Janik, Nasuta i Gumularz z awansem do Pucharu Świata! || Indywidualne Mistrzostwa Europy

Pomiędzy 2 a 14 marca 2023 roku w serbskiej Vrnjackiej Banji odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Europy w szachach klasycznych. Walka o najwyższe miejsca trwała do ostatniej rundy, w wyniku której na podium stanęli arcymistrzowie: Alexey Sarana, Kiril Shevchenko oraz Daniel Dradha. W Serbii nie zabrakło także polskich reprezentantów, składającej się z 18 zawodników. 

Format zawodów

W turnieju mógł wziąć udział każdy gracz reprezentujący federację, która należy do Europejskiej Unii Szachowej, niezależnie od posiadanego rankingu. Dzięki temu w Serbii zagrało 484. zawodników (w tym 40 kobiet), co sprawiło, że Mistrzostwa Europy stały się największym openem w Europie. Zwycięzcy zostali wyłonieni na dystansie 11 rund rozgrywanych tempem 90 min. + 30 sek. na 40 posunięć + 30 min. na dokończenie partii.

Wyniki

Przy tak dużej ilości rund nie trudno zauważyć, że liderzy mogą zmieniać się z rundy na rundę. Nieprzerwanie aż do wyników po rundzie 8 przodował reprezentant Ukrainy- Anton Korobov. Po fenomenalnym starcie 5/5 był jedynym posiadaczem kompletu punktów. Po remisach rundzie 6 i 8 oraz wygranej w rundzie 7 nadszedł czas na zmierzenie się z 23-letnim grającym pod flagą FIDE Alexeyem Saraną. Po zaciekłej grze grający czarnymi Korobov uznał wyższość przeciwnika i leadrem stał się przód przejął młody arcymistrz. Były lider nie popisał się na finiszu – w ostatnich 4 rundach uzbierał tylko 1 punkt. W ostatniej rundzie zmierzył się z Danielem Dradhą, na których desce jako jedynej z pierwszych dziesięciu szachownic padł wynik rezultatywny. Młody Belg wykorzystał błąd doświadczonego Korobova i przechwycając inicjatywę zakończył partię po 40 posunięciach i przeciwnik podpisał akt kapitulacji. Pozwoliło mu to doskoczyć punktacją do liderów – już wyżej wspomnianego Alexeyego oraz Kirilla Shevchenko – reprezentującego Rumunię, zdobywcę drugiego miejsca. O kolorze medali decydowała punktacja pomocnicza, która faworyzowała Saranę, następnie Shevchenko, a brąz przypadł Dardhanie. Poniżej zapraszam do zapoznania się z wynikami oraz z  partią, która zadecydowała o medalu dla reprezentanta Belgii.
Pełną tabelę wyników możecie znaleźć TUTAJ.

Tabela 1. Wyniki po rundzie 11, źródło: http://chess-results.com/tnr712575.aspx?lan=3&art=1&rd=11&turdet=YES&flag=30, 14.03.2023

Zawodnicy grali nie tylko o nagrody finansowe i tytuły, ale także o awans do Pucharu Świata 2023. Zgodnie z regulaminem dwudziestu trzech graczy uzyskało tenże awans, o którym w gronie siedmioipół punktowców decydowała punktacja pomocnicza.

Polacy i Polki

W Serbii Polskę reprezentowało 16 zawodników i 2 zawodniczki.

Radek Wojtaszek

Najwyżej rozstawiony na liście startowej był numer 2 polskiej listy rankingowej Radosław Wojtaszek. Jak sam Radek podkreślał w wywiadzie udzielonym w Monachium, był to dla niego pierwszy turniej po dłuższej przerwie, przez co czuł się nieco wybity z turniejowego rytmu. Nasz reprezentant rozstawiony z numerem 7, zajął 72. miejsce. Swój występ podsumował na swoim i Aliny profilu na Facebooku:

Zrzut ekranu, źródło: https://www.facebook.com/WojtaszekKaszlinska, 15.03.2023

Ach ta polska młodzież!

Zdecydowanymi wygranymi tegorocznych Mistrzostw Europy są Igor Janik, Grzegorz Nasuta oraz Szymon Gumularz. Cała trójka znalazła się w szczęśliwej 23, zapewniającej awans do Pucharu Świata, który będzie miał miejsce od 31 lipca do 26 sierpnia w Baku. Naszym „trzem muszkieterom” ogromnie gratulujemy i życzymy owocnych przygotowań do tych jakże prestiżowych zawodów.

