Kto będzie nowym Mistrzem Świata w szachach szybkich i błyskawicznych?

Święta Świętami, ale dla topowych szachistów okres bożonarodzeniowy nie jest czasem leniuchowania. Już jutro startuje pierwsza runda Mistrzostw Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, które w ubiegłym roku miały miejsce w Warszawie.

Kto? Co? Gdzie? I jak? 

Najlepsi szachiści z całego globu będą rywalizować w największym mieście i tym samym dawnej stolicy Kazachstanu – Almaty. Kazachstan już w 2012 był gospodarzem tej imprezy i miał nim być także w tamtym roku, jednak z powodu restrykcji covidowych, mistrzostwa zostały przeniesione do Polski. Zawodnicy rozlokowani są w trzech hotelach, ale wszyscy grają w Pałacu Sportu Baluan Sholak.

W Mistrzostwach Świata Open mogą brać udział: 

 • zawodnicy z rankingiem elo minimum 2550 na liście startowej FIDE w szachach klasycznych lub rapidowych lub w blizu, w okresie od stycznia do grudnia 2022 roku;
 • obecni mistrzowie danego kraju – zarówno w bitzu, rapidzie jak i szachach klasycznych, bez względu na ograniczenia rankingowe;
 • 10 zawodników nominowanych przez prezydenta FIDE;
 • *organizator ma także prawo do dopuszczenia do gry wybranych przez siebie 15 zawodników.

W Mistrzostwach Świata Kobiet mogą brać udział: 

 • zawodniczki z rankingiem elo minimum 2250 na liście startowej FIDE w szachach klasycznych lub rapidowych lub w blizu, w okresie od stycznia do grudnia 2022 roku;
 • obecne mistrzynie danego kraju – zarówno w bitzu, rapidzie jak i szachach klasycznych, bez względu na ograniczenia rankingowe;
 • 10 zawodniczek nominowanych przez prezydenta FIDE;
 • *organizator ma także prawo do dopuszczenia do gry wybranych przez siebie 15 zawodniczek.

Strona mistrzostw, na której dostępne są wszystkie szczegółowe informacje jest dostępna TUTAJ.

Baluan Sholak Sports Palace, źródło: https://visitalmaty.kz/en/culture/sports/palace-of-sports-and-culture-named-after-baluan-sholak/

Harmonogram i tempo

Mistrzostwa Świata rozpoczynają rozgrywki szachów szybkich, czyli tempem 15 minut + 10 sekund na ruch. Kobiety zagrają 11 rund, a mężczyźni 13. Skąd wynika różnica w ilości rund? W grupie panów na liście startowej figuruje 180 zawodników, a w grupie pań 100 zawodniczek. Przy tak dużej ilości graczy – u mężczyzn jest ich prawie 2 razy więcej – zwiększenie ilości rund zmniejsza prawdopodobieństwo przypadkowości wyników.

Po 3 dniach rapidowych potyczek, rozpocznie się turniej szachów błyskawicznych. Znów mamy różnicę w ilości rund granych przez obie grupy – u pań zostanie rozegranych 17 rund, a w grupie open 21. Tym razem tempo będzie dużo szybsze – 3 minuty + 2 sekundy na ruch.

Dokładny harmonogram mistrzostw możecie znaleźć poniżej.

Zrzut ekranu 1, źródło: https://worldrapidandblitz2022.fide.com/schedule/
Zrzut ekranu 2, źródło: https://worldrapidandblitz2022.fide.com/schedule/

Faworyci

Lista startowa wypełniona jest najgorętszymi nazwiskami współczesnych szachów. Mistrz Świata, dominator ostatnich 10 lat Magnus Carlsen otwiera listę startową, ale uwaga – tylko w turnieju rapidowym! Na czele szachów błyskawicznych stoi dwóch Amerykanów – odpowiednio Hikaru Nakamura i Fabiano Caruana. Magnus zajmuje 3 pozycję, ale z pewnością będzie walczył o złoty krążek. W szachach szybkich oprócz numeru 1 światowej listy rankingowej kosmiczny ranking 2800 przebija także Richard Rapport. Tym samym wspomiany reprezentant  Rumunii plasuje się na 2 pozycji. Depcze mu po piętach Hikaru Nakamura oraz nasz rodak – Jan Krzysztof Duda! W turnieju bitza Janek legitymuje się rankingiem 2773 i tym samym zajmuje 9 pozycję.

