Szachy na Igrzyskach Europejskich 2023!

fot.: Łukasz Gągulski, źródło: https://www.facebook.com/mzszach

14 kwietnia w Hotelu Francuskim w Krakowie, odbyła się konferencja prasowa dotycząca Igrzysk Europejskich 2023. Podczas niej zostało ogłoszone, że w czasie Igrzysk również szachy będą miały swoje 5 minut! Reprezentacji 8 europejskich krajów przyjadą do miasta królów, by powalczyć o tytuł najlepszych w Europie. 

Format

19 czerwca, w krakowskiej operze rywalizować będzie po dwóch zawodników – kobieta i mężczyzna –  z Polski, Ukrainy, Azerbejdżanu, Francji, Rumunii, Niemiec, Armenii i Holandii. Tempo gry wyniesie 3 minuty + 2 sekundy na ruch. W igrzyskach zagrają mężczyźni powyżej rankingu 2650 oraz kobiety z rankingiem powyżej 2350. Jeszcze nie są znane nazwiska reprezentantów poszczególnych krajów, ale my wiemy, że pod polską flagą zagra nie kto inny jak Jan Krzysztof Duda!

Texto alternativo para invidentes
Jan-Krzysztof Duda vs Łukasz Turlej podczas partii pokazowej. Źródło: https://www.european-games.org/pl/jan-krzysztof-duda-na-igrzyskach-europejskich-mistrzostwa-europy-impreza-towarzyszaca/

Konferencja prasowa

Numer 1 polskiej listy startowej uczestniczył także w konferencji prasowej, ogłaszającej szachy jako jedną z dyscyplin igrzysk europejskich. W konferencji, prowadzonej przez rzecznika prasowego Igrzysk Europejskich 2023 – Dawida Glenia, wzięli udział także: Kamila Kałużna – Prezes Małopolskiego Związku Szachowego, Łukasz Turlej – Sekretarz Generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE, Janusz Kozioł – Wiceprezes Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Europejskich oraz Andrzej Matusiak – Prezes Zarządu Śląskiego Związku Szachowego. Oficjele zostali postawieni w ogniu pytań dziennikarzy odnośnie organizacji, promocji oraz przebiegu imprezy. W czasie konferencji zabrał głos także  Janek, który tak skomentował nadchodzące czerwcowe zmagania: Bardzo się cieszę, że Igrzyska odbędą się właśnie Krakowie i będzie im towarzyszyć wyjątkowe wydarzenie kulturalne, jakim jest turniej szachowy. Nigdy wcześniej nie grałem w parze, więc będzie to dla mnie nowe, interesujące doświadczenie i jak zawsze dam z siebie wszystko. Szczerze liczę na wsparcie i doping kibiców. Nie mogę się już doczekać.

Również na Twitterze, najlepszego polskiego szachisty można znaleźć informację o Igrzyskach.

Źródło: Twitter, @GM_JKDuda

Całą konferencję możecie obejrzeć na Facebooku Małopolskiego Związku Szachowego: https://www.facebook.com/search/top?q=małopolski%20związek%20szachowy

A stronę całych igrzysk znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/IgrzyskaEuropejskie2023. 

Zapraszamy do śledzenia najnowszych informacji i już dziś zarezerwujcie czas na kibicowanie polskim reprezentantom, 19 czerwca 2023 roku!

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*