalent Nodirbek Abdusattorov, który z 1,5 punktu przewagi wygrał turniej Masters!

Tegoroczny festiwal zebrał aż trzech uczestników kwietniowego Turnieju Kandydatów: Praggnanandhę, Gukesha D i Vidita. Nie trafili jednak z formą na ten turniej, być może przygotowania do kanadyjskiego turnieju ich wyczerpały, a może nie chcieli zdradzać przygotowanych debiutów. Skorzystał z tego Abdusattorov, bezlitośnie rozprawiając się z kolejnymi rywalami. Jedynym który potrafił utemperować Uzbeka był Praggnanandhaa, który to wygrał z Nodirbekiem w 6 rundzie.

Mimo tej porażki, Abdusattorov pozostałe partie wygrywał seriami, dzięki czemu zyskał aż 15 punktów Elo i awansował z 11. na 4. miejsce na świecie. Wyprzedził tym samym m.in. mistrza świata Dinga Lirena!

Nas samych najbardziej jednak ekscytował start Mateusza Bartla! Popularny „Matibar” miał drugi najniższy ranking wśród zgromadzonych, więc w przeciwieństwie do swoich rywali wygrywać nie musiał, a mógł. I skorzystał z tej szansy w 6 rundzie, gdy ograł Gukesha D!

Mateusz Bartel, foto: Petr Vrabec

Końcówka turnieju wyszła Mateuszowi – wygrał z Gukeshem i zremisował trzy gry z rzędu: przeciwko Navarze, Praggnanandzie i Keymerowi. Jaki był powód takiego rozprężenia przeciwników? Zdradził to w naszym vlogu z Pragi, zachęcam do obejrzenia!

Warto też zapoznać się z serią „Analizy bez silnika”, które na bieżąco z Pragi tworzył sam Bartel. Jeśli chcecie zobaczyć o czym myślał w trakcie partii polski as, to zapraszam tutaj:

Nie porwał Richard Rapport – reprezentujący Rumunię Węgier od dawna nie miał dobrego turnieju. Niemalże równo 2 lata temu miał życiowy ranking 2776 Elo, dziś oscyluje w okolicy 2720 Elo i zakończył turniej z wynikiem 50%, mając po jednym zwycięstwie (nad Praggiem) i porażce (z Nguyenem).

Zaskoczeniem może być świetna postawa i ostatecznie drugie miejsce Thai Dai Vana Nguyena. Zdołał wygrać trzy partie (z Maghsoodloo i wspominanymi już Bartlem i Rapportem) i mimo dwóch porażek starczyło to skończyć na łączonym drugim miejscu. Osiągnięcie tym większe, że był najniżej notowanym zawodnikiem i był to start powyżej oczekiwań.

foto Petr Vrabec

Challengers i Futures

Poza turniejem Masters w praskim festiwalu mamy do czynienia również z turniejami towarzyszącymi. W Challengers z 6,5 punktu triumfował 15-letni IM Ediz Gurel, któremu zwycięstwo w turnieju dało nie tylko zaproszenie do przyszłorocznej grupy Masters, ale również tytuł arcymistrza!

IM Ediz Gurel, foto Petr Vrabec

Futures to turniej dla zdolnych juniorów z Czech i wybranych innych państw. Wydaje mi się, że rokrocznie możemy dopingować choć jednego „biało-czerwonego” w tych zawodach. W tym roku mieliśmy aż dwóch Polaków, a byli to Paweł Brzezina (6,5 punktu, 2 miejsce) oraz Nikodem Mrozowski (2,5 punktu, 10 miejsce). Ten turniej jest genialną szansą na pokazanie się młodych talentów na światowej scenie i grę z najlepszymi. Niech dowodem będą na to Ediz Gurel i Vaclav Finek! W 2020 roku zajęli oni dzielone 1 miejsce w grupie Futures, a teraz obaj rywalizowali w grupie Challengers z takimi gwiazdami jak Anton Korobov, Erwin L’Ami czy Vaishali R. Miejmy nadzieję, że taka przyszłość czeka również Pawła i Nikodema!

Paweł Brzezina, foto Petr Vrabec

Dziennikarskim obowiązkiem: poza turniejami kołowymi jest również silny turniej Open. Zagrało w nim sporo Polaków, najlepszy wynik zanotowali GM Daniel Sadzikowski, GM Łukasz Jarmuła i IM Piotr Nguyen (po 6,5 punktu, dzielone miejsca 11-22). Duże uzyski rankingowe – ponad 100 oczek! – zanotowali Piotr Brzezina i Wiktoria Śmietańska, serdecznie gratulujemy!

Piotr Nguyen i Daniel Sadzikowski, foto Mark Livshitz

Linki:

Strona Festiwalu: Prague Chess Festival

Partie Masters: Prague Chess Festival 2024 | Masters • Round 9 • lichess.org

Partie Challengers: Prague Chess Festival 2024 | Challengers • Round 9 • lichess.org

Partie Futures: Prague Chess Festival 2024 | Futures • Round 9 • lichess.org

Partie Open: Prague Chess Festival 2024 | Open • Round 9 • lichess.org

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*