Jedenastu liderów! || Tata Steel Chess 2023, Runda 3

Fabiano Caruana © Lennart Ootes – Tata Steel Chess Tournament 2023

Zakończył się trzeci dzień zmagań w turnieju Tata Steel Chess 2023. Dzisiejszą partię z pewnością zaliczy do udanych Caruana, który w technicznym stylu pokonał Van Foreesta. W grupie Challengers problemy ma doświadczony L’Ami, a Ivić i Sindarov dołączają do grona liderów po trzeciej rundzie.

Grupa Masters

Wyniki rundy 3. – Grupa Masters. /strona organizatora (link na dole artykułu)

Jedyną rezultatywną partią trzeciej rundy był pojedynek aktualnego mistrza USA Fabiano Caruany z Jordenem Van Foreestem. Grający czarnymi Holeder zdecydował się na zagranie wracającej do łask obrony rosyjskiej. Nie zadowolił się jednak z solidności, z której znany jest ten debiut i wybrał bardziej agresywne wydanie z pionkiem na f5. Mimo uzyskania przyzwoitej pozycji po debiucie, to amerykański arcymistrz okazał się lepszy. Szczegółową analizę tego starcia przygotował IM Piotr Nguyen.

Bliski zwycięstwa był również Levon Aronian, który zdecydowanie dominował w starciu z Arjunem Erigiaisim. Wyższość gońca nad skoczkiem w powstałej końcówce nie została jednak wystarczająco wykorzystana i partia zakończyła sie remisem.

Levon Aronian © Jurriaan Hoefsmit – Tata Steel Chess Tournament 2023

Z ulgą odetchnąć może również Vincent Keymer, który wybronił trudną pozycję w starci z Praggnanandhą. Podziałem punktów zakończyły się również wszystkie pozostałe pojedynki, a żadna ze stron nie dominowała. Warto odnotować remis w pojedynku Carlsen – Ding w popularnym „Londonie”, który może być kluczowy dla końcowego wyglądu tabeli.

Pojedynek Carlsena z Dingiem może być kluczowy dla układu tabeli © Jurriaan Hoefsmit – Tata Steel Chess Tournament 2023

Po 3 rundach z dwoma punktami prowadzą Caruana, Carlsen, Abdusattorov, Giri i Ding. Oczywiście zostało jeszcze 10 rund do końca, więc wszystko może ulec zmianie.

Grupa Challengers

Wyniki rundy 3. – Grupa Challengers. /strona organizatora (link na dole artykułu)

Znacznie więcej emocji kibice mogli doświadczyć w grupie Challengers. Swoje partie wygrali wyżej notowani Ivić oraz Sindarov, którzy nie pozostawili niczego przypadkowi.

Martwić bądź dziwić może postawa aktualnego mistrza Holandii, Erwina L’Amiego. Podczas krajowego czempionatu pokazał się z fantastycznej strony, wygrywając wszystkie partie w trakcie swojej drogi do finału, w którym pokonał Robbiego Kevlishviliego 3-1 (1-1 po partiach klasycznych). Tegoroczna edycja Tata Steel Chess idzie Holendrowi bardzo źle i mimo posiadania piątego numeru startowego (ex aqueo z Donchenko) zgromadził do tej pory zaledwie 0,5 pkt!

Mustafa Yilmaz podczas namysłu © Jurriaan Hoefsmit – Tata Steel Chess Tournament 2023

Pozostałe pojedynki w grupie Challengers zakończyły się remisami. Warto odnotować kolejną dobrą partię Eline Roebers (rocznik 2006), która zdecydowanie dominowała byłego mistrza Holandii, Maxa Warmerdama. O ogromnym szczęściu może mówić Jergus Pechac, którego w aż 4 momentach mógł sprowadzić do parteru Beerdsen.

Eline Roebers rozdająca autografy © Lennart Ootes – Tata Steel Chess Tournament 2023

Po 3 rundach na czele są Ivić, Sindarov, Donchenko, Yilmaz, Tabatabei i Warmerdam – wszyscy zgromadzili po 2 punkty.

Runda 4

Następna runda odbędzie się już dziś, o godzinie 14. Zmagania zawodników możecie śledzić na stronie: https://chess24.com/pl/watch/live-tournaments/tata-steel-masters-2023/1/1/1

Oficjalna strona turnieju: https://tatasteelchess.com/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*