GM Tomasz Warakomski tryumfuje w Krakowie!

Drugiego lipca zakończyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Krakowa, które przeciągły do dawnej stolicy ponad 250 zawodników. Byli to szachiści nie tylko z Polski, ale także z ponad kilkunastu różnych federacji. Na listach startowych nie zabrakło też znanych arcymistrzów, którzy mierzyli się w najmocniejszej grupie turniejowej. Oficjalna strona turnieju znajduje się TUTAJ.

W grupie A do ostatniej rundy toczyła się zacięta walka o zwycięstwo, które przypadło arcymistrzowi Tomaszowi Warakomskiemu, który podzielił pierwsze miejsce z arcymistrzem Arkadiuszem Leniartem. Obaj panowie zdobyli po 6.5 punktu, które zapewniły tak wysokie miejsca w turnieju. Na trzecim miejscu uplasował się mistrz międzynarodowy Piotr Nguyen – lider po 8 rundach, zdobywca 6 punktów, który w ostatniej partii walcząc o kolejną normę arcymistrzowską uległ Arkadiuszowi Leniartowi. Warto też wspomnieć, że do listy udanych występów może dopisać Międzynarodowe Mistrzostwa Krakowa mistrz fide Jakub Fus oraz mistrz fide Jan Klimkowski, którzy dzięki świetnej grze, uzyskali normy na tytuł mistrza międzynarodowego. Wszystkim gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne wybitne osiągnięcia.
Pełne wyniki dostępne są TUTAJ.

A teraz zapraszamy do zapoznania się z partią Jakuba Fusa, który w fenomenalnym stylu ograł arcymistrza Simena Agdesteina (byłego trenera obecnego Mistrza Świata – Magnusa Carlsena) oraz przygotowanego przez niego analizą.

Kolejną partią, o której nie sposób nie wspomnieć jest pojedynek między IM Piotrem Nguyenem, który w bardzo efektownej partii pokonał GM Tomasza Warakomskiego. Ten wynik z pewnością podgrzał atmosferę turnieju i pogłębił apetyt Piotra do walki o najwyższe stopnie podium. Poniżej znajdziecie analizę właśnie tego pojedynku, przygotowaną przez zdobywcę trzeciego miejsca.

Jan Klimkowski również przygotował dla nas analizę jednej ze swoich gier.

A teraz analiza patii zdobywcy drugiego miejsca- GMa Arkadiusza Leniarta.

I na sam koniec creme de la creme-  analiza partii zwycięzcy turnieju- arcymistrza Tomasza Warakomskiego, przygotowana właśnie przez niego.

W grupie B zwyciężył reprezentant krakowskiego Klubu Szachowego Dwie Wieże Kraków Mateusz Skomiał, który uzbierał na swoim koncie aż 7,5 punktu. Drugim zawodnikiem turnieju okazał się FM Krzysztof Szczurek (7 punktów), a na trzecim stopniu podium stanęła reprezentantka Ukrainy Hnatyshyn Anastasiya (również 7 punktów), która zdominowała swoją grupę w klasyfikacji pań.
Pełne wyniki znajdują się TUTAJ.

Grupę C ze 100 – procentowym wynikiem (9 z 9) wygrał grający pod ukraińską flagą Artom Andriienko, który wyprzedził swojego rodaka Piddubna Bozhena o 1,5 punktu oraz zdobywcę trzeciego miejsca Kamila Kuźmika o 2 punkty.
Pełne wyniki są dostępne TUTAJ.

Grupy D i E  były przeznaczone dla najmłodszych szachistów, ograniczone limitem wiekowym odpowiednio do 12 i 8 lat. Podczas tych dwudniowych potyczek najlepsi okazali się Krystian Wons (6.5 punktu), Dawid Pękala (6 punktów) i Wojciech Budzeń (5 punktów). W turnieju E o kolejności poszczególnych miejsc na podnium decydowała punktacji pomocnicza, gdyż wszyscy trzej medaliści zdobyli po 6 punktów. Byli nimi zgodnie z kolejnością wyników: Jan Szumiec, Yavorskyi Yevhen i Julian Kopia.
Wyniki do grupy D są dostępne TUTAJ, a do grupy E – TUTAJ.

Gratulujemy zarówno zwycięzcom jak i wszystkim biorącym udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Krakowa oraz organizatorom za udane przeprowadzenie turnieju. Dziękujemy za współpracę oraz zapraszamy do śledzenia naszych kanałów, na których znajdują się wywiady z zawodnikami, które znajdziecie TUTAJ.