Miś dwukrotnie tryumfuje w Festiwalu Różana

Miś Mieszko w trakcie pojedynku z Aleksandrą Maltsevskayą

Poświąteczny Festiwal Różana dobiegł końca. W 4 grupach turniejowych rywalizowało 81 zawodników, a dwukrotnie najlepszy okazał się FM Mieszko Miś (MKSz Gryf Dębica).

Turnieje klasyczne

Dwie z trzech grup zostały od początku do końca zdominowane przez liderów. W grupie A od pierwszej rundy prym wiódł FM Mieszko Miś, który w całym turnieju stracił tylko pół punktu. Drugie miejsce zajął Jan Golecki z KS Laura Chylice (5,5/7), a na najniższym stopniu podium stanął autor tego artykułu (5/7).

Mieszko Miś przez cały turniej okupował pierwszą deskę. Na zdjęciu w pojedynku z Danielem Pousada Garcią.

Kolejną grupą zdominowaną przez 1. numer startowy była grupa C. Rozstawiony z pierwszym numerem Stefan Ćwiek (UKS TSz Zieloni Zielonka) pewnie zwyciężył z wynikiem 6.5 na 7 partii. Za nim uplasowali się Anita Kulesza z KSz SzachMatek Warszawa (6/7) i Jakub Ruczkowski (4.5/7).

Dziwić może obecność gracza legitymującego się rankingiem blisko 1900 w turnieju, w którym nad 2. numerem startowym miał ponad 800 punktów Elo przewagi. Pozwalał na to regulamin – grupa była dla zawodników z rankingiem Pzszach do 2000. Mający I kategorię Stefan Ćwiek miał więc pełne prawo rywalizować w tej grupie.

Najbardziej zaciekła rywalizacja miała miejsce w grupie B. O zwycięstwie Adama Mroczkowskiego z KSz Polonii Warszawa (5.5/7) zadecydował Buchholz. O 1.5 pkt punktacji pomocniczej wyprzedził Jakuba Herkę, reprezentującego barwy Gens Una Sumus Kraków.

Układ podium mógł być zupełnie inny, gdyby nie starcie srebrnego medalisty z Zimbabwejczykiem Phineasem Marerwa Nyasha (5/7). Remis w starciu tych zawodników dał złoty medal Adamowi Mroczkowskiemu.

Decydujące starcie na pierwszej desce: Phineas Marerwa Nyasha – Jakub Herka

Nie sposób jednak nie wspomnieć o największym, z perspektywy zarówno zawodnika, jak i organizatora, problemie Festiwalu – frekwencji. Niższa niż planowana liczba graczy zmusiła nawet organizatorów do obniżenia wysokości nagród. Takie sytuacje pokazują, że dodawanie nowych wydarzeń na szachową mapę Polski nie jest wcale proste.

Turniej szachów szybkich

Na turniej szachów szybkich do szkoły podstawowej przy ulicy Różanej przyjechało kilku bardzo silnych zawodników. Lista startowa, na której znajdowały się nr 1 i 4 polskich kobiecych szachów (IM Alina Kashlinskaya i IM Aleksandra Maltsevskaya) oraz inni silni gracze robiła wrażenie.

Alina Kashlinskaya w starciu z Olą Maltsevskayą

Nagroda za pierwsze miejsce nie przypadła jednak żadnej z naszych silnych szachistek. Pierwsze miejsce, z punktem zapasu, zajął FM Mieszko Miś, który w ciągu 16 partii festiwalu nie przegrał ani razu. Na drugim miejscu zawody skończyła IM Ola Maltsevskaya, grająca dla SzSON ZaghłębieDąbrowa Górnicza (7/9). Tuż za nią znalazł się CM Bartosz Fiszer z Ksz Polonii Warszawa (7/9). Najsilniejsza polska szachistka zajęła czwartą lokatę z wynikiem 6.5 punktów z 9 partii.

Wszyscy nagrodzeni w turnieju szachów szybkich. Od lewej: sędzia Sebastian Sentowski, Ryszard Ćwiek, Bartosz Fiszer, Mieszko Miś, Aleksandra Maltsevskaya, sędzia Michał Markiewicz i Alina Kashlinskaya

Organizatorem wydarzenia był Klub Szachowy SzachMatek Warszawa oraz SP Specjalna nr 111 w Warszawie. Sędziowali Michał Markiewicz i Sebastian Sentowski.