Zapraszamy na Turniej Niepodległości!

11 listopada w Warszawie odbędzie się turniej upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 roku. Dlaczego warto zagrać w turnieju i jak do niego dołączyć?

Format

Zawody odbędą się 11 listopada w Centrum Olimpijskim przy ulicy Wybrzeże Gdyńskie 4 w Warszawie. Turniej zostanie rozegrany tempem 10′ + 5” na ruch w systemie szwajcarskim na dystansie 9 rund. Pierwsza runda rozpocznie się o godzinie 10.

W wydarzeniu odbędą się 3 turnieje:

  • turniej A – dla zawodników z rankingiem 1800 w szachach szybkich
  • turniej B – dla zawodników z rankgingiem poniżej 1800 w szachach szybkich
  • turniej C – dla dzieci do lat 12

Dlaczego warto wziąć udział?

  • Atrakcyjna pula nagród w wysokości 15 000 zł, w tym wiele nagród w kategoriach wiekowych, rankingowych i innych.
  • Możliwość zagrania z silnymi szachistami: do grupy A na ten moment zapisanych jest kilkudziesięciu graczy z tytułami międzynarodowymi, w tym 3 arcymistrzów.
  • Możliwość zdobycia oraz podwyższenia rankingu FIDE w szachach szybkich
  • Upamiętnienie ważnego narodowego wydarzenia, jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości.
  • Dobra zabawa!

Jak się zapisać?

Zapisy następują poprzez wypełnienie formularza na stronie chessarbiter:

Turniej A: http://chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_4823/index.html?l=pl

Turniej B: http://chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_4824/index.html?l=pl

Turniej C: http://chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_4825/

Wpisowe do turnieju wynosi 80 zł dla turniejów A i B oraz 60 zł dla turnieju C. Ponadto, w przypadku rodziny, wpisowe dla drugiego oraz każdego kolejnego dziecka jest pomniejszone o 50%. Zwolnieni z opłat są arcymistrzowie, arcymistrzynie oraz seniorzy urodzeni w 1952 r. i wcześniej.

Zwycięzcy poprzednich edycji

Turniej Niepodległości posiada długą i bogatą historię, ponieważ odbywa się co roku od 2009. Każdego roku turniej ma bardzo silną obsadę, a nazwiska zwycięzców z pewnością nie są wam obce! Poniżej przedstawiamy zwycięzców poszczególnych edycji:

2021 – GM Bartłomiej Heberla

2019 – GM Krzysztof Jakubowski

2018 – GM Daniel Fridman

2017 – GM Michał Olszewski

2016 – GM Jan-Krzysztof Duda

2015 – GM Radosław Wojtaszek

2014 – GM Bartosz Soćko

2013 – FM Filip Bargłowski

2012 – GM Krzysztof Jakubowski

2011 – m Michał Matuszewski

2010 – IM Zbigniew Pakleza

2009 – IM Tomasz Warakomski

A kto zwycięży w tegorocznej edycji? Przekonamy się już wkrótce.

Strona turnieju, na której można znaleźć też historię poprzednich edycji: http://www.poloniachess.pl/turniej_niepodleglosci/turniej_niepodleglosci_2022/

Józef Piłsudski

Józef Piłsudski gra w szachy z Jędrzejem Moraczewskim (pierwszy z lewej) w Wołczecku
Źródło: https://histmag.org/Pasje-Komendanta-Jozefa-Pilsudskiego-20725

W historii Polskich szachów wiele było ważnych postaci, ale z pewnością to właśnie pierwszy Polski marszałek przychodzi do głowy, gdy myślimy o szachach i niepodległości. Dokonania Piłsudskiego w dążeniu do niepodległej Polski są powszechnie znane, ale czy każdy czytelnik wie, że był on też zapalonym szachistą?

Józef Piłsudski grać w szachy nauczył się w wileńskim liceum, a jego pierwszym nauczycielem był starszy brat – Bronisław. Szachy wypełniały mu długie zimowy wieczory podczas pięcioletniego zesłania na Syberię (1887-1892).  Zgodnie z relacją Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Piłsudski potrafił rozgrywać całą partię na ślepo. Jeśli to prawda, świadczy to o naprawdę pokaźnych umiejętnościach marszałka. Ciekawa anegdotka pochodzi z Wszchmistrzostw Polski z 1919 roku, turnieju z udziałem Rubinsteina, Flamberga i Przepiórki. Marszałek zasilił fundusz turnieju tysiącem złotych, które miało zostać przyznane za ,,najpiękniejszą partię”. Na tamte czasy, była to pokaźna suma i organizatorzy poprosili marszałka o podzielenie nagrody na kilku uczestników, aby nie było sytuacji, w której autor najpiękniejszej partii zyska większą nagrodę niż zwycięzca turnieju. Odpowiedź Piłsudskiego brzmiała: ,,za najpiękniejszą partię przyznaję dwa tysiące złotych!”, co zakończyło dyskusję. O grze Piłsudskiego tak wypowiadał się Kazimierz Sosnowski: „Piłsudski grał nadzwyczaj pomysłowo, kombinował, lubił ofiary i grę ryzykowną, nie uznawał gry pozycyjnej” .  W 1933 Piłsudskiemu została przyznana godność pierwszego honorowego Prezesa Polskiego Związku Szachowego.  W 1934, poważnie chory Piłsudski zgodził się objąć patronatem organizowaną w Warszawie olimpiadę szachową. Dzięki temu, impreza otrzymała duże wsparcie rządowe i zakończyła się wielkim sukcesem. Niestety, początku wydarzenia marszałek już nie dożył, gdyż zmarł 12 maja 1935 roku na raka wątrobowokomórkowego.

Źródła:

http://pzszach.pl/wp-content/uploads/2018/09/Szachi%C5%9Bci-a-sprawa-niepodleg%C5%82o%C5%9Bci-Polski.pdf

https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Pi%C5%82sudski#%C5%9Amier%C4%87_i_poch%C3%B3wek

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*