Młode wilki: Wikar, Baum, Zabrzańska, Malek || MPJ 2022

Mistrzynie i mistrzowie Polski Juniorów: Martyna Wikar, Jonasz Baum, Weronika Zabrzańska i Jan Malek. /zdj. Krzysztof Szeląg i Michał Walusza (zdj. W. Zabrzańskiej)

Zakończyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w grupach U18 i U16 rozegrane w Sypniewie. Byliśmy świadkami świetnych partii i dominacji dwójki zawodników nad resztą stawki.

Medaliści MPJ U18: WFM Martyna Wikar, WCM Monika Marcińczyk, WCM Barbara Goraj, IM Jonasz Baum, FM Maciej Czopor, Sebastian Półtorak. /zdj. M.Czopora – Krzysztof Skiba, pozostałe – Krzysztof Szeląg

Dziewczęta U18

God Save the Queen – dziś nie jestem już pewien czy angielski hymn odnosi się do Elżbiety II czy też do Martyny Wikar, która z fenomenalnym wynikiem 8,5/9 sięgnęła po tytuł mistrzyni Polski do lat 18.

Jedyną, która zdołała urwać jej pół punktu, jest Monika Marcińczyk. Obie dziewczęta szły krok w krok i wygrywały każdą jedną partię aż do VIII rundy. Ostatecznie Monika stanęła na drugim stopniu podium z 7,5/9, ponieważ w rzeczonej przedostatniej rundzie… przegrała z brązową medalistką Barbarą Goraj. Olkuszanka zgromadziła 6,5 punktu i dopełniła podium.

Chłopcy U18

Bardziej wyrównana była rywalizacja w grupie męskiej, gdzie do ostatnich minut ważyły się losy medali. Mistrzem został niepokonany Jonasz Baum z 7/9, tuż za nim Maciej Czopor, Sebastian Półtorak i Jakub Seemann – wszyscy trzej z 6,5/9. Punktacją pomocniczą wicemistrzem Polski został Czopor, a na najniższy stopień podium przypadł Półtorakowi. Co ciekawe, to czternastoletni Jakub Seemann był osobą, która „brzydziła się” remisami – w swojej grupie zanotował najwięcej zwycięstw (sześć), jednak porażki z Baumem i Czoporem zrzuciły go na czwartą lokatę.

Medaliści MPJ U16: Weronika Zabrzańska, WCM Martyna Starosta, Maria Siekańska, Jan Malek, FM Jan Klimkowski, FM Iwo Karolczuk /zdj. W.Zabrzańskiej – Krzysztof Skiba, pozostałe – Krzysztof Szeląg

Dziewczęta U16

Jedyna z grup, w której mistrzyni i wicemistrzyni zanotowały taki sam wynik, a to wszystko dzięki… ich starcia w ostatniej rundzie! Weronika Zabrzańska prowadziła przez cały turniej, lecz za nią czaiły się inne rywalki, w tym Maria Siekańska czy Martyna Starosta. To właśnie Starosta w ostatniej rundzie pokonała Zabrzańską i zrównała się z nią punktami – obie miały po 7/9. Buchholz był łaskawszy dla Weroniki i to ona zgarnęła złoto. Na najniższym stopniu podium stanęła Maria Siekańska (6,5/9), lecz trzeba wspomnieć o również Zuzannie Rejniak, która także zanotowała 6,5/9.

Chłopcy U16

Ostatnia z grup juniorskich i druga z Terminatorem w swych szeregach. Od samego startu dzielił i rządził Jan Malek – zanotował genialny start 7/7! Dopiero w przedostatniej rundzie został pokonany przez Bartosza Fiszera, ale nie przejął się tym zbytnio i wygrał również ostatnią rundę i z 8/9 zrobił normę na mistrza krajowego i został najlepszym zawodnikiem poniżej 16 roku życia w Polsce.

Srebro przytulił faworyzowany Jan Klimkowski (7,5/9), a brązowym medalistą jest Iwo Karolczuk (6,5/9). Fiszer, mimo zwycięstwa nad Malkiem, przegrał z „Klimkiem” i Karolczukiem i zajął czwarte miejsce.

Strony turniejowe MPJ 2022

Dziewczęta U18

Chłopcy U18

Dziewczęta U16

Chłopcy U16

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*