Kto zagra w Mistrzostwach Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych?

Już 26 grudnia w uzbeckim, antycznym mieście Samarkand rozpoczną się Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Potrwają one do 30 grudnia: trzy dni szachów szybkich oraz dwa dni szachów błyskawicznych. Kto wzniesie puchar do góry jako nowy mistrz świata?

Co muszę wiedzieć o MŚ?

Szachy szybkie rozgrywane są na dystansie 13 rund tempem 15’+10″ w grupie Open i na dystansie 11 rund w grupie Kobiet. Codziennie gra zaczyna się o 11:00 czasu polskiego (15:00 czasu lokalnego). Szachy błyskawiczne są grane tempem 3’+2″. Panowie zagrają 21 partii, panie zaś 17.

W Mistrzostwach Świata Open mogą brać udział: 

  • zawodnicy z rankingiem elo minimum 2550 na liście startowej FIDE w szachach klasycznych, szybkich lub błyskawicznych, w okresie od stycznia do grudnia 2022 roku;
  • obecni mistrzowie danego kraju w szachach klasycznych, szybkich lub błyskawicznych, bez względu na ograniczenia rankingowe;
  • do 30 zawodników nominowanych przez prezydenta FIDE;
  • do 15 zawodników nominowanych przez organizatora.

W Mistrzostwach Świata Kobiet mogą brać udział: 

  • zawodniczki z rankingiem elo minimum 2250 na liście startowej FIDE w szachach klasycznych, szybkich lub błyskawicznych, w okresie od stycznia do grudnia 2022 roku;
  • obecne mistrzynie danego kraju
  • w szachach klasycznych, szybkich lub błyskawicznych, bez względu na ograniczenia rankingowe;
  • do 20 zawodniczek nominowanych przez prezydenta FIDE;
  • do 10 zawodniczek nominowanych przez organizatora.

Strona mistrzostw, na której dostępne są wszystkie szczegółowe informacje jest dostępna TUTAJ.

Faworyci

Na liście startowej możemy zobaczyć wiele z największych gwiazd szachów. Niekwestionowaną ikoną, która skradnie błysk reflektorów jest Magnus Carlsen. W rapidzie jest jedynym, który ma więcej niż 2800+ Elo, zaś w rankingu blitza ma niebagatelne 2887 Elo! Do walki staną również dwaj uczestnicy meczów o Mistrzostwo Świata rozgrywanych przeciw Norwegowi. Mowa to u Ianie Nepomniachtchim oraz Fabiano Caruanie. W światowej czołówce mamy również najlepszego polskiego szachistę – Jan-Krzysztof Duda jest notowany jako numer 3 w szachach szybkich i jako numer 5 w szachach błyskawicznych.

Magnus Carlsen, MŚ w Szachach Szybkich i Błyskawicznych 2022, fot. Lennart Ootes

Zagrają tacy szachiści jak Nodirbek Abdusattorov, Maxime Vachier-Lagrave, Levon Aronian, Richard Rapport, Anish Giri, Daniil Dubov, Yu Yangyi, Praggnanandhaa czy Shakhriyar Mamedyarov. Zabraknie za to obecnego mistrza świata Ding Lirena czy najpopularniejszego streamera szachowego Hikaru Nakamury. Na kilka dni przed startem wycofał się również Alireza Firouzja.

Faworytki

W turnieju kobiecym mamy kompletną dominację Chinek. Listy startowe otwierają Ju Wenjun, Lei Tingjie oraz Zhongyi Tan. Zaraz za nimi są reprezentujące FIDE Aleksandra Goryachkina, Kateryna Lagno czy nowy numer #1 w Szwajcarii Alexandra Kosteniuk. Nie zabraknie również młodych i gniewnych Bibisary Assaubayevej, Nurgyul Salimovej, Vaishali Rameshbabu czy Zhu Jiner. Poprzednie lata pokazały, że faworytki rankingowe nie wygrywają, co dawało szanse wspomnianej Bibisarze na dwukrotne mistrzostwo świata w szachach błyskawicznych.

Ju Wenjun /fot. Stev Bonhage

Polacy na Mistrzostwach Świata

Biało-czerwonych barw w odległym Uzbekistanie będą, poza wspomnianym Janem-Krzysztofem Dudą, multimedalista mistrzostw świata w solvingu GM Kacper Piorun, IM Jakub Kosakowski, GM Grzegorz Nasuta oraz z nominacji prezydenta FIDE IM Jakub Seemann. W turniejach kobiecych wystąpią dwie reprezentantki Polski IM Oliwia Kiołbasa i WIM Michalina Rudzińska.

Część polskiej ekipy w drodze do Samarkandy zatrzymała się w Abu Dhabi /fot. instagram Oliwii Kiołbasy

Życzymy powodzenia naszym i będziemy ściskać kciuki!

Link do serwisu turniejowego: https://chess-results.com/tnr864782.aspx?lan=3&art=0&fedb=POL

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*