80% szachistów chce grać w szachy do końca życia!

Screen z angielskiej wersji językowej raportu.

Wielu z Was wzięło udział w badaniu psychologicznym Michała Kanarkiewicza i profesora Ohme, których wsparło Play Magnus Group. Dziś przybliżymy wyniki tego badania!

W dniach 10.07-10.08.2022 udzielono 2057 odpowiedzi (z czego niemal 70% z Polski), które zanalizowano algorytmem iCode™ firmy NEUROHM. Jak opisali to twórcy, iCode™ opiera się na badaniach neurobiologicznych zwanych chronometrią mentalną pokazujących, że silne połączenia między neuronami prowadzą do szybkiego przywoływania pamięci, podczas gdy słabe połączenia skutkują powolnym przywoływaniem pamięci. Badanie więc sprawdzało nie tylko odpowiedzi, ale również szybkość i rytm ich udzielania.

Zobaczmy więc kim są osoby, które udzielały odpowiedzi:

Po przeanalizowaniu powyższych odpowiedzi, badacze dokonali podziału respondentów na zapalonych amatorów, niedzielnych graczy, zawodowców i pasywnych graczy. Co raczej nie dziwi – w każdej grupie mężczyźni wiedli zdecydowany prym i stanowili od 87% do 92%.

Wyniki

Otrzymane odpowiedzi zmierzono w trzech aspektach – przekonania poznawczego (Say), przekonania emocjonalnego (Feel) i przygotowania behawioralnego (Act). Wnioski z każdego pytania mogą być interesujące, a nawet rozbudzić dyskusję o obecnej pozycji szachów w domach.

Zaciekawił mnie zwłaszcza wynik zachowań dotyczący czytania o szachach. Podczas gdy większość osób się do tego przyznaje, tylko co piąty to naprawdę robi! Choć wstyd się przyznać, samemu nie jestem wyjątkiem i zaliczam się do posiadaczy książek, a nie ich użytkowników 😉

E-sport puka w szachowe drzwi, próbując wejść i się rozgościć. W trakcie pandemii mogliśmy być świadkami coraz większej liczby turniejów hybrydowych i online, co spowodowało, że szachy online zaczęły być odbierane tak samo stresujące, jak szachy na żywo. Jednak to, że jedynie 17% szachistów preferuje szachy na sali gry z drewnianymi figurami szczerze zaskakuje!

Moim ulubioną dysproporcją jest ta z pierwszego pytania grafiki. 63% z nas mówi, że odczuwanie przyjemności z gry jest ważniejsze od wyniku, lecz 74% w prawdziwym zachowaniu wybiera wynik. Może dlatego, że to wygrywanie jest przyjemne? Niemniej cieszy fakt, że aż z 80% z Was będziemy mogli się spotykać do końca życia!


Jak oceniacie powyższe badania? Spodobały się Wam ich wyniki?

1 Komentarz

  1. Chyba brałem udział w tym badaniu. W tym badaniu, żeby uznali że grasz w szachy to co miesiąc musisz grać w turniejach. Kompletnie bez sensu, mnóstwo gra towarzysko, to znaczy że nie grają?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*