Oslo Esports Cup już niebawem!

źródło: chess24

W najbliższy piątek 22 kwietnia rozpocznie się kolejny turniej z serii Meltwater Chess Tour 2022. Uczestnicy po raz trzeci w tym roku zmierzą się ze sobą, ale tym razem w nieco innej scenerii!

Od kiedy można oglądać cykle Meltwater Tour?

Początki rozgrywek sięgają końcówki listopada 2020, kiedy na platformie chess24 odbył się Skilling Open – pierwszy turniej Champions Chess Tour 2021, który został zdominowany przez obecnego mistrza świata Magnusa Carlsena. W trakcie trwania CCT 2021 zorganizowanych zostało jeszcze osiem turniejów, w których brał udział m.in. najlepszy polski szachista Jan-Krzysztof Duda! O jednym z jego pięknych zwycięstw nad Carlsenem mieliśmy okazję usłyszeć nawet w nieszachowych mediach – a to wszystko podczas Meltwater Tour!

Jako zwieńczenie zmagań najlepszych szachistów globu na przełomie września i października 2021 rozegrany został finał cyklu z roku 2021. Swoich rywali zdeklasował  Magnus Carlsen (dosłownie zdeklasował! – Carlsen zakończył serię turniejów, mając 78 pkt. klasyfikacji generalnej więcej niż “srebrny” Wesley So oraz 179 więcej niż trzeci Levon Aronian!), na drugim stopniu podium w finale stanął Teimour Radjabov z Azerbejdżanu, a brązem zadowolił się Levon Aronian z Armenii.

Tegoroczny sezon

Meltwater Chess Tour 2022 miał swój początek 19 lutego – rozpoczął się Airthings Masters. Przez siedem dni trwał ogień na szachownicy, po którym został wyłoniony zwycięzca – Magnus Carlsen.

Dokładnie miesiąc później, 19 marca zawodnicy znów mieli okazję zmierzyć się przy szachownicy (co prawda wirtualnej) – tym razem w turnieju Charity Cup, podczas którego zorganizowana została zbiórka charytatywna na rzecz pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

Do finału doszedł najlepszy polski szachista Jan-Krzysztof Duda oraz Magnus Carlsen. Mecz był na tyle wyrównany, że konieczna była dogrywka. Na nieszczęście polskich kibiców, zwyciężył Norweg, który jak na razie ma na swoim koncie dwa zwycięstwa w tegorocznym cyklu. Czy podczas najbliższego turnieju w Oslo zrobi hat-tricka? Przekonamy się niebawem!

Co nowego w Oslo?

Oslo Esports Cup będzie turniejem na swój sposób wyjątkowym. Firma sponsorująca Champions Chess TourMeltwater sięga swoimi korzeniami właśnie do stolicy Norwegii, gdzie została w 2001 roku założona. Zajmuje się ona monitorowaniem mediów oraz analizą danych. Nic więc dziwnego, że cykl turniejów odbywa się w formie online. Do tej pory, m.in. z powodu ograniczeń covidowych, wielu zawodników grało prosto ze swoich domów. Tym razem będzie inaczej. Wszyscy gracze spotkają się w profesjonalnym studio chess24 w Oslo, gdzie…

i tak zagrają przez internet!

Kogo mamy szansę zobaczyć w akcji?

Nie zabraknie najlepszych z najlepszych, ale zagrają także młodzi zdolni, jak choćby R. Praggnanandhaa czy Jorden Van Foreest. Pełen skład prezentuje się jak poniżej:

źródło: chess24

Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi opisami każdego z zawodników:

1) Magnus Carlsen

Obecny Mistrz Świata. W swoim tegorocznym dorobku posiada już zwycięstwo w Tata Steel Chess Tournament 2022 oraz dwóch ostatnich turniejów z tego cyklu.

fot. Getty Images

2) Jan-Krzysztof Duda

Numer 1 wśród polskich szachistów. Zwycięzca Pucharu Świata oraz finalista poprzedniego eventu z serii, Charity Cup.

fot. PAP

3) Shakhriyar Mamedyarov

Reprezentant Azerbejdżanu, legitymujący się rankingiem 2772, otrzymał dziką kartę umożliwiającą mu grę w Oslo Esports Cup. Obecny rok rozpoczął fantastycznie, plasując się na drugim miejscu podczas prestiżowego Tata Steel Chess Tournament 2022

fot. Maria Emelianova/Chess.com

4) Anish Giri

Reprezentant Niderlandów, który zamyka pierwszą dziesiątkę światowej listy rankingowej również jest szczęśliwym posiadaczem dzikiej karty. Podczas tegorocznego FIDE Grand Prix 2022, wygrał swoją grupę w drugim cyklu tego turnieju, odpadając dopiero w półfinałach. 

fot. Maria Emelianova/Chess.com

5) Liem Quang Le

Wietnamski szachista posiadający ranking 2709. Prezentuje wspaniałą formę podczas Meltwater Chess Tour 2022. Podczas drugiego turnieju z cyklu, Charity Cup wygrał fazę premifinals z niesamowitym wynikiem 32 punktów! Zdołał go zatrzymać dopiero w fazie półfinałów nasz czołowy polski szachista, Jan-Krzysztof Duda.

fot.: Conditions

6) Rameshbabu Praggnanandhaa

Mając zaledwie 16 lat, podbija już 64-polowy świat, pokonując nawet obecnego Mistrza Świata- Magnusa Carlsena! Spośród ogromu sukcesów, warto wyróżnić ostatni, jakim było zwycięstwo w silnie obsadzonym turnieju Reykjavik Open 2022. W Oslo Esports Cup zagra dzięki otrzymaniu dzikiej karty. 

fot. Lennart Ootes

7) Jorden Van Foreest

Numer 2 reprezentacji Niderlandów, zdobywca dzikiej karty umożliwiającej grę w Oslo Esports Cup. Po spektakularnym zwycięstwie Tata Steel Chess Tournament 2021 jego kariera nabrała tempa, a niekonwencjonalny i ciekawy styl gry przysparza kibicom mnóstwo emocji i rozrywki. 

fot. Jurriaan Hoefsmit

8) Eric Hansen

Kanadyjski arcymistrz, a ponadto streamer o dużej popularności oraz sympatii widzów. Podczas pierwszego turnieju z cyklu Meltwater Tour, Airthings Masters zakwalifikował się do kolejnego etapu, co było nie lada sensacją jak i sukcesem.

fot. Andreas Kontokanis

Liczymy na interesujące partie i dużo emocjonujących wrażeń dla kibiców. Jeśli jesteście fanami typowania wyników partii szachowych i nie tylko, zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy bukmacherskiej Betcris, która działa na rynku od ponad 30 lat! Od niedawna jest także sponsorem naszego portalu.

Typowanie wyników:

Z zakładów szachowych, możliwe jest już obstawianie wyników turnieju Norway Chess 2022, który rozpocznie się 30 maja. Jak na razie, kurs na zwycięstwo Magnusa Carlsena wynosi tylko 1,28, podczas gdy drugi najniższy ma Wesley So7,50.

Aby móc typować, wystarczy założyć konto – formularz znajdziecie TUTAJ

oraz skorzystać z poniższego linku, który przekieruje Was do podstrony Norway Chess:

https://www.betcris.pl/zaklady-bukmacherskie#/Chess/Norway/22887/19687669

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*