Puchar Lata Folgi – szachy w niecodziennym miejscu!

W sobotę 22 lipca odbył się turniej szachowy w niecodziennym miejscu…
Mianowicie w miasteczku Gryfice w zachodniopomorskim, odbył się turniej na terenie browaru restauracyjnego Folga! Był to pierwszy turniej w tym miejscu i mamy nadzieję, że nie ostatni! Browar Folga to duży obiekt, oprócz restauracji i browaru znajduje się tu również hotel ze strefą apartamentową, SPA, duży ogród i sala balowa na której rozgrywał się turniej. Format turnieju to były szachy szybkie 10+5 do rankingu FIDE, limit był do 100 grających, ale organizatorzy zagospodarowali nadmiarowych chętnych i turniej rozpoczęło 103 szachistek i szachistów! Nad przebiegiem turnieju czuwał sędzia Kazimierz Łaszewski.
Przywitanie graczy przez Annę Złotnicko-Plucińską, właścicielki Browaru Folga

Rankingi kilkunastu najwyżej rozstawionych zawodników pokazywały, że będzie to bardzo silny turniej. Stawkę rozpoczynał podwójny Wicemistrz Europy GM Maciej Klekowski, a jego przeciwnikami którzy mogli walczyć o najwyższe miejsce byli: FM Kamil Plichta który jeszcze niedawno święcił triumfy w internecie pokonując  samego GM Magnusa Carlsena, popularny SzachMistrz, FM Maciej Sroczyński, były Mistrz Polski IM Jan Przewoźnik który zrobił wyjątek dla Gryfic i podjął walkę w szybkim formacie! W Pucharze Lata Folgi wzięło udział 8 zawodników z szachowymi tytułami międzynarodowymi. Pierwsza dziesiątka (kolejność według międzynarodowego rankingu FIDE):
  • GM Klekowski, Maciej, ranking FIDE 2417, UKS 21 Podlesie
  • FM Plichta, Kamil, ranking FIDE 2332, UKS 21 Podlesie
  • FM Sroczyński, Maciej ranking FIDE 2237, KTS Kalisz
  • IM Przewoźnik, Jan, ranking FIDE 2232, KSz Stilon Gorzów Wlkp.
Siedmioletnia zawodniczka Ewa Traczewska prezentuje voucher
Do wygrania były różne nagrody w wielu kategoriach, nagradzanych miejsc było 20. Można było wygrać vouchery do SPA Browaru Folga, wypieki cukierniczki Folgi Pani Iwonki czy piwo rzemieślnicze z browaru Folga dla pełnoletnich uczestników.
Pamiątkowe medale za nagradzane miejsca na tle zbiorników leżakowo-wyszynkowych Browaru Folga

Rozgrywki były bardzo zaciekłe, już w piątej rundzie, Arcymistrz Klekowski musiał uznać wyższość seniora IM Przewoźnika:

Kamil Plichta
Również niespodzianki przyniosła sama ostatnia runda. FM Kamil Plichta walczył o być albo nie być z (I+) Piotrem Zarębą. Partia raz przechylała się na szalę faworyta, raz na stronę utalentowanego juniora. W końcu zawodnicy dograli się końcówki gdzie stanęła pozycja o wysokich tendencjach remisowych. Wtedy przeciwnik utytułowanego gracza wpadł w jedną z zastawionych przez niego pułapkę.
A) 1.Rxh4?? g2 z wygraną.
1.Rxf6+?? Kxf6 i teraz
B) 2.Rxh4 g2 i pionek dochodzi
C) 2.Kxh4 (w partii) 2…Rh2+ z wygraną.
Dzięki temu zwycięstwu FM Plichta uplasował się wysoko, przy remisie, mógłby spaść daleko poza podium.

Wyniki:

Finalnie o 16 już wszystko stało się jasne! Zwycięzcą został Arcymistrz Maciej Klekowski, wygrywając 1000 zł i wygrał voucher na Piwny Rytuał w SPA.
Zwycięzca pierwszego turnieju szachowego w browarze Folga Arcymistrz Maciej Klekowski!
Drugie miejsce zajął Mistrz Międzynarodowy Jan Przewoźnik, wygrywając 650 zł i voucher na wejście do strefy SPA. IM Przewoźnik okazał się równocześnie najlepszy wśród seniorów 60+ lat.
Trzecie miejsce na podium zajął Mistrz FIDE Kamil Plichta, wygrywając 500 zł i voucher do strefy SPA.
Kolejne miejsca zajęli:
4. Mistrz FIDE Maciej Sroczyński, nagrodzony 350 zł i voucherem do strefy SPA.
5. Franciszek Bochniak (I kategoria szachowa z dwoma normami na Kandydata na Mistrza Krajowego), nagrodzony 200 zł i voucherem do strefy SPA.
Od lewej: dyrektorka Browaru Folga Anna Kowalczyk, drugie miejsce Jan Przewoźnik, pierwsze miejsce Maciej Klekowski, trzecie miejsce Kamil Plichta, czwarte miejsce Maciej Sroczyński, piąte miejsce i najlepszy junior do lat 14 Franciszek Bochniak!

