(Niemalże) perfekcyjny Janik zwycięzcą Warsaw Chess Open

GM Igor Janik /fot. Magdalena Budkiewicz

GM Igor Janik zdominował rywali w Warsaw Chess Open i z 8/9 punktu zdecydowanie wyprzedził IM Marcina Sieciechowicza (7/9) i GM Łukasza Jarmułę (6,5/9). 

Marsz lidera

Sześć zwycięstw z rzędu Janika mogło zrobić wrażenie, bowiem zdarł skalpy z trójki zawodników z pułapu 2400: Julii Antolak, Radosława Psyka i Piotra Nguyena. Po zwycięstwie nad Piotrem, już niemal pewne było, że Igor wygra cały turniej. Kolejne dwie partie (z Fusem i Sieciechowiczem) zremisował, jednak turniej zakończył wiktorią nad Petro Golubką.

Na drugim miejscu turniej zakończył IM Marcin Sieciechowicz, który przeszedł turniej, idąc tak zwanym „dołem” po remisie w pierwszej rundzie z Aleksandrem Choroszejem. Mimo to, bezkompromisowa gra w dalszych rundach pozwoliła zainkasować mu 7 punktów.

Od lewej, pierwszy rząd: Igor Janik, Łukasz Jarmuła, Marcin Sieciechowicz. Od lewej, drugi rząd: Tomasz Jaskółka (częściowo zakryty), Tymon Czernek, Kosma Pacan-Milej, Jakub Fus, Piotr Nguyen, Petro Golubka, Radosław Psyk, Artom Padalka. /fot. Życie szachowe na Mazowszu

Arcymistrz Golubka dokonał analizy swojej partii z Jakubem Janeczko z 6 rundy. Jeśli ktoś chciałby popracować prywatnie z mistrzem Ukrainy z 2017 roku, to jest taka możliwość! Więcej informacji o GM Golubce i kontakt do niego poprzez jego konto na lichess: https://lichess.org/coach/Rybka89

Ze swoich występów w grupie A może by zadowolona polska młodzież, która zdobyła po 100+ oczek do rankingów Elo: Zuzanna Siekańska (5 pkt, +160 Elo!), Klara Szczotka (5 pkt, +121 Elo), Cyprian Mulawa (5 pkt, +103 Elo) i Jakub Janeczko (5,5 pkt, +100 Elo).

Zuzanna Siekańska /fot. Magdalena Budkiewicz

Sukcesy aż czwórki z wymienionych młodych talentów nie byłyby możliwe, gdyby nie dopuszczenie do turnieju zawodników z rankingiem niższym niż 2000 Elo, na którym wedle organizatorów, była granica przyjęcia do gry w grupie A. Wymóg rankingowy spełniało 43. zawodników, pozostałych 28 zawodników było poniżej tego progu. Tę sprawę podniósł m.in. FM Kacper Polok, pod którego postem rozgorzała dyskusja.

Link do postu: https://www.facebook.com/KacperPolok94/posts/904393873815669

Dodatkowo z grona „niepotwierdzonych z czołówki”, o których pisał Kacper, nie zagrali zagraniczni: GM Lorparizangeneh🇮🇷, GM Shishkin🇺🇦, IM Davtyan🇦🇲, WIM Alinasab🇮🇷, FM Musyuk🇮🇱 czy polscy IM Hnydiuk i Maltsevskaya.

Derby Infoszachu

W 7 rundzie doszło do niecodziennego starcia między członkami naszego zespołu, więc Piotr i Kosma zdecydowali się nagrać wspólną analizę swojej partii. Moim zdaniem, świetna możliwość do posłuchania, jak zawodnicy z top70 Polski myślą w trakcie partii.

Kaczmarska zwycięża turniej B!

Joanna Kaczmarska /fot. Magdalena Budkiewicz

Turniej Warsaw Chess Open B był kompletnie zdominowany przez płeć piękną! Pierwszą połowę turnieju, z fantastycznym 5/5, prowadziła młoda i utalentowana Magdalena Pawicka. Cały czas na czołowych deskach grała Weronika Posuniak (najlepsza punktacja pomocnicza w całym turnieju i 6,5 punktu), a na koniec turnieju w Top5 mieliśmy aż trzy zawodniczki: Joannę Kaczmarską (7,5/9), Barbarę Trybowską i Polę Seemann (obie po 7/9)

Całe szczęście, że męski honor uratowali zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca, czyli Adam Kowalczyk i Dominik Rzeszowski (obaj po 7/9).

That’s all folks! Dla spragnionych jeszcze większej ilości wiedzy szachowej i analiz, zapraszam na analizę partii między FM Kosmą Pacanem-Milejem a najsilniejszym kandydatem na świecie Radosławem Psykiem. Panowie zagrali agresywną odmianę systemu Reti, zachęcam do zapoznania się z tą partią zwłaszcza wszystkich „d-czterowców”.

Linki

Serwis turniejowy grupy A: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/6290965879848960
Serwis turniejowy grupy B: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/6033288041857024

Transmisja partii z grupy A: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/warsaw-open-2022-a
Transmisja partii z grupy B: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/warsaw-open-2022-b

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*