Klimkowski, Seemann i Wikar w czołówce w Mistrzostwach Świata!

Jan Klimkowski i Jakub Seemann /fot. Przemek Nikiel

Na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, w malowniczej włoskiej miejscowości Montesilvano odbywają się Mistrzostwa Świata Juniorów do lat 18, 16 i 14. Z Polski przyjechała dwudziestu sześciu zawodniczek i zawodników, których część zajmuje czołowe lokaty na półmetku zawodów!

Klimkowski i Seemann dominują w U16

Lider turnieju U16 IM Jan Klimkowski notuje wspaniałą passę sześciu zwycięstw z rzędu. Jego partia z FM Nikolą Kanovem została nawet wybrana przez FIDE partią dnia!

Po wczorajszym zwycięstwie z Hiszpanem FM Diego Maciasem Pino (2457 Elo), Janek został zaproszony do studia komentatorskiego, gdzie zanalizował swoją partię i podzielił się swoim tokiem myślenia podczas gry. Na nagraniu transmisji jest to od 3:54:54 do 4:12:52.

IM Jan Klimkowski /fot. Przemek Nikiel

W grupie U16 niemalże równie dobre wyniki notuje IM Jakub Seemann, który z 5,5 punktu zajmuje trzecie miejsce. Seemann również potrafi zagrać zwariowane partie, co pokazał i objaśnił na swoim kanale GM Marcin Krzyżanowski, który w Montesilvano pełni funkcję kierownika kadry. Więcej o Jakubie możecie dowiedzieć się z naszego wywiadu, którego udzielił po zeszłorocznych MŚJ.

Los sparował Kubę i Janka, którzy zagrają ze sobą w kolejnej, siódmej rundzie. Jak zakończy się ich batalia? Dowiemy się tego już w poniedziałek wieczór!

Wikar w peletonie G18

Martyna Wikar z 5 punktami znajduje się w czołówce swojej grupy wiekowej, która w przeciwieństwie do wspominanej już grupy U16, ma zdecydowanie bardziej wyrównany charakter. Z 5,5 punktu prowadzi Azerka WFM Ayan Allahverdiyeva, którą goni pięć zawodniczek, wśród nich właśnie Martyna. Polka nie zaznała smaku porażki, za to dwukrotnie zremisowała – raz pierwszą na liście startowej Yelyzavetą Hrebenschykovą, a raz w pierwszej rundzie z niżej notowaną rywalką. Mimo to, dzięki serii kolejnych zwycięstw Wikar znajduje się w ścisłej czołówce swojej grupy.

WFM Martyna Wikar /fot. Przemek Nikiel

Sowiński goni lidera U14

Rzucając okiem na najmłodszych uczestników mistrzostw, nie sposób przegapić Pawła Sowińskiego, który z 5 punktami również znajduje się u podnóża podium. Paweł w poprzednich rundach trzymał się raczej niższych desek „dzięki” remisowi w drugiej rundzie. Jednak teraz po poprzedniej eleganckiej partii, został nagrodzony awansem na drugą szachownicę i szansą na stanie się jednym z liderów.

FM Paweł Sowiński /fot. Przemek Nikiel

Tokarz, Siekańska i Szczotka – trzy muszkieterki grupy G16

Izabela Tokarz, Maria Siekańska i Klara Szczotka rozgrywają we Włoszech dobry turniej. Co rundę któraś z nich melduje się na którejś z wysokich desek, obecnie Izabela i Maria z 4,5 punktu zajmują kolejno 8 i 9 lokatę. Co ciekawe, zagrały ze sobą w trzeciej rundzie, partia zakończyła się remisem po długiej walce.

Klara Szczotka /fot. Przemek Nikiel

Dziś dzień wolny w Mistrzostwach Świata Juniorów. Zawodnicy wrócą do gry już w poniedziałek 20.11 od godziny 15:00. Pełna galeria zdjęć z Mistrzostw autorstwa Przemka Nikla znajduje się na fanpage European Chess TV na Facebooku. Link: https://www.facebook.com/EuropeanChessTV

Serwis turniejowy: Chess-Results Server Chess-results.com – World Youth Chess Championship

Partie: https://chess24.com/pl/watch/live-tournaments/fide-world-youth-championships-2023-u16/6/1/1

Z Montesilvano pisał dla Państwa Jan Kozak.

Zuzanna Gaszka /fot. Przemek Nikiel
Alessia Natoli /fot. Przemek Nikiel

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*