Kosma zwycięża w Najdorfie – Podsumowanie turnieju

Kosma Pacan-Milej, Fot. Piotr Nguyen

Kilka dni temu zakończyło się wielkie szachowe przedsięwzięcie – Warsaw Chess Festival. W jego skład wchodził turniej szachów błyskawicznych – Memoriał Jana Maciei – oraz turniej szachów klasycznych – Memoriał Najdorfa. Po wielu dniach umysłowych zmagań i wielogodzinnych potyczek, zwycięzcy zostali wyłonieni.

Turniej Blitza – GM Klekowski, superGM w ukryciu

W Memoriale Maciei, w bardzo dominującym stylu, zwyciężył arcymistrz Maciej Klekowski, który stracił tylko pół punktu w 11 rundach! Ten imponujący wynik nie tylko dał mu zwycięstwo w turnieju, ale przełożył się również na ranking uzyskany 2758, jakiego nie powstydziłby się superGM!

GM Maciej Klekowski /fot. Krzysztof Szeląg

Turniej Klasyczny – Kosma górą

W turnieju szachów klasycznych w grupie A zwyciężył członek Infoszachu: FM Kosma Pacan-Milej z fenomenalnym wynikiem 7,5/9 oraz rankingiem uzyskanym 2560. Kosma, nie przegrywając żadnej partii, bardzo pewnie sięgnął po zwycięstwo w turnieju. Jego spokojna i kontrolowana gra przeciwko najsilniejszym zawodnikom turnieju pokazała, że możemy oczekiwać dalszych wspaniałych osiągnięć od tego młodego zawodnika, a w niedalekiej przyszłości być może także i zdobycia tytułu arcymistrzowskiego.

FM Kosma Pacan-Milej, Fot. Piotr Nguyen

Poniżej prezentujemy kilka wybranych momentów z jego gry:

25…h4! z planem Sh5 i Sg3, a  następnie Wh8#. Kombinacja gróźb przeciwko czarnemu królowi wkrótce zmusiła IM Sarkara Justina do poddania się.

Analizę partii Kosmy z IM Sarkarem dokonanej przez samego zwycięzcę możecie już zobaczyć na kanale Infoszacha:

W partii z Stanisławem Praczukowskim, Kosma zastawił sprytną pułapkę. Po naturalnym 24…Wb6?! 25.Hxa5 Wxb2?? jest przegrywającym błędem z powodu cichego 26.Wec1 i geometria pozycji nie pozwala czarnemu uratować gońca.

Dlaczego 24…Wb6 jest błędem?

Ciekawa też była partia z Tomaszem Musiałem, gdzie czarny wykazał się doskonałym zrozumieniem dynamicznych aspektów pozycji, a 22…h5! było początkiem końca białego.

Warto wspomnieć też o innych zawodnikach, którzy zaprezentowali się świetnie w trakcie turnieju. Marek Chomczyk, potrójny mistrz Warszawy, z 7 punktami zajął 4 miejsce, posiadając gorszą punktację dodatkową od GM Łukasza Jarmuły oraz IM Christophera Noe, którzy zajęli odpowiednio 2 i 3 miejsce. Marek zagrał na imponującym poziomie, pokonując w trakcie turnieju GM Olega Romanishina. Z tym legendarnym arcymistrzem wywiad możecie obejrzeć na naszym kanale:

Nie zabrakło też innych zwycięstw młodych i niżej notowanych zawodników nad arcymistrzami, jak chociażby zwycięstwo Tomasza Musiała nad GM Petro Golubką oraz zwycięstwo Michała Polaka nad GM Jhą Sriramem.

W grupie B trzech graczy uzyskało 7,5 punktu, ale najlepszą punktację dodatkową posiadał Antoni Bubień, tym samym wygrywając turniej. Drugą i trzecią lokatę zajęli odpowiednio Patryk Michałowski i Daniil Yasmo.

Jako uczestnik festiwalu, mogę powiedzieć, że było to bardzo udane wydarzenie i mam nadzieję, że za rok spotkamy się na kolejnej edycji w jeszcze większym gronie.

Linki:

II Memoriał Jana Maciei – wyniki: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_2183/results.html?l=pl&tb=10_

Memoriał Najdorfa, grupa A – wyniki: http://chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_2182/results.html?l=pl&tb=10_

Memoriał Najdorfa, grupa B – wyniki: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_2141/results.html?l=pl&tb=10_

Partie do pobrania: https://transmisja.rudolf.waw.pl/games

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*