6. Mistrz FIDE Wojciech Reza, nagrodzony 4-pakiem rzemieślniczego piwa z Browaru Folga i voucherem do strefy SPA
7. Kandydat na Mistrza Krajowego Patryk Krzyżanowski, nagrodzony 4-pakiem rzemieślniczego piwa z Browaru Folga i voucherem do strefy SPA.
8. Mistrzyni Międzynarodowa Aleksandra Lach, nagrodzona 4-pakiem rzemieślniczego piwa z Browaru Folga i voucherem do strefy SPA.
9. Kandydat na Mistrza FIDE Rafał Szyszyło, nagrodzony 4-pakiem rzemieślniczego piwa z Browaru Folga i voucherem do strefy SPA.
10. Miłosz Bury (I kategoria szachowa), nagrodzony voucherem na wypieki cukierniczki Iwonki i voucherem do strefy SPA.

Od lewej: dyrektorka Browaru Folga Anna Kowalczyk, siódme miejsce Patryk Krzyżanowski, ósme miejsce Aleksandra Lach, dziewiąte miejsce Rafał Szyszyło, dziesiąte miejsce i najlepszy junior do lat 18 Miłosz Bury
Najlepszymi juniorami okazali się:
Do lat 8: Piotr Werema (II kategoria szachowa) który wygrał voucher na słodkość od cukierniczki Iwonki i pamiątkowy kubek turnieju ufundowany przez ChessStars.pl
Do lat 10: Marcel Bury (II kategoria szachowa) który wygrał voucher na słodkość od cukierniczki Iwonki i pamiątkowy kubek turnieju ufundowany przez ChessStars.pl
Do lat 12: Filip Pawlicz (II kategoria szachowa z jedną normą) który wygrał voucher na słodkość od cukierniczki i pamiątkowy kubek turnieju ufundowany przez ChessStars.pl
Do lat 14: Franciszek Bochniak (I kategoria szachowa z dwoma normami na Kandydata na Mistrza Krajowego) który wygrał voucher na słodkość od cukierniczki Iwonki i pamiątkowy kubek turnieju ufundowany przez ChessStars.pl
Do lat 16: Karol Śliz (I kategoria szachowa) który wygrał voucher na słodkość od cukierniczki Iwonki i pamiątkowy kubek turnieju ufundowany przez ChessStars.pl
Do lat 18: Miłosz Bury (I kategoria szachowa) który wygrał voucher na słodkość od cukierniczki Iwonki i pamiątkowy kubek turnieju ufundowany przez ChessStars.pl
Najlepsza juniorka do lat 10: Zuzanna Pawlicz (III kategoria szachowa) która wygrała voucher na słodkość od cukierniczki Iwonki i pamiątkowy kubek turnieju ufundowany przez ChessStars.pl
Od lewej: Zuzanna Pawlicz, Filip Pawlicz, Pior Werema, Marcel Bury, Franciszek Bochniak, Karol Śliz, Miłosz Bury
Bezkonkurencyjna wśród szachistek okazała się Mistrzyni Międzynarodowa Aleksandra Lach która była najlepsza na turnieju wygrywając voucher na masaż w SPA
Najlepszym szachistą bez rankingu FIDE okazał się  (IV kategoria szachowa) który wyprzedził konkurentów o 0,5 pkt. i wygrał voucher na Piwny Rytuał w SPA.

Po turnieju chętni oprowadzeni zostali po Browarze Folga, gdzie wykładu na temat produkcji piwa i technologii jego wytwarzania udzielił Filip Mazur, główny piwowar browaru, również współorganizator i uczestnik turnieju.
Zbiorniki fermentacyjne Browaru Folga

W planach są kolejne turnieje w tym miejscu!

Browar Folga mieści się w Gryficach, w województwie zachodniopomorskim, na ulicy Nowy Świat 8.
Widok z antresoli na restaurację

Organizatorem turnieju był Browar Folga, a współorganizatorami byli KSz Gryf Szczecin oraz UKS Szach Gryfice