Rozmowa z arcymistrzem Mateuszem Bartlem – twórcą pierwszego w Polsce podcastu szachowego

Według badań Net Track dla Kantaru z 2021 roku już niemal 9 milionów Polaków regularnie sięga po podcasty. To ogromny potencjał – nawet w przypadku tak trudnej na pozór tematyki, jaką są szachy. Dowodzi tego arcymistrz Mateusz Bartel – autor pierwszego w Polsce podcastu w pełni poświęconego szachom. Co zapoczątkowało jego przygodę z podcastowaniem i jak wygląda proces przygotowywania poszczególnych odcinków? Dowiedz się więcej, zaglądając do naszej dzisiejszej rozmowy.

Aleksandra Borodziuk: Co skłoniło Cię do rozpoczęcia podcastowania?
Mateusz Bartel: Zamiast „co” lepiej zapytać „kto”. Tym kimś jest bowiem Dawid Bartosik, który jest szachistą-amatorem, a przy tym zawodowo siedzi w temacie podcastów. To właśnie on zainteresował mnie tym tematem. Przyznam, że zazwyczaj jestem sceptyczny, rozpoczynając zupełnie nowe dla mnie projekty, ale optymizm Dawida sprawił, że przełamałem swoje opory. I tak to się zaczęło.

AB: Jak wygląda proces przygotowywania odcinka „Podcastu Szachowego”?
MB: To zależy: albo nagrywamy w studiu, co najczęściej ma miejsce w przypadku nagrywania odcinka z gościem, albo tworzę podcast bezpośrednio w domu. Wychodzę z założenia, że nawet najciekawszy temat może być „położony”, jeśli jakość dźwięku będzie po prostu kiepska. Dlatego staramy się jak najwięcej nagrywać w profesjonalnym studiu. Czasem, gdy nie jest to możliwe, korzystam ze sprzętu używanego przez zawodowych radiowców, co – mam nadzieję – słychać w moim podcaście.

Do każdego materiału przygotowuję się obecnie jeszcze przed rozpoczęciem odcinka – choć w przypadku wywiadów zajmuje mi to nieco więcej czasu. Dzięki temu nagrania są lepiej zorganizowane.

Jeśli chodzi z kolei o pomysły na treść odcinka – cóż, ich jest bez liku. O części myślałem od dawna, a część pojawia się przy okazji komentarzy słuchaczy bądź rozmów z innymi szachistami. Nie ma tu reguły.

AB: Który element tworzenia swojego podcastu uważasz za najtrudniejszy?
MB: Wydaje mi się, że komuś, kto lubi szachy – a ja się do takich osób zaliczam – nagrywanie podcastów na ten temat sprawia prawdziwą frajdę. Tym, co czasami sprawia mi problemy, jest sam początek odcinka, kiedy nagrywam sam. Zdarza się wtedy, że do nagrania takiego wstępu podchodzę nawet kilka razy. A potem już tylko z górki.

AB: Do kogo skierowany jest Twój podcast – początkujących czy nieco bardziej zaawansowanych szachistów? A może obu grup?
MB: Mam nadzieję, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Staram się omawiać rzeczy, które dla zaawansowanych zawodników powinny być już dobrze znane, ale spotykam się z opiniami chociażby innych arcymistrzów, że też dowiedzieli się czegoś ciekawego. 

Moim największym marzeniem jest to, aby Podcast Szachowy zainspirował osoby kompletnie niezainteresowane dotąd tą dziedziną. A jeśli ktoś kiedyś grał, ale od kilku lat już tego nie robi – na nowo poczuł miłość do szachów.

AB: Część odcinków nagrałeś sam, a część z drugą osobą, np. swoją żoną Martą. Która forma podcastowania sprawia Ci więcej frajdy – solo czy w duecie?
MB: Myślę, że obie formy mają swoje zalety. Każda interakcja między dwoma osobami, które pasjonują się szachami, daje ciekawe spojrzenie na dany temat. Największym minusem rozmów jest fakt, że w ich ferworze czasem się o czymś zapomni, czegoś nie dopowie. 

W przypadku odcinków, które nagrywam samemu, mam znacznie większą możliwość wejść w temat głębiej i opowiedzieć o nim z większą dbałością o detale. Ale jeśli miałbym wybrać, to postawiłbym na tworzenie podcastów wspólnie z gośćmi, bo to po prostu poszerza moje horyzonty.

AB: Czy możesz zdradzić, jakie masz pomysły na kolejne odcinki?
MB: Nie uprzedzajmy faktów 😉 Mogę obiecać jednak, że na pewno pojawią się nowi, ciekawi goście, a kierunki rozmów dla wielu słuchaczy okażą się zaskoczeniem.

Nie ma chyba tematu szachowego, którego nie chciałbym poruszyć, więc prędzej czy później każdy znajdzie coś dla siebie. Pod warunkiem, że mnie i Dawidowi starczy zapału <śmiech>.

AB: Mateusz, pytanie na koniec: jakich podcastów słuchasz prywatnie?
MB: A tu Cię zaskoczę, bo żadnych. Jako streamer często dostawałem pytanie o streamerów, a teraz o podcasterów. Od czasu do czasu coś mi wpadnie w ręce, ale dzieje się to naprawdę rzadko.

AB: Dziękuję za rozmowę!

Chcesz posłuchać podcastu Mateusza? Znajdziesz go na najpopularniejszych serwisach streamingowych:

👉 Spotify: https://open.spotify.com/show/0YmTd4ByFeSmdh9fklUOp3?si=bd81516312ae4750&nd=1

👉 Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/pl/podcast/podcast-szachowy/id1705626363

👉 Google Podcast: https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9mZWVkcy50cmFuc2lzdG9yLmZtL3BvZGNhc3Qtc3phY2hvd3k=

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*