Caruana i Duda na tarczy || Turniej Kandydatów, Runda 8

To był trudny dzień dla polskiego zawodnika, fot. FIDE/Stev Bonhage

Pierwsza runda drugiego koła zaskoczyła fanów liczbą rezultatywnych partii i ich wynikami. Kibice z Polski na pewno czują niedosyt, gdyż Jan-Krzysztof Duda poległ w pojedynku z Richardem Rapportem, mimo obiecującej pozycji po debiucie. Fabiano Caruana natomiast, nie ustał naporu słynnego streamera Hikaru Nakamury. Było to moim zdaniem największe zaskoczenie tej rundy i być może całego turnieju. Pozostałe dwie partie Nepomniachtchi-Ding oraz Firouzja-Radjabov zakończyły się pokojowym rezultatem, mimo definitywnej presji białych w drugiej z nich. Runda 8 była z pewnością satysfakcjonująca dla Nepomniachtchiego, gdyż bezproblemowo zremisował z Dingiem, a główny jego przeciwnik, czyli Fabiano, przegrał swą partię. Rund coraz mniej, a prowadzenie w rękach Rosjanina jest coraz pewniejsze.

Treść artykułu powstała dzięki wsparciu finansowemu od firmy bonabanco. Bonabanco wspiera polskich przewoźników drogowych i pomaga spedycjom organizować transport.

Rapport – Duda

/fot. FIDE/Stev Bonhage

Rapport zdecydował się na dość nietypowy (jak na niego przystało) wariant debiutowy. Obrona czterech skoczków 4.g3!? była dla mnie ogromnym zdziwieniem, gdyż pierwszy raz zobaczyłem tę ideę. Janek jednak, grając logiczne posunięcia, doprowadził do wyrównania, a potem nawet zyskał przyjemniejszą pozycję. Niemniej, gra była dość skomplikowana – wiele figur na szachownicy – i Rapport utrzymywał presję oraz nieprzyjemny atak na skrzydle królewskim. W 24. posunięciu JKD popełnił kluczowy błąd, co Węgier bardzo zgrabnie wykorzystał, doprowadzając swój atak do końca.

Nepomniachtchi – Ding

Ian grał jak zwykle szybko i pewnie, i doprowadził gładko do remisu /fot. FIDE/Stev Bonhage

Dość bezbarwna partia, tak można opisać ten pojedynek w kilku słowach. Nepomniachtchi nie chciał podejmować zbyt dużego ryzyka, zdając sobie sprawę z dużej przewagi nad resztą „peletonu”. Wybrał obronę czterech skoczków (podobnie jak Rapport), lecz w miejsce 4.g3!? zagrał bardziej klasyczne 4.d4, znane z tendencji do szybkich uproszczeń. W 15. posunięciu z szachownicy zniknęły hetmany, a po 19.Gxf5 mieliśmy szansę zobaczyć końcówkę z różnobarwnymi gońcami, pachnącą remisem. Partia zakończyła się powtórzeniem posunięć niecałe 20 ruchów później.

Nakamura – Caruana

Ta partia może zaważyć o losach całego turnieju… /fot. FIDE/Stev Bonhage

Rozegrana została otwarta partia hiszpańska. Jest to wariant, prowadzący do bardzo skomplikowanej gry środkowej, w której dosłownie wszystko może się wydarzyć. Nie inaczej było w tej partii, gdzie po 11…Sxf2 mieliśmy przed oczami pozycję z nierównym bilansem materialnym. Czarne w zamian za dwie lekkie figury otrzymały wieżę i dwa pionki (w centrum!). Po wielu niedokładnościach z obu stron, okazało się jednak, że owe pionki nie są siłą, lecz słabością, co Nakamura skrzętnie wykorzystał i doprowadził do zwycięstwa.

Firouzja – Radjabov

Zawodnicy omawiają swoje spostrzeżenia po bojowym remisie /fot. FIDE/Stev Bonhage

Partia, która zapowiadała się na niezbyt ciekawą, przyniosła wiele emocji. Kolejny raz można było zobaczyć Partię Włoską, która słynna jest ze swojego spokojnego, manewrowego charakteru. Powyższa partia Firouzja-Radjabov jest na to doskonałym dowodem. Po długich i skomplikowanych manewrach skoczkami, Firouzja uzyskał nieco lepszą pozycję i stwarzał problemy azerskiemu arcymistrzowi. Ten jednak się nie ugiął pod naporem sił przeciwnika i partię zremisował.

Studio pomeczowe Infoszach

Po każdej rundzie zapraszamy na #SzachowyWieczórEkspercki, który emitujemy na żywo około godziny 21:00. Omawiamy i wyjaśniamy zdarzenia na szachownicy, próbujemy wyciągnąć wnioski oraz prognozujemy kolejne rundy.

Chcesz zostać sponsorem odcinka programu lub artykułu na naszej stronie? Skontaktuj się z nami poprzez media społecznościowe lub maila infoszach@gmail.com. To niepowtarzalna szansa abyś wsparł naszą pracę i mógł zostać mecenasem szachów za co z góry dziękujemy.

Wyniki i kojarzenia

Nepo cały czas na prowadzeniu. Po porażce nieco osłabł Caruana i plasuje się aż 1 punkt za Rosjaninem. Co ciekawe, do grona pościgowego dołącza powoli Nakamura.

Runda 9 będzie kluczowa dla dalszych losów turnieju. Na trzeciej szachownicy widzimy pojedynek zawodników z dwu najwyższych stopni podium, co będzie z pewnością gratką dla kibiców. Jeśli Nepo przegra z Caruaną, wszystko jest możliwe, a losy turnieju mogą obrócić się o 180 stopni.

Wszystkie nasze artykuły dotyczące Turnieju Kandydatów 2022 dostępne są pod linkiem: 

https://infoszach.pl/tag/turniej-kandydatow-2022/

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*