„A co chcesz wiedzieć o szachach?”

Wyobraź sobie dziecko, które chce nauczyć się grać w szachy. Chce spróbować nowej gry, jednak rodzice nie znają zasad i tak naprawdę nie ma kto go nauczyć. Książki szachowe z kolei są niezwykle trudne dla dzieci do przeczytania.

Czarnobiała ściana tekstu, kilka diagramów i notacja szachowa odpychają początkujących – są to książki dla trenerów osób zaczynających przygodę z szachami. Bardzo rzadko można spotkać szachową książkę dla dzieci, zwłaszcza taką, po którą dzieci chętnie by sięgały. Właśnie tu pojawia się edukomiks autorstwa Michała Kanarkiewicza!

Edukomiks

Gdy rozbijemy to na dwa słowa: „edukacja” oraz „komiks”, zrozumiemy z czym mamy do czynienia. Ukazały się już dwa komiksy o programowaniu Scratch, komiks z zagadkami i rebusami, a także edukomiks szachowy. Przyjrzyjmy się ostatniemu z wymienionych.

Autorem jest Michał Kanarkiewicz, który zaprosił do współpracy wiele znanych osób. Dzięki rozmowom z Kamilem Grabarą (bramkarz reprezentacji Polski), Iluzjonistą Y (najpopularniejszy polski magik) czy Paśkiem (influencer) poznajemy wpływ szachów na sukcesy w innych dziedzinach życia.

W drugiej części książki uczymy się ogólnych zasad gry w szachy. W jasny i obrazowy sposób wytłumaczone jest, jak należy robić roszadę, na czym polega bicie w przelocie i uczymy się nazewnictwa wszystkich pól i figur. Spójrzmy na przykładowe strony:

Więcej przykładowych stron na: https://edukomiks.pl/szachy/

Ostatnia część to rozmowy z mamami: Olgą Kozierowską (dziennikarka, mówczyni) i Karoliną Lewestam (pisarka, filozofka), które opowiadają o swoich dzieciach i ich miłości do królewskiej gry. Jest ona skierowana głównie dla rodziców, którzy mogą zastanawiać się nad tym, jakie korzyści dla ich dzieci, przyniosą szachy.

Szachy to coś więcej niż gra, to również uniwersytet życia, jak pięknie powiedział autor edukomiksu. Ta praca kilku osób pozwala, by dziecko samodzielnie odkryło tę magię, która kryje się na sześćdziesięciu czterech polach. Nie można zmusić nikogo do pasji, lecz można ją w kimś zasiać. Podrzucić ziarno, z którego może wykiełkować piękna orchidea. Wierzę, że ten komiks będzie takim ziarnem dla wielu dzieci, które zaczynając od tej książki, pójdą na swój pierwszy turniej. I kto wie, może rozpoczną taką podróż na szachowy Olimp jak Elisabeth Harmon w „Gambicie Królowej”?


Artykuł powstał we współpracy z autorem Michałem Kanarkiewiczem. Na naszych socialmedia pojawi się konkurs, w którym będziesz mógł wygrać własny egzemplarz książki. Edukomiks do kupienia na stronie: https://edukomiks.pl/szachy/. Otrzymaliśmy kod promocyjny -10% na hasło „INFOSZACH„.
Pomysłodawcą i autorem serii komiksów o Róży jest Artur Kurasiński. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*