Trzech faworytów do tryumfu w Mistrzostwach USA! || Mistrzostwa USA 2021

Carissa Yip, © Lennart Ootes, Saint Louis Chess Club

Już w najbliższy poniedziałek w amerykańskim mieście St. Louis rozstrzygnie się, kto wygra trwający od 6 października czempionat Stanów Zjednoczonych. Turniej rozgrywany jest w dwóch grupach: Open i kobiecej; w każdej z grup o tytuł mistrza USA rywalizuje 12 zawodników, systemem kołowym (każdy z każdym).

Caruana poniżej oczekiwań

Caruana, przez wielu przed turniejem stawiany w roli faworyta, podczas tegorocznych mistrzostw USA nie zachwyca. Jak na razie po 8 rundach udało mu się zdobyć jedynie 4 punkty, przegrywając aż dwie partie z niżej notowanymi Danielem Naroditsky’m i Samem Sevianem.

Żeby stanąć na podium Fabi musiałby zrobić serię zwycięstw, co może nie być proste, zważywszy na jego następnych przeciwników: solidni Świercz i Shankland oraz świetnie dysponowany Lenderman.

Fabiano Caruana, © Lennart Ootes, Saint Louis Chess Club

Bezlitosny Sevian

Samuel Sevian, urodzony pod koniec 2000 roku to, jedna z wielu nadziei amerykańskich szachów. Choć ranking 2600 przekroczył nie mając jeszcze 16 lat, to przez brak wyraźnego progresu na przestrzeni ostatnich lat wielu stawiało go poniżej innych genialnych młodych szachistów, m.in. również biorącego udział w mistrzostwach USA Xionga. Jednak swoim występem na tym turnieju Sam pokazuje, że jeszcze wszystko przed nim i jest w stanie rywalizować, ba nawet pokonywać najlepszych szachistów globu.

Samuel Sevian (grający białymi) i Dominguez Perez, © Lennart Ootes, Saint Louis Chess Club

Tytaniczna praca Lendermana

Urodzony w Petersburgu szachista jest prawdopodobnie największym zaskoczeniem tegorocznych mistrzostw – 2. najniższy ranking w turnieju i trzydziestka na karku zdecydowanie nie przygotowały szachowych kibiców na rewelacyjny, jak do tej pory, występ Lendermana, który wciąż pozostaje niepokonany.

Aleksandr Lenderman © Lennart Ootes, Saint Louis Chess Club

Czy So obroni tytuł?

Najwyżej notowany z zawodników mających 5 punktów, który, według mnie, ma największe szanse na odniesienie końcowego tryumfu. W następnych rundach białymi zmierzy się z Raiem Robsonem i Danielem Naroditsky. Obaj zawodnicy mają na tym turnieju wiele rezultatywnych partii, Ray wygrał m.in. z Xiongiem a Daniel z Caruaną, więc spodziewam się zaciętej walki w obu tych partiach. Z kolei w 10. rundzie So zmierzy się czarnymi z Samuelem Sevianem – dla Sama to będzie kluczowa partia, od której zależeć będzie jego końcowy wynik w turnieju. Do tej pory So nie przegrał jeszcze żadnej partii, remisując 6 i wygrywając w dwóch – z Świerczem i Burke.

Wesley So, © Lennart Ootes, Saint Louis Chess Club

Carissa Yip z ogromną szansą

W grupie kobiet samodzielnie prowadzi młoda Carissa Yip, dla której byłby to pierwszy tryumf w tych rozgrywkach. Perspektywiczna zawodniczka świetnie prezentuje się w ostatnim czasie – na Pucharze Świata wyeliminowała m.in. Nataliyę Buksę i odpadła dopiero w starciu z Naną Dzagnidze. W Mistrzostwach USA kobiet nad drugą Nemcovą ma 0,5 pkt przewagi a nad trzecią Krush – 1 pkt. Bardzo duża ilość punktów dzieli ją od zawodniczki zajmującej piątą lokatę – są to aż 2 punkty! Dla porównania w grupie Open różnica między 1 a 5 miejscem wynosi zaledwie 0,5 pkt.

Carissa Yip, © Lennart Ootes, Saint Louis Chess Club

Wyniki po 8 rundach

Grupa Open:

Grupa kobiet:

 

Linki

Partie rozgrywane są o godzinie 20 czasu polskiego i można je śledzić na:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*