Gukesh tryumfuje w Chessable Sunway Formentera Festival!

© Sunway Chess Festival

Słońce, piękne plaże i turkusowa woda to przepis na wymarzone wakacje. A może jednak lepiej zamiast tego zagrać w silnym turnieju? Okazuje się, że nie trzeba wybierać, ponieważ to wszystko znajdziemy na hiszpańskiej wyspie Formentera.

Bezkonkurencyjny Gukesh

Urodzony w 2006 roku Hindus perfekcyjnie wszedł w turniej – 3 zwycięstwa w 3 pierwszych partiach pokazały, że przyjechał do Hiszpanii w bardzo dobrej dyspozycji. Gukesh świetnie radzi sobie w turniejach organizowanych na hiszpańskiej ziemii – ostatnio wygrał wszystkie 3 turnieje w Hiszpanii, w których brał udział!

W 2. rundzie Hindus walczył z irańską mistrzynią międzynarodową – Mobiną Alinasab. /© Sunway Chess Festival

Rundy 4-8 minęły pod znakiem heroicznej defensywy późniejszego tryumfatora rozgrywek. Zarówno w partii z Sargsyanem, jak i z Santosem Ruizem, Hindus znajdował się w poważnych tarapatach. Obu rywalom jednak nie udało się zamienić przewagi na punkt i partie zakończyły się cennymi remisami.

Kluczową partię Chessable Sunway Formentera Festival młodemu Gukeshowi przyszło rozegrać ze swoim rodakiem – Krishnanem Sasikiranem. Grający czarnymi Gukesh nie miał łatwego zadania, jednak po zaciętym boju pokonał Sasikirana. To zwycięstwo umocniło go na fotelu lidera i przed ostatnią partią miał 0,5 pkt przewagi nad drugim i trzecim miejscem.

Towarzyska partia Martirosyana z Sasikiranem w malowniczych okolicznościach. /© Sunway Chess Festival

Dość „pokojowy” remis z drugim z bohaterów powyższego zdjęcia, Martirosyanem, zapewnił Gukeshowi zwycięstwo w turnieju, 3000 euro i 16 punktów Elo. Dzięki zdobyczy rankingowej jego nowy ranking wynosił będzie 2675.

Zwycięstwo w tym prestiżowym turnieju przypieczętowało wrzucenie Gukesha do basenu 😉

Bardzo dobry występ Łukasza Jarmuły

Warto odnotować udział w turnieju naszego rodaka, Łukasza Jarmuły. Dzięki wynikowi 6.5 pkt z 10 partii zajął wysokie 8 miejsce. Pojawia się tu jednak pewna nieścisłość – ze strony organizatora na Twitterze możemy się dowiedzieć, że rozegrane zostały playoffy o kolejność miejsc 2-8, jednak wyniki z playoffów nigdzie nie są dostępne, a wyniki po 10. rundzie turnieju głównego widnieją na stronie organizatora jako końcowe.

Wyniki /strona organizatora

Poza turniejem głównym odbył się jeszcze turniej B, w którym rywalizowali zawodnicy z niższymi rankingami, 2 turnieje blitza, turniej ręka-głowa i wiele nieszachowych atrakcji.

Przydatne linki

Wyniki: https://chess-results.com/tnr614496.aspx?lan=1&art=0&fed=ARM&turdet=YES&flag=30

Transmisja: https://chess24.com/pl/watch/live-tournaments/1st-chessable-sunwway-formentera-festival-2022

Strona festiwalu: https://www.sunwaychessfestival.com/en

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*