Bartosz Soćko i Michalina Rudzińska mistrzami Polski 2023!

Indywidualne Mistrzostwa Polski dobiegły już końca. W warszawskich Łazienkach Królewskich najlepszym wśród panów był Bartosz Soćko. Turniej kobiet był niezwykle zażarty, a sytuacja w tabeli do ostatnich posunięć zmieniała się niczym w kalejdoskopie. Ostatecznie zatriumfowała, drugi raz z rzędu, Michalina Rudzińska.

Trzecie złoto Soćki

Po 10 latach przerwy znów możemy ujrzeć Bartosza Soćkę na najwyższym stopniu podium krajowego czempionatu. Jego droga na podium nie była usłana różami – już w pierwszej rundzie stał w obliczu groźby bycia wyeliminowania przez Oskara Wieczorka. Mimo porażki w pierwszej partii, Bartosz odbił się w drugiej i wygrał obie wieczorne dogrywki.

Równie dramatycznie wyglądały ćwierćfinały z udziałem Soćki. Zmierzył się w nich z Jackiem Tomczakiem, który uprzednio pewnie wygrał 2-0 z mistrzem Polski do lat 20 Radosławem Psykiem. Po dwóch remisach (w tym szczęśliwym w pierwszej partii, gdzie Tomczak miał duże szanse na wygraną), znów rozstrzygnięcie zostało znalezione w dogrywkach. Ponownie Bartosz Soćko wygrał wynikiem 2-0 rapidy, lecz raz jeszcze pierwsza partia stała pod dyktandem Jacka! Na swoje szczęście, Bartosz świetnie sobie poradził w niedoczasie i obrócił pozycję na swoją korzyść.

GM Jacek Tomczak

W półfinale, wbrew tradycji poprzednich rund, Soćko wygrał dość pewnie. Było to możliwe dzięki zwycięstwu w pierwszej partii, w której Bartosz czekał aż do 40. ruchu na błąd Szymona Gumularza. W rewanżu Szymon musiał grać na wygraną, wybrał więc białym kolorem atak królewsko-indyjski. Pomylił się w grze środkowej i stał w obliczu porażki (komputer podawał aż -4!), lecz Bartosz nie próbował wygrywać partii – remis dawał mu już spokojny awans do wymarzonego finału.

GM Szymon Gumularz

W finale zobaczyliśmy legendarny duet: Bartosza Soćkę i Radosława Wojtaszka. Obu przypadło do gustu granie w formacie pucharowym – Wojtaszek ostatnie dwa razy był mistrzem kraju, zaś wieloletni trener kadry narodowej dwukrotnie stawał na najniższym stopniu podium. Partie klasyczne między nimi były bardzo zacięte, lecz żaden z nich nie zdołał przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Obaj czuli to już w kościach, stosunkowo szybko zgadzając się na remis w drugiej partii. Doszliśmy więc do kolejnych dogrywek. O 20:00 rozpoczęli walkę. Pierwsza partia zakończyła się powtarzaniem pozycji w czterogońcówce. Druga partia znów dotrwała do końcówki, tym razem czterowieżówka ze skoczkami. Lepszą pozycję miał w niej Soćko, lecz nie przesądzało to o jego sukcesie. Jednak w niedoczasie Radosław Wojtaszek zbyt szybko złapał wieżę i musiał nią wykonać posunięcie, przez co stracił pionka b2. Po tym pozycja białych się posypała, czarne w prosty sposób zaczęły maszerować połączonymi pionami a i b, co pozwoliło na wygranie partii, a tym samym na zdobycie mistrzostwa.

Rudzińska broni tytuł!

Turniej kobiecy był niezwykle wyrównany i krwawy. W całym turnieju padło jedynie 16 remisów ( z 45 partii) i wiele zawodniczek naprzemiennie przeplatały zwycięstwa i porażki. Przykładami mogą być Oliwia Kiołbasa (która zaczęła od 2 porażek z rzędu, a i tak zajęła czwarte miejsce) czy Alicja Śliwicka (porażki w partiach 5 i 6, zwycięstwa w rundach 7 i 8, ostatecznie 5 miejsce). Ostatnia w tabeli Barbara Goraj ograła w 3 rundzie Klaudię Kulon czy w 5 rundzie Oliwię Kiołbasę, co również mocno zmieniło sytuację w tabeli. Niezwykle trudno po fakcie opisać wszystkie zawirowania, które miały miejsce w Warszawie.

WCM Barbara Goraj

Wiadomo jedynie, że mimo przedostatniego numeru startowego Michalina Rudzińska zdołała obronić tytuł. Patrząc jedynie po rankingach, jest to na pewno spore zaskoczenie (zresztą tak samo jak w zeszłym roku). Drugie miejsce zajęła Julia Antolak, podium uzupełniła Alina Kashlinskaya, która jako jedyna zakończyła turniej bez porażki.

W trakcie 6 rundy IMPK (tym samym w pierwszej partii półfinałów IMP), redaktor naczelny Jan Kozak wraz z Tomaszem Żyźniewskim nagrali wywiady z Aliną Kaszlińską, Oliwią Kiołbasą, Klaudią Kulon i Kacprem Piorunem. Również po zakończeniu turnieju chwilę porozmawiali z medalistami Bartoszem Soćką i Szymonem Gumularzem oraz z debiutantką Barbarą Goraj. Zachęcamy do oglądania.

WGM Julia Antolak

Gratulujemy medalistkom i medalistom! Osoby zainteresowane większą dawką informacji i regulaminami zapraszam na oficjalną stronę mistrzostw: http://mp2023.pzszach.pl/


Playlista wywiadów:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*