Od lewej: Igor Janik, Szymon Gumularz, Grzegorz Nasuta; źródło: https://www.facebook.com/szymek.gumularz, 15.03.2023

Igor Janik

Igor Janik to najwyżej sklasyfikowany Polak na Mistrzostwach Europy. Jego świetna gra zapewniła mu 12 miejsce (przypomnijmy, że Igor startował z 94 pozycji na liście startowej) oraz + 18 punktów do rankingu FIDE. Na taki wynik Igor musiał pracować cały turniej, jednak do samego przodu tabeli wywindował go fenomenalny finisz. W przeciągu 4 ostatnich partii zdobył 3,5 (!) punktu, wygrywając z arcymistrzami 2600+ Dmitrijem Kollarsem czy Maxem Warmerdamem. Imponującą wygraną z młodym Holendrem możecie obejrzeć poniżej:

Grzegorz Nasuta

Następnym najwyżej notowanym polskim arcymistrzem na tabeli wyników został Grzegorz Nasuta, który uplasował się na miejscu 20. Grzesiek zaczął i skończył z przytupem. W pierwszych trzech rundach zdobył komplet punktów (3/3), pokonując w trzeciej rundzie niemieckiego arcymistrza Alexandra Donchenkę. Wynik ustabilizowały w kolejnych rundach trzy remisy z graczami 2600+. Zawodnik KSz „Miedź” Legnica na przestrzeni 11 rund przegrał tylko jedną partię, z młodym prosperującym hiszpańskim arcymistrzem Jamiem Santosem Latasą. Porażkę zrekompensował w prawie tak perfekcyjnym stylu jak rozpoczął turniej – w ostatnich trzech rundach ubierał aż 2,5 punktu! Grzegorz do swojej rankingowej kasetki dorzucił aż 21,5 oczka. A poniżej decydująca o awansie wygrana naszego reprezentanta:

Szymon Gumularz

Szymon przez całe zawody grał bardzo równo i nie przegrał ani jednej partii. Spotkał się aż z siedmioma zawodnikami 2600+ m.in. Ivanem Cheparinovem oraz Nielsem Grandeliusem, co zaowocowało przyrostem aż 18-stu punktów rankingowych. Remis w ostatniej rundzie uplasował Szymona w grupie aż 29 zawodników z dorobkiem 7,5 punktów. O awansie do Pucharu Świata zdecydowała punktacja pomocnicza, która sprzyjała Szymonowi – nasz młody arcymistrz ukończył zawody ex aequo na  21 pozycji. Poniżej kolejna wygrana polskiego zawodnika z reprezentantem Serbii Aleksandarem Indjicem:

Jolanta Zawadzka

Jedną z dwóch kobiet reprezentujących nasz kraj w Serbii była Jolanta Zawadzka. Po niezbyt udanym początku turnieju, z kolejnymi rundami Jolanta grała coraz lepiej, co zaowocowało zdecydowanie lepszą drugą połową turnieju. W ostatniej rundzie przeciwnik Joli nie pojawił się na partii, co poskutkowało zdobyciem przez Jolę punktu „za darmo”. W sumie nasza reprezentantka uzbierała 6,5 punktu, które zapewniły jej 138. miejsce, ale co najważniejsze – pierwsze wśród kobiet! Polka wyprzedziła m.in. IM-a Irinę Bulmagę oraz GM-a Aleksandrę Goryachkinę, czego serdecznie gratulujemy! Jola także podsumowała swój występ na swoich mediach społecznościowych:

Zrzut ekranu, źródło: https://www.facebook.com/profile.php?id=100070998767602, 15.03.2023

Pozostali Polacy

Warto wyróżnić również występ Jakuba Seemanna, który z Serbii przywiózł aż 15 dodatkowych oczek, pokonując m.in. niemieckiego arcymistrza, Dmitrijego Kollarsa oraz arcymistrza z Izraela, Oriego Kobo.

Jakub Seemann, źródło: https://eicc2023.com/gallery/, 15.03.2023

Oskar Wieczorek jako zdobywca aż 7,5 punktów także może zaliczyć występ do udanych. Jakub Kosakowski, Aleksandra Maltsevskaya oraz Dawid Czerw tak jak Jakub Seemann ubierali na swoim koncie 6 punktów, co dostarczyło im dodatkowych pojedynczych oczek elo. Mateusz Bartel, 87. szachista zawodów, podczas turnieju robił podsumowywania każdej swojej partii na swoim fanpage-u, które możecie znaleźć TUTAJ. A wyniki wszystkich Polaków zostały przedstawione w poniższej tabeli:

Tabela z wynikami reprezentantów Polski, źródło: http://chess-results.com/tnr712575.aspx?lan=3&art=1&rd=11&fedb=POL&turdet=YES&flag=30&zeilen=99999, 15.03.2023

Gratulujemy sportowej rywalizacji wszystkim i trzymamy kciuki za kolejne udane starty!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*