Nie można nie wspomnieć o ubiegłorocznych mistrzach, który w tym roku z pewnością będą bronić zdobytych tytułów. Przed Państwem:

 •  Nodirbek Abdusattorov – czarny koń ubiegłych mistrzostw, który w dogrywkach pokonując Iana Nepomniachtchiego sięgnął po tytuł Mistrza Świata w szachach szybkich. Jako pierwsza deska reprezentacji Uzbekistanu zdobył wraz ze swoją drużyną złoty medal na 44-tej Olimpiadzie Szachowej w Chennai.
 • Maxime Vachier-Lagrave – obecny Mistrz Świata w szachach błyskawicznych- w dogrywkach o złoto pokonał Jana Krzysztofa Dudę, w 2016 roku przekroczył 2800 i tym samym zajmował 2 miejsce na liście rankingowej FIDE.
Abdusattorov vs Nepomniachtchi, fot.: Lennart Ootes

Wśród wszystkim dobrze znanych arcymistrzów, znajdują się także wschodzące młode gwiazdy podbijające szachowy świat. Esipenko Andrey, Keymer Vincent, Yoo Christopher Woojin to przedstawiciele młodego pokolenia, którzy wchodzą na szachowe salony i nie oglądają się za siebie. Z pewnością każdy z niecierpliwieniem będzie oczekiwał pojedynku Hansa Niemanna z Magnusem Carlsenem, który w oficjalnym oświadczeniu odmówił gry z Amerykaninem. Czy jeśli system ich skojarzy, partia zostanie rozegrana czy jednak nie dojdzie do skutku? Dowiemy się na dniach!

To teraz faworytki

Numerem 1 grupy pań w rapidzie jest Alexandra Kosteniuk, a tuż za nią plasuje się Kateryna Lagno. Obie zawodniczki grają pod flagą FIDE. Alexandra Kosteniuk w ubiegły weekend wygrała Mistrzostwo Europy w kategorii Kobiet, które miały miejsce w katowickim Spodku. Prawdziwa „chessqueen” jest faworytką turnieju, jednak stawka jest bardzo wyrównana i jestem pewna, że emocji w tej grupie także nie zabraknie.

Turniej blitza otwiera Kateryna Lagno, a tuż za nią plasuje się Zhongyi Tan, która już w marcu będzie walczyć o możliwość gry w meczu o Mistrzostwo Świata Kobiet. Trzecią zawodniczką jest gwiazda rosyjskich szachów, Aleksandra Goryachkina – numer 3 na świecie wśród kobiet i liderka Rosji.

Rewelacją ostatnich Mistrzostw okazała się reprezentantka Kazachstanu Bibisara Assaubayeva podczas których zgarnęła 2 medale- złoto z blitzu i srebro w rapidzie. Nie należała wówczas do faworytek, jednak z pewnością jest teraz pretendentką do walki o najwyższe miejsca na podium.

Bibisara Assaubayeva i Alexandra Kosteniuk, fot.: Lennart Ootes

Polskie akcenty w Azji Środkowej

W tym roku Polskę na Mistrzostwach Świata w Blitzu i w Rapidzie będzie reprezentować dwójka naszych rodaków:

 • Jan Krzysztof Duda – wicemistrz świata w blitzu z roku 2021, numer 1 polskich szachów, uczestnik Turnieju Kadnydatów 2022, zwycięzca Superbet Rapid&Blitz Poland jest rozstawiony z numerem 4 oraz 9 odpowiednio w rapidzie oraz blitzu.
 • Aleksandra Maltsevskaya– świeżo upieczona Mistrzyni Europy w szachach szybkich oraz Wicemistrzyni Europy w szachach błyskawicznych plasuje się na miejscu 29 w rapidzie oraz 38 w blitzu.
 • Jan Krzysztof Duda, źródło: FIDE

Jak poradzą sobie nasi reprezentacji w Kazachstanie? Zgarną prestiżowe krążki czy jednak przeciwnicy okażą się silniejsi?
Zapraszamy do oglądania oficjalnej polskiej transmisji, którą będzie prowadził GM Mateusz Bartel oraz FM Kamil Plichta. Link do kanału na Twitchu oraz do Youtube:
Twitch.tv/chess24pl

Również prowadzony będzie broadcast przez WGM Keti Tsatsalashvili oraz GMa Alexandera Shabalova. Link do transmisji:

Oglądajmy, kibicujmy i trzymajmy kciuki za naszych reprezentantów!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*