Szachy w nowym programie na Kanale Sportowym!

Radosław Wojtaszek i Alina Kashlinskaya, Kanał Sportowy
Radek i Alina gośćmi ostatniego programu Królewska gra. Tuż przed partią "ręka i głowa".

Kanał Sportowy to popularny kanał na YouTube głównie o tematyce sportowej założony przez czterech znanych polskich dziennikarzy sportowych (Mateusz Borek, Michał Pol, Tomasz Smokowski oraz Krzysztof Stanowski). Na ten moment kanał ma ponad 600 tysięcy subskrybentów. Właśnie  uruchomiono tam nowy program o tematyce szachowej.

Szachy w programie Hejt Park

Szachy na Kanale Sportowym zagościły po raz pierwszy rok temu. Do autorskiego programu Hejt Park (najpopularniejszy w ramówce) eksperymentalnie zaproszono trzech arcymistrzów. Program odbywa się na żywo i ma bardzo luźną formułę. Choć poruszane są tam czasem poważne tematy to ma charakter rozrywkowy. Mateusz Bartel, Grzegorz Gajewski oraz Bartosz Soćko wypadli przed kamerami bardzo dobrze opowiadając o świecie szachów, a przy tym rzucając anegdotami.

Rozegrano także partię Stanowski-Bartel, gdzie arcymistrz zagrał w szachy „na ślepo”

Widzowie bardzo ciepło odebrali Hejt Park z arcymistrzami szachowymi. Prowadzący Krzysztof Stanowski nie spodziewał się takiego sukcesu, a jeszcze przez wiele kolejnych miesięcy zapis programu był wielokrotnie oglądany. Obecnie film ma ponad milion wyświetleń. Do dziś pojawiają się osoby, które mówią, że zaczęły grać lub wróciły do gry w szachy właśnie po obejrzeniu tego programu.

https://twitter.com/K_Stanowski/status/1335340894065717250

Niedługo potem na Kanale Sportowym wyemitowany został program Mój pierwszy raz z Janem-Krzysztofem Dudą, a kilka dni później Janek zawitał także w programie Hejt Park.

Nowy program – Królewska gra

Pozytywny odbiór szachów na Kanale Sportowym poskutkował kilkoma współpracami przy transmisjach z turniejów szachowych, a 25 listopada tego roku w ramówce znalazł się zupełnie nowy program o tematyce szachowej – Królewska gra.

Pierwszy odcinek

W pierwszym odcinku do studia gościnnie zawitał ponownie arcymistrz Mateusz Bartel. Prowadzący łączyli się także z dwoma najsilniejszymi polskimi arcymistrzami: Janem-Krzysztofem Dudą oraz Radosławem Wojtaszkiem. Omawiano ostatnie wydarzenia m.in. Drużynowe Mistrzostwa Europy, a także nadchodzące imprezy takie jak mecz o Mistrzostwo Świata czy Superpuchar Polski.

Drugi odcinek

W drugim odcinku gośćmi byli Radosław Wojtaszek oraz Alina Kashlinskaya – czyli najsilniejsze szachowe małżeństwo w Polsce (i jedno z najsilniejszych na świecie!). Głównymi tematami był zakończony Superpuchar Polski oraz trwający mecz o Mistrzostwo Świata. Goście opowiadali także o swoim życiu np. jak się poznali. Radek opowiedział również o współpracy z byłym mistrzem świata V.Anandem. Na koniec programu rozegrano na wesoło partię w trybie „ręka i głowa”. Jeśli nie wiecie na czym to polega, to możecie obejrzeć na archiwalnym nagraniu 😉

Kolejne odcinki

Planowane są kolejne odsłony Królewskiej gry na Kanale Sportowym. To świetna okazja aby kibice, którzy na codzień zwykle pasjonują się innymi sportami mogli także zapoznać się z szachami. Nowy program, podobnie jak inne na tym kanale, nastawiony jest na bardzo luźną rozmowę. Nie ma tutaj głębokich analiz posunięć z partii, za to widzowie, którzy nawet nie potrafią grać w szachy mogą zrozumieć o czym mowa i zainteresować się bardziej tematem.

Prowadzący

Program prowadzi dwóch szachowych pasjonatów z doświadczeniem medialnym.

Z lewej Filip Zieliński, a z prawej Michał Kanarkiewicz. Po środku gościnnie Mateusz Bartel.

Michał Kanarkiewicz posiada tytuł kandydata na mistrza krajowego, jest mówcą inspiracyjnym, trenerem biznesu, szkoleniowcem i autorem 6 książek.

Filip Zieliński ma IV kategorię szachową i jest dziennikarzem Przeglądu Sportowego, który współpracował również z TVP Sport.


Jak oceniacie nowy program szachowy? Czy Waszym zdaniem tego typu formuła sprawdziłaby się także w prawdziwej telewizji?

O Piotr Nguyen 163 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*